ÚvodČeská nejHistorickéStarogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů
Historické

Starogermánské runy vyryté do kosti – nejstarší zaznamenané písmo u Slovanů

Starogermánské runy našli archeologové roku 2017 na kosti vykopané u Břeclavi. Předmět se stal nejstarším dokladem doloženým písmem u Slovanů.
Doposud byla za nejstarší slovanské písmo považována hlaholice, kterou na Velkou Moravu „přinesli“ Cyril s Metodějem v 9. století. Vědecký tým z Masarykovy univerzity v Brně však ohlásil přelomový objev. Společně s keramikou, kterou používali Slované, objevili archeologové v lokalitě Lány u Břeclavi zvířecí žebro s vyrytým nápisem, který pracuje se starogermánskými runami.

Popsanou kost, kterou všdci našli při výzkumech v roce 2017, podrobně prozkoumal mezinárodní tým složený z vědců z České republiky, Rakouska, Švýcarska a Austrálie a zjistil, že se jedná o nejstarší nápis nalezený u Slovanů, což je nebývalý úspěch nejenom v rámci výzkumů v České republice, ale v celé Evropě. Kost pochází z tura domácího, který žil okolo roku 600 našeho letopočtu. K analýze kosti vědci použili nejnovější genetické a radiokarbonové metody a stáří nápisu potvrdila také traseologická metoda a elektronová skenovací mikroskopie.
 

Kost sloužila jako učební pomůcka abecedy

Vyryté znaky určil specialista na starogermánské jazyky Robert Nedoma z vídeňské univerzity jako runy tzv. staršího futharku. Jde o písmo, které používalo germánsky mluvící obyvatelstvo střední Evropy od 2. do 7. století našeho letopočtu. Abeceda staršího futharku tvořilo 24 znaků, z nichž posledních šest bylo vyryto na nově nalezeném zlomeném žebru.

Je pravděpodobné, že původně byla na kosti celá runová abeceda. Nejednalo se tedy o konkrétní sdělení, ale spíše o učební pomůcku, o čemž svědčí i některé chyby v zápisu. V současné době znají vědci z celé Evropy jen 17 nálezů kompletních či částečně dochovaných řad staršího futharku. Kost byla veřejnosti představena roku 2021.

Čechomor

Čechomor – to je česko-moravská hudební skupina hrající v originálním pojetí české, moravské a slovenské lidové písně.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Výstava Post-Factual

Autor využívá čísla, tvary a rovnice jako své základní tvůrčí nástroje, podobně jako jiní umělci pracují s barvami, štětcem či hmotou. V jeho tvorbě se matematické principy prolínají s uměleckým výrazem.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Malované tenisky

Líbí se vám malované folklorní ornamenty či květované motivy? Chcete svým teniskám dodat trochu moravského charakteru? Pak je pro vás tento kurz malování na boty jako stvořený! Na (plátěné) boty/tenisky namalujeme tradiční ornamenty nebo libovolné motivy.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Vánoční malované baňky

V rámci kurzu se naučíte, jak ozdobit vánoční baňky květinovými vzory, které jsou typické pro hanácké Slovácko. Každý z účastníků si stihne namalovat 1-2 baňky, záleží, jak vám malování půjde od ruky. Kurz povede zkušená malérečka Ludmila Vojtěšková.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Návrat – americký umělec navrací kouzlo rodinné textilky

Předci amerického umělce Noaha Breuera vlastnili textilní továrnu ve Dvoře Králové nad Labem. Na počátku 2. světové války jim byla zabavena. Noah vypátral historické vzorníky z textilky a zkombinoval je se současným designem.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ochutnávka mladých vín a zabijačkové speciality

Přijďte si odpočinout od vánočního shonu a pochutnat si na zabijačkových specialitách a mladých vínech přímo ze sklepa.
Týnec, Jihomoravský kraj

Adventní parní jízdárna na zámku Valtice

Funkční modely parních vlaků.
Valtice, Jihomoravský kraj

Balada Havrane z kamene v divadle zámku Valtice

Baladická pohádka o samotě, přátelství, lásce. A jejich ceně.
Valtice, Jihomoravský kraj

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.
Lanžhot, Jihomoravský kraj

Archeoskanzen Pohansko u Břeclavi

Archeoskanzen Pohansko doplňuje expozici v zámečku, která představuje život starých Slovanů z pohledu nejnovějších archeologických nálezů. Venku se nachází repliky znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. Kolem archeoskanzenu také prochází naučná stezka Pohansko.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Objekt Čs. pohraničního opevnění Pohansko U Závory

Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámeček Pohansko – archeologická expozice

Empírový lovecký zámeček z let 1810 – 1812 vybudovaný podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha, v němž byla po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1997 otevřena archeologická expozice dokumentující výsledky výzkumů slovanského hradiště.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Naučná stezka doupných stromů Pohansko

Stezka se věnuje doupným stromům, tj. stromům s dutinami, které působí jako torza a postupně umírají, ale ve kterých bují hmyzí život a své útočiště poskytují i netopýrům a ptákům. Stezce byl dán pohádkový ráz, přičemž jsou stromy připodobněny Entům z knih Pána prstenů.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Fit Body Břeclav – trénink s osobní trenérkou

Vyzkoušejte na vlastní kůži EMS trénink, který kombinuje výhody tradičního osobního tréninku s nejmodernější technikou cvičení, zlepšující fyzickou kondici s elektrickou stimulací svalů EMS. Pomocí této technologie hubneme, zpevňujeme a eliminujeme projevy celulitídy, ale i zmírňujeme bolesti zad.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.
Lanžhot, Jihomoravský kraj

Muzeum železnice Břeclav

Expozice poukazující na vliv železnice při formování města Břeclavi.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Chateau Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a je v ní nyní hotel Penzion Stroodel.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Bistro Stroodel u zámečku Lány v oboře Soutok

V oboře Soutok se nachází i zámeček Lány – součástí areálu zámečku je právě i bistro Stroodel. Zámeček Lány v současné době funguje jako hotel pro hosty hledající klid a pohodu pro svá pracovní jednání, rodinné oslavy, setkání.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Boho jurta – glamping v Břeclavi

Toužíte vyzkoušet něco nového a neobyčejného. Můžete navštívit naši jurtu v zahradě snů. Místo našeho glampingu je neobyčejné až kouzelné s nádhernými výhledy na louky a lužní lesy.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Fredy's bistro Břeclav

Stylová restaurace s nabídkou mezinárodních specialit.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Frankies – pivovarská pivnice

Two guys who brew beer jsou Štěpán Přikryl a Adam Jonáš. Tihle dva kamarádi spolu kdysi začínali vařit pivo v garážových podmínkách, dnes vedou uznávaný řemeslný pivovar.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Kavárna & bistro Karma

Karma je zdarma a proto, co zaseješ, to sklidíš. Tomu věří Silvie Konečná a Radomír Tureček. Ti spolu vedou kavárnu v Břeclavi, která jim tam do té doby chyběla.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký penzion a vinárna Rotunda Břeclav

Zámecký penzion Rotunda se nachází v klidném prostředí přímo na nádvoří břeclavského zámku a jen 300 m od centra města. Součástí areálu je také vinárna z původních zámeckých sklepů z 16. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj

Zámecký pivovar v Břeclavi

V roce 2013 se do Břeclavi po téměř dvaceti letech vrátila výroba piva. Tradice vaření piva v Břeclavi však sahá do velmi dávných dob, je spojená s dynamickým budováním místního pivovaru a rozšiřováním pivní výroby, která se dle prvních písemně podložený zmínek dokládá již v polovině 14. století.
Břeclav, Jihomoravský kraj