ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Belgii?
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Poslechněte si audio verzi článku
Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!
Belgie je jedním ze šesti zakládajících členů Evropské unie. Protože v Bruselu se nachází oficiální sídla Evropské komise, Rady Evropské unie a Evropské rady a jedno ze dvou sídel Evropského parlamentu (druhým je Štrasburk), Brusel je tak nejenom hlavním městem Belgie, ale také hlavním městem Evropské unie.
 

Belgické inspirace

S Kudy z nudy jsme se do Belgie vypravili například se seriálem #světovéČesko, kdy jsme se zastavili jsme se u sošky Manneken Pis aneb Čůrajícího chlapečka v Bruselu. V seriálu Cesty za uměním jsme se vypravili za malířem Peterem Paulem Rubensem do Antverp, s architektem a designérem Josefem Hoffmannem jsme alespoň zvenčí prozkoumali palác Stoclet v Bruselu. Naší pozornosti neunikla ani zajímavá památka UNESCO, a to mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním v něm dělá společnost belgické lázeňské město Spa.



V Belgii také vznikl relikviář svatého Maura, umělecký předmět zdobený zlatem, stříbrem a drahými kameny. Relikviář, který patří mezi největší poklady v Česku, byl vyroben pro benediktinské opatství v belgickém Florennes v první čtvrtině 13. století. Dnes si relikviář svatého Maura prohlédnete na zámku v Bečově nad Teplou, kde je mu věnován samostatný prohlídkový okruh.
 

Výstava Expo 1958 v Bruselu a bruselský styl

Belgický původ nemá jen Hercule Poirot, soukromý detektiv žijící v Anglii a jedna z literárních postav britské spisovatelky Agathy Christie, ale také bruselský styl. Ten se zrodil na světové výstavě Expo 1958 v Bruselu, jejímž symbolem se stalo Atomium, 102 metrů vysoký model buňky krystalové mřížky železa, symbolizující bezpečné a mírové využití atomové energie. Československo si z Bruselu přivezlo několik ocenění a také výstavní pavilon, který v Bruselu získal hlavní cenu Zlatou hvězdu a dalších třináct ocenění. Po skončení výstavy byl rozebrán, převezen do Prahy a znovu postaven na holešovickém výstavišti, kde ho v roce 1991 zničil požár. Dochovala se jen budova restaurace, postavená na Letné. Bruselský styl v dalších letech ovlivnil umění, architekturu a design. Řadí se k němu například tramvaj T3, Bruselská fontána v Luhačovicích anebo hračky Libuše Niklové.


 

Památky západní fronty první světové války

Mezi belgické památky UNESCO jsou vedle historického centra Brugg, katedrály Notre-Dame v Tournai či prastarých bukových pralesů Karpat a dalších oblastí Evropy zapsána i pietní místa první světové války. Linii západní fronty první světové války, která se táhla v délce asi 700 km od Severního moře k francouzsko-švýcarské hranici, lemují desítky pohřebních a pamětních míst. Na hřbitovy jsou dodnes se všemi poctami pochovávány pozůstatky, objevené náhodně nebo při archeologických vykopávkách. Jde o kulturní dědictví, které patří téměř doslova celému světu a šíří poselství o usmíření.
 

Vizitka: Belgie v číslech

S rozlohou necelých třicet tisíc kilometrů čtverečních má Belgie podobnou rozlohu jako například Albánie. Česká republika více než dvakrát větší, ovšem obě země mají podobný počet obyvatel. V Belgii žije v současné době 11,6 milionu lidí, ovšem země má mnohem vyšší hustotu obyvatelstva; ta je po Nizozemsku druhá nejvyšší v Evropě. Belgie je království a zároveň federace se složitým státním zřízením. Má tři oficiální jazyky – vlámštinu, francouzštinu a němčinu. 58 % obyvatelstva tvoří nizozemsky hovořící Vlámové a 31 % francouzsky hovořící Valoni, v zemi také žije řada lidí z jiných zemí Evropské unie a imigranti ze severní Afriky, Turecka a z bývalých belgických kolonií, nejvíce z Demokratické republiky Kongo (někdejší Zaire). Největším městem Belgie je hlavní město Brusel (1,2 milionu obyvatel), následují Antverpy, Gent, Charleroi, Lutych, Bruggy, Namur a Lovaň. Nejvyšším vrcholkem je Signal de Botrange (694 m) na vysočině Hautes Fanges (Hoge Venen) v pohoří Ardeny.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu Památky

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Nová budova Národního muzea Kultura

Nová budova Národního muzea

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu. Najdete zde expozice dějin 20. století a Dětské muzeum.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.

Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

1. 12.
Výročí bitvy u Slavkova: Austerlitz 2024 – bitva pod Santonem

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin.

Známá jména: mistři šéfkuchaři a místa, kde vaří

Známá jména: mistři šéfkuchaři a místa, kde vaří

Mistři svého umění, šéfkuchaři par excellence. Kuchaři, kteří se umí postavit k plotně a z pár ingrediencí vykouzlit gastronomický zázrak. Vaří v restauracích i doma, procestovali svět, znáte je jako porotce z televizních soutěží, ankety Zlatý kuchař i z legendárního Michelinova průvodce. Možná jste o některých nikdy neslyšeli, ale věřte, že brzy o nich budete vědět. Jejich práce je nejčastěji spojená s podniky, kde pracují. Někteří restaurace střídají, jiní už roky působí na jednom místě a pořád je to baví. Takže, kde můžete ochutnat jídlo od proslulých kuchařů? Podívejte se na tipy portálu Kudy z nudy.

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

7 věcí, které nevíte… o světových výstavách Expo a prvním veletrhu

O světové výstavě Expo se obvykle mluví dlouho před jejím konáním a dlouho po ní. Je to pochopitelné: jde o setkání zemí a národů z celého světa, které během několika měsíců na jediném místě představují své výrobky, vynálezy, řemeslnou zručnost a kulturní poklady. Vydejte se s Kudy z nudy na malý výlet do historie světových výstav, který stylově zakončíme na akci, která se teprve chystá: výstavě Expo 2025 v japonské Ósace.

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Tradice: gobelíny, textilní technika stará tisíce let

Obdivujete staré gobelíny a tapiserie, lovecké scény, dámy s jednorožci a další romantické výjevy v hradních a zámeckých komnatách? Pak vám udělá radost zjištění, že prastará textilní technika žije i v dnešní době a docela se jí daří. Kde uvidíte výrobu moderních kousků na vlastní oči, které interiéry zdobí a kde najdete ty největší? A jak se liší moderní a historické textilie?

České značky: hebké kouzlo čokolády

České značky: hebké kouzlo čokolády

Starou čokoládovnu Orion na pražských Vinohradech připomínají už jen jména zastávek autobusů nebo náměstí U Orionky. Víte, že u zrodu slavné značky stál František Maršner, když si v Kladně zřídil obchod cukrářským zbožím a o pár let později se svou ženou Albínou začal ve sklepní dílně na pražských Vinohradech vařit turecký med?

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Boty Baťa – světové obuvnické impérium ze Zlína

Světové obuvnické impérium má původ v moravském městě Zlíně, kde se počátkem 20. století pustila jedna ševcovská rodina do šití plstěných papučí. Zakladatel Tomáš Baťa se záhy stal průkopníkem v oblasti moderních technologií a organizace výroby, ale i reklamy, marketingu a péči o zaměstnance.

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

S osobností na procházku: do Peruce a Českého středohoří s malířem Emilem Fillou

Vypravte se na výlet ve stopách kubistického malíře, grafika a sochaře Emila Filly (4. dubna 1882 – 7. října 1953), jedné z nejvýznamnějších osobností českého umění první poloviny 20. století. S rodákem z Chropyně se vypravíme do jeho posledního působiště, do městyse Peruc na Lounsku. V tamním zámku měl malíř svůj byt a ateliér, s velkou láskou maloval Perucko i České středohoří. Pojďte se toulat krajinou v jeho stopách.

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské Památky

Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové – kostel Církve československé husitské

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích Gurmánská turistika

Zámecká čokoládovna Chocolaterie Chapeau ve Vizovicích

Ochutnejte vynikající čokoládové speciality v Zámecké čokoládovně ve Vizovicích. Kromě čokoládových pralinek a figurek chuťovým buňkám zalahodí také horká čokoláda různých příchutí, výborná káva nebo originální poháry.

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Emil Filla – jeden z nejvyhledávanějších autorů českého trhu s uměním

Kubistický malíř, grafik a sochař Emil Filla (4. dubna 1882, Chropyně – 7. října 1953, Praha) patřil k významným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Připomenout si jej můžete v Peruci na Lounsku, kde měl v jednom z křídel zámku měl svůj byt a ateliér. Nyní se tu se chystá otevření rozsáhlé Fillovy galerie.

Žatec a krajina žateckého chmele Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu Památky

Hrad Kámen – romantický hrad na skále ze serpentinitu

Zhruba na polovině cesty mezi Pelhřimovem a Táborem, v kraji mírně zvlněného Pacovska, leží hrad Kámen. Původně gotický hrad byl postaven v polovině 13. století na rozsáhlém skalisku, podle kterého byl také pojmenován. První písemná zmínka je z roku 1316 a váže se k jistému Nimírovi z Kámena.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha Gurmánská turistika

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze Gurmánská turistika

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.

#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách

#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách

Bellevue je slovo, které voní exotikou. V překladu z latiny znamená krásný výhled a pyšní se jím řada lázeňských hotelů, vil a apartmánů. Mezi tuzemskými „krásnými výhledy“ najdete kavárnu, impozantní dům na pražském nábřeží anebo dobře utajený lovecký zámeček. Samozřejmě vesměs s krásnými vyhlídkami, které slibuje už samotný název.

#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově

#světovéČesko a Slavkovské bojiště: Napoleon nejen ve Slavkově

Zámek Slavkov-Austerlitz patří mezi nejkrásnější neobjevené památky v Česku. A opravdu stojí za to tuto mohutnou barokní památku navštívit. Zámek je proslavený zejména jako útočiště Napoleona Bonaparte po bitvě Tří císařů, ovšem nabízí toho daleko víc. Například zábavné hry pro děti, odpočinek i sportovní hry v nádherném parku a řadu oblíbených akcí, jako jsou kostýmované prohlídky, farmářské trhy anebo historické akce. Zavítejte také na nedaleké bojiště u obce Prace s Mohylou míru, která svou lokací na vyvýšeném místě připomíná Lví pahorek v Belgii. Ten je však spojen s Napoleonovou definitivní porážkou…

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

Nadčasové a luxusní kousky, které ani po stovkách let neztrácejí své kouzlo: to jsou gobelíny či tapiserie. Tkané, vyšívané i vázané nástěnné obrazové koberce se už před stovkami let používaly k výzdobě a zateplení středověkých sálů a komnat, své místo ale mají i v moderních interiérech. Kde se vyrábějí, kde se s jejich výrobou můžete seznámit na vlastní oči i ruce a které kousky stojí za vidění?

Houbaření – česká národní vášeň

Houbaření – česká národní vášeň

Češi jsou národ houbařů. Výpravu do lesa za svítání, jen s košíkem a nožíkem, zažil snad každý z nás. I když houbaři svá nejlepší místa neprozrazují, i na portálu Kudy z nudy najdete tipy kde rostou a kde hledat nejlepší loviště. Po houbách se navíc jmenuje spousta zajímavých výletních míst a město Svratka dokonce má na jedné z kašen sochu houbaře. Není divu, právě Vysočina je považovaná za nefalšovaný houbařský ráj.

Bruselský styl: znáte české stavby postavené v tomto architektonickém slohu?

Bruselský styl: znáte české stavby postavené v tomto architektonickém slohu?

Pokud si nejste zcela jisti o co se přesně jedná, napovíme, že většina staveb v tomto stylu pochází z přelomu 50. a 60. let. Jednalo se o moderní stavební styl rozvinutý v době, kdy se konala světová výstava v Bruselu. Kupodivu je v Česku mnoho pozoruhodných staveb v bruselském modernistickém stylu. Přehled nejzajímavějších perel tohoto slohu u nás vám přináší Kudy z nudy.

Bečov nad Teplou

Bečov nad Teplou

Gotický hrad a renesanční zámek Bečov nad Teplou, opředený zvláštním příběhem o relikviáři sv. Maura, stojí na skále vysoko nad údolím. Pokud se sem vydáte na návštěvu, projdete přes pěkné městečko s malebným podlouhlým náměstím a pěknými výhledy do okolní krajiny i hlubokého údolí říčky Teplé.

Mlýn Dänemark u Kutné Hory Ubytování

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Dnes už se do Kutné Hory nejezdí pouze za poznáním, ale také za odpočinkem uprostřed krásné přírody. Může za to stylový hotel Dänemark, který vás přenese do světa klidu a relaxace bez zbytečných vymožeností moderní doby. Každý lichý víkend si mohou užít i rodiny s dětmi.

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou – největší sbírka tapisérií v České republice

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

#světovéČesko a tajemství skrytého pokladu: znáte relikviář svatého Maura?

#světovéČesko a tajemství skrytého pokladu: znáte relikviář svatého Maura?

Příběhy o pokladech, ukrytých ve starých hradech, patří do říše pohádek – podobně jako povídačky o ohnivých psech a další havěti, která se v noci za svitu měsíce a kvílení větru prohání po hradbách. Jenže občas se takový poklad skutečně podaří objevit: třeba v listopadu 1985, kdy byl pod podlahou kaple na hradě a zámku v Bečově nad Teplou nalezen relikviář sv. Maura.

Dům dějin Holýšovska v Holýšově Kultura

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Dům dějin Holýšovska seznamuje návštěvníky s historií města Holýšova. Můžete si zde prohlédnout exponáty tykající se sklárny rodiny Zieglerů, zařízenou domácnost a školu z 30. a 40. let 20. století. Velká část expozice je věnována historii města za II. světové války.

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze Památky

Zemská porodnice U sv. Apolináře v Praze

Porodnice U sv. Apolináře patří mezi nejdéle bez přestávky fungující porodnice na světě. Je postavena ve stylu pobaltské gotiky, podobné budovy tak najdete v Polsku a Německu. Na podnět hraběte Františka Thun-Hohensteina stavbu v polovině 19. století projektoval a postavil architekt Josef Hlávka.

Nnejvětší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

Nnejvětší stadion v České republice i na světě – Strahovský stadion v Praze

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě – pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst. Nikde jinde na zeměkouli není většího stadionu.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla Kultura

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Muzeum krajky Vamberk Kultura

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Další aktuality

Tajné české talismany aneb co nás chrání před pohromami?

Kde čerpat naději v časech, kdy je budoucnost tak temná, že je o ní lepší nemluvit a raději ani nepřemýšlet? Vydejte se s portálem Kudy z nudy třeba do Staré Boleslavi, na Blaník nebo do Beskyd. Tam všude totiž naši předkové hledali ochranu a víru v příznivý osud.
7. září 2024 11:50
Životní styl

Udržitelné cestování s Kudy z nudy: novinky a trendy 2024

Dovolená v přírodě, ráno s vůní čerstvě posečené trávy, k snídani mléko, sýry a pečivo od místních farmářů, odpočinek, ticho a pohoda venkova: tak možná vypadá váš sen o dovolené. Splnit si ho můžete na Kudy z nudy. Pro fanoušky udržitelného cestování máme spousty zajímavých tipů.
5. září 2024 14:01
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: malé vesnice jako turistické perly

Říká se, že co je malé, to je hezké. S Kudy z nudy zjistíte, že to stoprocentně platí i pro malé vesnice a osady, kde mnohdy žije jen pár desítek stálých obyvatel. Někdy to jsou místa, kde lišky dávají dobrou noc, zároveň ale jde o turistické perly, které rozhodně stojí za bližší seznámení. Užijte si toulky po vesnicích a vesničkách, které vás dokážou překvapit!
5. září 2024 13:25
Životní styl

Ukliďme Česko! Zapojte se do podzimní úklidové akce!

Desítky tisíc dobrovolníků vyrazí opět na úklid po nepořádných turistech a spoluobčanech. Hlavní termín podzimního úklidu je 20. září 2024. Letos jsou napříč Českem naplánovány stovky úklidů, vy se můžete zapojit jak do organizovaných akcí, tak sami za sebe. V loňském roce se úklidu zúčastnilo přes 22 000 lidí a podařilo se nashromáždit neuvěřitelných 170 tun odpadu.
5. září 2024 6:13
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
3. září 2024 16:58
Životní styl

Světový den cestovního ruchu 2024 je věnován oslavě turistiky a porozumění

Víte, že Světový den cestovního ruchu, který slavíme 27. září, byl vyhlášen už roku 1979 a první oslavy toho dne proběhly v roce 1980? Mezinárodní den vznikl jako připomínka k přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). Tento den připomíná nejen cestování jako takové, ale hlavně cestování bezpečné a férové. Světový den cestovního ruchu 2024 klade důraz především na schopnost turismu vytvářet porozumění mezi lidmi, letošním tématem je Cestovní ruch a mír. Snaha o mír je neustálým úsilím a pokrok v cestovním ruchu je důležitější než kdy jindy. Cestovní ruch může hrát zásadní roli jako katalyzátor pro podporu míru a porozumění mezi národy a kulturami a při podpoře procesů usmíření.
1. září 2024 19:46
Životní styl

Co musíte zažít v září? Vinobraní, dny otevřených dveří i svatováclavské slavnosti

V září utichá ruch letních kin, výletní plavby a vlaky omezují provoz na soboty a neděle a zvolna se začínáme poohlížet po zábavě pod střechou. Září je ale také měsícem vína a vinobraní, a určitě nebude na škodu připomenout si blížící se oslavy svatého Václava.
31. srpen 2024 12:00
Životní styl

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Slow travel, tedy „pomalé“ cestování, je hitem posledních let. Na rozdíl od „rychlé“ turistiky, která je typická výlety do komercializovaných destinací, zdůrazňuje důležitost autentických zážitků. Pomalé cestování tvoří vlastně protipól masové turistice a snaží se eliminovat její negativní dopady a velkou ekologickou stopu. Slow cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné, mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.
24. srpen 2024 11:00
Životní styl