Řopík československého opevnění 1936-38 Pohansko představuje lehký objekt (LO) vzor 37, typ A-120N v sousedství loveckého zámečku Pohansko na břehu rybníka. V současné době není zpřístupněn.
Hned vedle
zámečku Pohansko se nachází
betonový bunkr (vzor 37, typ A-120N), který býval součástí prvorepublikového opevnění Československa. V minulosti byl objekt zpřístupněn, dnes však prohlídky neprobíhají.
Exteriér bunkru je opatřen maskovacím nátěrem a v okolí je možno vidět několik lehkých protipěchotních překážek. Zajímavostí je rovněž
betonová jímka s odtokem a zvýšenou stěnou umístěná před vchodem do bunkru, která sloužila jako
ochrana proti zaplavení bunkru vodou.
Nachází se zde také zrekonstruovaný
dobový hraniční přechod s originální závorou Ippen a dokonalou replikou hraničního sloupu. Jedná se o stálé zařízení na komunikacích budované
od poloviny 30. let, které armádě dodávala firma Alfréd Ippen z
Hradce Králové. Tyto uzávěry se používaly na komunikacích vedoucích ke státní hranici s nepřátelským územím a měly
zabránit rychlému vpádu nepřátelské útočné vozby na naše území. Po Mnichovské zradě je začali sudetští Němci a Maďaři s velkou oblibou likvidovat a proto se do dnešní doby dochovalo pouze několik exemplářů.
Objekt Pohansko představuje historický bunkr, lehký vzor 37, štítící první republiku, s unikátním rekonstruovaným hraničním přechodem.
Objekt Pohansko je lehký objekt vzor 37, typ A-120N, který byl součástí prvorepublikového opevnění Československa během let 1936-38.
Ne, v současné době objekt Pohansko není zpřístupněn veřejnosti.
V okolí bunkru lze vidět maskovací nátěr, lehké protipěchotní překážky a betonovou jímku s odtokem a zvýšenou stěnou, která sloužila jako ochrana proti zaplavení.
Zrekonstruovaný hraniční přechod u Pohanska obsahuje originální závoru Ippen a dokonalou repliku hraničního sloupu, které byly instalované na komunikacích k státní hranici v 30. letech 20. století.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.