ÚvodČeská nejKulturníMasopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka
Kulturní

Masopustní mečové tance – tradiční lidové tance ze Slovácka

Tradiční masopust doprovází pestré masky, zabíjačkové pochoutky, koblihy a boží milosti, a také starobylé obřadní mečové tance. Fenomén moravsko-slovenského pomezí je od roku 2023 zapsaný na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Fašank Strání - mečový tanec Pod šable

Masopustní mečové tance navrhlo k zápisu Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Zvyk, zachovaný už jen ve Strání, Bystřici pod Lopeníkem a Komni, patří podle odborníků k nejstarším zaznamenaným tanečním obyčejům. Tradice, která se hrdě předává z generace na generaci, doplnila ve Zlínském kraji další, již dříve zapsané lidové zvyky, tedy slovácký verbuňk, jízdy králů, valašský odzemek a tradiční hody s právem.

A jak vlastně mečové tance vypadají? Jde o řetězové a kruhové tance, které se ale liší svým provedením.

Například ve Strání se tančí mečový tanec zvaný Pod šable. Pětici mužů doprovází gazda, který celou obchůzku řídí a na dřevěný rožeň napichuje nebo přivazuje dary od jednotlivých domácností. V Bystřici pod Lopeníkem zase fašankový průvod předvádí spolek Bobkovníci, jejíž název vychází od starodávného zbojníka Bobka. Družina dvanácti chlapců chodí o masopustu dům od domu. Deset chlapců tančí „pod šable“, jeden hraje na harmoniku a poslední vybírá naturálie. V Komni se tanečníkům říká „skakúni“, mají pomalované tváře a jeden z nich má kolem pasu červený turecký šátek.

Přestože název mečový tanec zní výhružně, ve skutečnosti na něm nic nebezpečného není. Tanečníci používají dřevěné, červeně natřené šavle, navíc často společně tančí dospělí muži – tatínkové – a opodál stejný tanec vytáčejí jejich malí synové; dětem by rozhodně nebezpečné zbraně nikdo do rukou nedal.

Počátky této tradice lze vystopovat už v 16. a 17. století, kdy se na moravsko-slovenském pomezí bojovalo proti nájezdům Turků, Tatarů, Kumánů a také zbojníků. Možná ale mečové masopustní tance vycházejí ze středověkých cechovních tanců nožířů a výrobců zbraní. Protože se tančily při slavnostních příležitostech, a tedy i při masopustu, přirozeně se začlenily do programu obřadních obchůzek.
Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.

Sklárny Květná Zážitky

Sklárny Květná

Sklárna Květná je jednou z nejdéle fungujících skláren na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. Od ledna 2024 má sklárna nového majitele a ruční výroba skla v Květné tak nadále pokračuje!

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Největší festival masopustních tradic bude opět ve Strání

Ve Strání na Uherskohradišťsku se opět bude konat Festival masopustních tradic. Letos se jedná už o 36. ročník, který proběhne od pátku 17. února do úterý 21. února, kdy o půlnoci symbolickým pochováním basy masopustní veselí skončí a bude zahájen půst, který dle tradice trvá do Velikonoc. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable a bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místní sklárně.

Skláři sklárny Rückl zvou na sklářskou show a workshop v Nižboru

Skláři sklárny Rückl zvou na sklářskou show a workshop v Nižboru

Sklárna Rückl v Nižboru připravila pro své návštěvníky letní sklářský zážitek – své návštěvníky zve na sklářskou show a workshop, které probíhat každý den, od pondělí, 29. 7. do soboty 3. 8. 2024. Program se odehrává přímo v huti, v srdci nižborské sklárny. Programem vás provedou známí a zkušení mistři skláři, páni Vladimír Veverka a Zdeněk Kolář.

Relaxace s tóny léčivých nástrojů

Přijďte se ponořit do léčivých tónů překrásných vibroakustických nástrojů, jimž vévodí keramické polyfonní sférické flétny.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2025

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.
Velká nad Veličkou, Jihomoravský kraj

Podzimní šálek pohody v penzionu Nad Lávkou

Pobyt v Uherském Brodě, bráně do Bílých Karpat, potěší všechny vaše smysly. Penzion Nad Lávkou vás okouzlí vůní lahodné kávy a pohledem do podzimem zabarvené přírody.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Krojový ples s představením nového krále ve Vlčnově

Všechny srdečně zveme na krojový ples s představením krále a ročníku 2007. Koná se v sobotu 25. ledna 2025 v 19:30 v sále Klubu sportu a kultury Vlčnov.
Vlčnov, Zlínský kraj

Kateřinský jarmark v Uherském Brodě

Nenechte si ujít tradiční kateřinský jarmark v Uherském Brodě, v pátek a v sobotu 22. – 23. listopadu.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Růžencová pouť v Uherském Brodě 2025

První říjnovou neděli se koná tradiční růžencová pouť. Město se promění v moře nejpestřejších květů na krojích poutníků z Moravského Slovácka.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Zpívané dědictví Jednoty

Koncert k výročí Komenského úmrtí – pěvecký sbor Ensemble Versus.
Uherský Brod, Zlínský kraj

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Strání

Kostel je postaven v pseudogotickém stylu a je hodnotným dokladem architektonické tvorby počátku 20. století.
Strání, Zlínský kraj

Štrbákovec – rolnický dům ve Strání

Dům čp. 216 se sýpkou v podstřeší a s dekorativním rámováním oken patří k hodnotným dokladům lidového stavitelství v obci a spolu se sousední nemovitostí čp. 327 tvoří jednotu.
Strání, Zlínský kraj

Farní Dvorana ve Strání

V dnešní době Dvorana, která prošla v 90. letech rekonstrukcí střechy a vnitřních prostor, slouží jako kulturní zařízení pro občany. Konají se zde různé společenské akce. Hlavně slouží místnímu divadelnímu souboru Karla Högera.
Strání, Zlínský kraj

Kaple Panny Marie Bolestné ve Strání

Kaple pochází z roku 1816 a dle reversu Jana Popelky z 16. září 1816 je vystavěna jako kaple Panny Marie Bolestné.
Strání, Zlínský kraj

Zbytky gotické tvrze ve Strání

Zbytky příkopů a valů sídla mimořádné velikosti v místě hřbitova.
Strání, Zlínský kraj

Levandulová farma Strání – levandule z Bílých Karpat

Levandulová farma v čisté přírodě Bílých Karpat hospodaří v ekologickém zemědělství. Pěstuje se zde levandule, bylinky, ovoce a zelenina, ze kterých poté farmáři vyrábí džemy, pomazánky, sirupy a suší ovoce i bylinky. Nabízí k prodeji také sazenice.
Strání, Zlínský kraj

Ski areál Štrbáň u Strání

Lyžařský areál Štrbáň se rozprostírá v katastru obce Strání-Květná v nadmořské výšce 450 až 540 metrů. Areál je závislý na přírodním sněhu, od roku 2021 nebyl v provozu.
Strání, Zlínský kraj

Sklárna Glass Ladislav Breznický v Květné

Rodinná sklářská huť se zabývá ruční výrobou užitkového a dekoračního skla. Nabízí štamprle, sklenice, svatební číše, džbány, misky, dózy, vázy, svícny a další. Dílna provádí foukání, lisování či broušení skla. Dekoruje pískováním, malováním i rytím.
Strání, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion a restaurace Zámeček ve Strání

Penzion a restaurace Zámeček se nachází v centru obce Strání a poskytuje návštěvníkům jedinečné možnosti pro turistiku a cykloturistiku v malebné horské krajině.
Strání, Zlínský kraj

Chalupa Levandule ve Strání

Chata Levandule se nachází na čerstvém vzduchu v srdci překrásné přírody CHKO Bílé Karpaty. Chata je jako stvořená pro rodiny s dětmi.
Strání, Zlínský kraj

Holubyho chata – Velká Javořina

Turistická chata na hranicích se Slovenskem na samém vrcholu Bílých Karpat je po dlouhé době opět plně v provozu. Chata má nového majitele, který se snaží o rekonstrukci tohoto objektu, který byl ve velmi špatném stavu.
Strání, Zlínský kraj

Penzion Boďa v Horním Němčí

Útulný rodinný penzion ležící na úpatí Bílých Karpat v sousedství chráněné krajinné oblasti Drahy.
Horní Němčí, Zlínský kraj

Chata Arnika

Pobyty nedaleko druhé největší hory Bílých Karpat – velkého Lopeníku. Cyklotrasa a turistická cesta vedou od chaty Arnika až k 22 m vysoké rozhledně na hranici České a Slovenské republiky.
Lopeník, Zlínský kraj

Víno Zlomek & Vávra na Slovácku

Na Slovácku naleznete vinařství Zlomek & Vávra, které spojilo dvě rodiny.
Boršice u Blatnice, Zlínský kraj

Kománkův mlýn a Stodola1885

Ať už hledáte základnu, odkud vyrážet na výlety za krásami jižní Moravy, Horňácka a Bílých Karpat, nebo naopak místo, odkud nebudete muset vystrčit nos, #Stodola1885 v Kománkově mlýně je to pravé místo.
Javorník, Jihomoravský kraj

Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška se sídlem v Blatničce je dynamicky se rozvíjející společností, která byla založena v lednu roku 2007. Cenné zkušenosti o výrobě vína a jeho pěstování si rodina předává již 8 generací.
Blatnička, Jihomoravský kraj