ÚvodAktualityMasopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO
Kultura

Masopust je tady aneb tipy, kam se vypravit na masopustní oslavy ve stylu UNESCO

  • 23. ledna 2025
Masopust, fašank, ostatky či voračky – řeč je pořád o stejném svátku. Dříve jej provázely magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody, dnes si užijete zejména průvody veselých masek, zabíjačky a spousty dobrot. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na některou z masopustních veselic!
MasopustJe to trochu nespravedlivé – zatímco Vánoce a Velikonoce jsou zaznamenané ve všech kalendářích, o masopustu v nich nenajdete ani zmínku. Jistě, řeknete si, je to svátek rozverný a vlastně se slaví pokaždé jindy. Přesto i masopust má svá pravidla. Začíná 6. ledna na Tři krále a končí masopustním pondělím, úterým a Popeleční neboli Škaredou středou, čtyřicet dní před Velikonocemi, letos tedy 5. března. A pak? Pochováním basy v úterý večer končí legrace, tancovačky, zabíjačky a radovánky, a naopak začíná období odříkání, půstu a střídmosti. Takže je nejvyšší čas vybrat místo, kam se letos podíváte!
 

Masopustní oslavy ve stylu UNESCO

Podobně jako Jízda králů, tanec slovácký verbuňk, sokolnictví nebo vorařství, se i masopustní průvody staly jednou z položek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Zatímco jízdy králů a verbuňk jsou typické zejména pro Slovácko a Hanou, masopustní oslavy se do dnešních dnů v téměř nezměněné podobě udržely na Hlinecku. Do masek se tu sice dodnes většinou převlékají pouze muži, ale termíny akcí se přizpůsobily dnešní době a pořádají se proto hlavně o víkendech.

masopust hlineckoJednou z nejtradičnějších obchůzek je masopustní průvod Vortová, letos se masky vydají na svou pouť již 22. února 2025. První chodí Laufr, často se Ženuškou, následuje muzika, dva mládenci a čtyři Turci – dva modří, dva červení. Po nich jdou Kominíci, pak Slamění, Ras s Kobylkou, Bába s dědkem v nůši, Medvědář s medvědem a Židi. Ve vsi budou maškary řádit od 8:00 do 16:00 hodin. Jižně od města Hlinska na Českomoravské vrchovině se nachází obec Studnice. Z poklidného života je malá víska každoročně vytržena masopustním veselím, které se letos odehraje 1. března 2025, stejně jako v blízkém Jeníkově u Hlinska. Koho zajímají masopustní maškary, zvyky a tradice hlouběji, neměl by minout stálou expozici věnovanou masopustním obchůzkám z Hlinecka, která se nachází v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362. I během ledna a února je tu otevřeno denně kromě pondělí, vstupné stojí 60 korun.
 

Masopust v Praze

Malostranský masopustI v hlavním městě se bude masopust jak se patří oslavovat. K masopustním oslavám patří tradičně spousta jídla, průvody v maskách a všeobecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. V sobotu 1. března se jich bude konat nejvíce. Malostranský a hradčanský masopust představuje veselý průvod nejrůznějších masek, který se vydá z Loretánského náměstí přes Malou Stranu na Kampu. Nebudou chybět zabijačové dobroty nebo svařák. Na druhé straně města bude probíhat 4. března Břevnovský masopust, který vychází od křižovatky Bělohorská – Pod Královkou (u Kredence) a končí v Břevnovském klášteře, kde na příchozí čeká masopustní posvícení. Velmi oblíbenou taškařicí je Žižkovský masopust letos 1. března. Masopustní veselí si užijí obyvatelé Prahy také na Jižním Městě, Střížkově nebo v Kobylisích.


Masopust v ulicích Českého Krumlova

Český Krumlov masopustPestrobarevný průvod masek, pouliční kejklíři a muzikanti, dobré jídlo a pití – tradiční masopustní veselí zažijí obyvatelé a návštěvníci Českého Krumlova od soboty 22. února do úterý 4. března. Krumlovský masopust v městských ulicích a na řadě míst v okolí je vždy zážitek. Kromě rozjásaných procesí kejklířů, muzikantů a pestrých masek, kterými masopustní oslavy každoročně vrcholí, si můžete užít masopustní hodování a ochutnat tradiční zabijačkové speciality. Každý rok jsou k dostání v centru města na masopustním jarmarku. Užijte si masky, tanec a dobrou zábavu!
 

Masopust na Hané, v Rožnově a Strání

masopust rožnovV sobotu 22. února se můžete zúčastnit masopustních obchůzek v Dřevěném městečku v rožnovském skanzenu; i tady samozřejmě ochutnáte z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Součástí tradičního programu jsou také soutěže o nejlepší valašskou klobásu a valašskou tlačenku. Ve stejný den se koná oslava masopustu v Hanáckém skanzenu v Příkazech. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční vesnický masopustní průvod s předáním ostatkového práva, cimbálovou muziku Okybača či bohatou nabídku zabijačkových specialit. A kdo na masopust přinese vlastní tlačenku nebo jitrnici, může se zúčastnit klání o ceny.

fašankV termínu od pátku 28. února do úterní půlnoci 4. března 2025, se odehraje tradiční festival masopustních tradic Fašank ve Strání na Uherskobrodsku. Uvidíte více než stovku účinkujících v krojích, v čele s magickým slameňákem, prastarý mečový tanec fašankářů, uslyšíte množství lidových písní a ochutnáte spoustu dobrot. V sobotu 1. března se navíc můžete podívat na Den otevřených dveří ve sklárně Ladi Breznického. Samozřejmě nemůže chybět tanec pod šable! Písemné prameny o mužských mečových tancích jsou z konce 18. století a podle etnografů vznikly jako zvláštní mix obětních obřadů, dvorních turnajů a dovednostních soubojů strážců moravsko-uherské hranice.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka Kultura

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Další aktuality

Historická šlechtická divadla: tipy, kam do divadel na hradech a zámcích

Městská divadla s dlouhou historií bývají okázalé budovy s nádhernými interiéry, která neodmyslitelně patří do kulturního života tamních obyvatel po řadu generací. O to překvapivější může být, že i na mnoha zámcích se najdou unikátní scény, které sloužily domácímu publiku z řad šlechty, jejich přátel i lidí z blízkého okolí. Mnohé z nich fungují i v dnešní době a těší se zájmu návštěvníků nejen při kulturních akcích, ale také na prohlídkách, jež se věnují zámecké divadelní historii. Na portálu Kudy z nudy najdete takových zajímavých scén hned několik, od starých a velmi vzácných až po nově vzniklé amfiteátry, zasazené v parcích a zahradách.
4. duben 2025 8:00
Kultura

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura