ÚvodČeská nejHistorickéStarogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů
Historické

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy našli archeologové roku 2017 na kosti vykopané u Břeclavi. Předmět se stal nejstarším dokladem doloženým písmem u Slovanů.
Doposud byla za nejstarší slovanské písmo považována hlaholice, kterou na Velkou Moravu „přinesli“ Cyril s Metodějem v 9. století. Vědecký tým z Masarykovy univerzity v Brně však ohlásil přelomový objev. Společně s keramikou, kterou používali Slované, objevili archeologové v lokalitě Lány u Břeclavi zvířecí žebro s vyrytým nápisem, který pracuje se starogermánskými runami.

Popsanou kost, kterou všdci našli při výzkumech v roce 2017, podrobně prozkoumal mezinárodní tým složený z vědců z České republiky, Rakouska, Švýcarska a Austrálie a zjistil, že se jedná o nejstarší nápis nalezený u Slovanů, což je nebývalý úspěch nejenom v rámci výzkumů v České republice, ale v celé Evropě. Kost pochází z tura domácího, který žil okolo roku 600 našeho letopočtu. K analýze kosti vědci použili nejnovější genetické a radiokarbonové metody a stáří nápisu potvrdila také traseologická metoda a elektronová skenovací mikroskopie.
 

Kost sloužila jako učební pomůcka abecedy

Vyryté znaky určil specialista na starogermánské jazyky Robert Nedoma z vídeňské univerzity jako runy tzv. staršího futharku. Jde o písmo, které používalo germánsky mluvící obyvatelstvo střední Evropy od 2. do 7. století našeho letopočtu. Abeceda staršího futharku tvořilo 24 znaků, z nichž posledních šest bylo vyryto na nově nalezeném zlomeném žebru.

Je pravděpodobné, že původně byla na kosti celá runová abeceda. Nejednalo se tedy o konkrétní sdělení, ale spíše o učební pomůcku, o čemž svědčí i některé chyby v zápisu. V současné době znají vědci z celé Evropy jen 17 nálezů kompletních či částečně dochovaných řad staršího futharku. Kost byla veřejnosti představena roku 2021.

Setkání jazzu s klasikou

V kouzelném prostředí zámečku Pohansko se setká hudba klasická, zastoupená skladbou Quiet City Aarona Coplanda, a jazzová, v podobě dvou skladeb George Gershwina a výběru z jazzových standardů. Celým koncertem provedou renomovaní američtí interpreti Brandon Ridenour, Mark Dover a Ahmed Alom.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Cyklovlak Pálava-Podyjí 2025

Od poloviny dubna do konce září se můžete svézt o víkendech a státních svátcích vlakem Pálava – Podyjí z Brna do oblastí jižní Moravy protkaných atraktivními cyklotrasami a cyklostezkami. Vlak je připravený pro přepravu většího množství kol. Letos musíte počítat s přestupem.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Parní vlak do Lednice

Vydejte se do Lednicko-valtického areálu parním vlakem. Tyto mimořádné jízdy se konají jen dva víkendové dny v roce. Parní vlak s lokomotivou Skaličák, vozy Rybáky a historickým restauračním vozem vyjíždí z Břeclavi do Lednice a zpět.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Slavnosti rajčat v Břeclavi – Rajská Břeclav 2025

Další ročník velké gastronomické události, která oslaví rajčata jako nejoblíbenější zeleninu Břeclavska. Těšte se na Slavnosti rajčat 9. 8. 2025 od 10 do 17 hodin.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Historické vlaky do Lednice

Vydejte se do Lednicko-valtického areálu nostalgickým vlakem! Od 1. května do 28. září 2025 jezdí o víkendech a státních svátcích z Břeclavi do Lednice a zpět historický motoráček Hurvínek. Prodej jízdenek probíhá ve všech pokladnách ČD nebo přímo ve vlaku.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Lednicko-valtický hudební festival 2025

10. ročník Lednicko-valtického hudebního fustivalu se uskuteční ve dnech 20. září – 18. října 2025 a objeví pro své posluchače Nový svět.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Čechomor – Letní Kooperativa Tour Tvrdonice

Čechomor a Martina Pártlová. Zveme na Letní Kooperativa Tour skupiny Čechomor! Můžete se těšit na písničky z nejnovějšího alba Švarní šohajové, tak i na oblíbené vypalovačky. Na koncertě budete moct podpořit Markétinu dopravní výchovu, kterou kapela podporuje společně s PV0.
Tvrdonice, Jihomoravský kraj

Soutěž gulášů a burčáků v Týnci 2025

Soutěž gulášů a burčáku v areálu „velkého“ Hradíštku.
Týnec, Jihomoravský kraj

CHKO Soutok u Břeclavi – nová CHKO a největší obora v České republice

Obora Soutok je největší v České republice, rozprostírá se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Oblast nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi. Od 1. července 2025 se stane Chráněnou krajinnou oblastí.
Lanžhot, Jihomoravský kraj

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže v Lanžhotě

Kostel v Lanžhotě má velmi dlouhou historii, sahající až do období 888–906, kdy byl pravděpodobně románským katolickým kostelíkem.
Lanžhot, Jihomoravský kraj

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Muzeum Lanžhot

Hlavní část expozice je věnována průřezu historie města a blízkého okolí, prezentuje kulturu bydlení a života v 19. a na začátku 20. století. Nejstarší exponát je z roku 1837. Několik figurín je oblečeno do lanžhotského kroje.
Lanžhot, Jihomoravský kraj

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Fit Body Břeclav – trénink s osobní trenérkou

Vyzkoušejte na vlastní kůži EMS trénink, který kombinuje výhody tradičního osobního tréninku s nejmodernější technikou cvičení, zlepšující fyzickou kondici s elektrickou stimulací svalů EMS. Pomocí této technologie hubneme, zpevňujeme a eliminujeme projevy celulitídy, ale i zmírňujeme bolesti zad.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Zámeček Lány v oboře Soutok

Vítejte v našem luxusním chateau hotelu, kde se snoubí elegance, pohodlí a kouzlo přírody. Náš exkluzivní zámecký chateau hotel nabízí nezapomenutelné pobyty nejen pro jednotlivé hosty, ale i pro firmy a velké skupiny až do 25 osob.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Bistro Stroodel v oboře Soutok

V bistru Stroodel si můžete vychutnat domácí speciality a to především štrůdly v různých slaných i sladkých variantách.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Boho jurta – glamping v Břeclavi

Toužíte vyzkoušet něco nového a neobyčejného. Můžete navštívit naši jurtu v zahradě snů. Místo našeho glampingu je neobyčejné až kouzelné s nádhernými výhledy na louky a lužní lesy.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Fredy's bistro Břeclav

Stylová restaurace s nabídkou mezinárodních specialit.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Frankies – pivovarská pivnice

Two guys who brew beer jsou Štěpán Přikryl a Adam Jonáš. Tihle dva kamarádi spolu kdysi začínali vařit pivo v garážových podmínkách, dnes vedou uznávaný řemeslný pivovar.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Kavárna & bistro Karma

Karma je zdarma a proto, co zaseješ, to sklidíš. Tomu věří Silvie Konečná a Radomír Tureček. Ti spolu vedou kavárnu v Břeclavi, která jim tam do té doby chyběla.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký penzion a vinárna Rotunda Břeclav

Zámecký penzion Rotunda se nachází v klidném prostředí přímo na nádvoří břeclavského zámku a jen 300 m od centra města. Součástí areálu je také vinárna z původních zámeckých sklepů z 16. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký pivovar v Břeclavi

V roce 2013 se do Břeclavi po téměř dvaceti letech vrátila výroba piva. Tradice vaření piva v Břeclavi však sahá do velmi dávných dob, je spojená s dynamickým budováním místního pivovaru a rozšiřováním pivní výroby, která se dle prvních písemně podložený zmínek dokládá již v polovině 14. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj