ÚvodČeská nejOsobnostBarbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět
Osobnost

Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět

Přestože Barbora Markéta Eliášová (2. listopadu 1874, Jiříkovice – 27. dubna 1957, Praha) pocházela z chudých poměrů a navíc záhy osiřela, procestovala prakticky celý svět, opakovaně navštívila Japonsko a o svých cestách napsala řadu knih. Je důkazem toho, že člověk může vlastní vůlí, studiem, pílí a cílevědomostí překonat nepříznivé společenské postavení a prožít život podle svých představ.
Barbora Markéta Eliášová se narodila v Jiříkovicích na jižní Moravě. Když jako čtyřletá osiřela, vychovávali ji na náklady obce. Ve čtrnácti letech se jí ujala bezdětná rodina v Brně, kde se naučila německy. Později získala místo služebné u německé herečky a její matky; s nimi se později odstěhovala do Vídně, kde navštěvovala kurzy angličtiny a francouzštiny. V Praze později složila státní zkoušku z angličtiny a získala potvrzení, že tento jazyk může vyučovat na vyšších dívčích školách a učitelských ústavech. Seznámila se s univerzitním profesorem Václavem Emanuelem Mourkem a jeho anglickou manželkou. Ti jí půjčili peníze na cestu do Anglie, aby si zlepšila anglickou konverzaci – a Barbora vyrazila poprvé do světa. Procestovala Anglii, podívala se do Paříže a několika německých a švýcarských měst. Když se v roce 1904 vrátila do Prahy, začala vyučovat angličtinu na Vyšší dívčí škole, v Ženském výrobním spolku Elišky Krásnohorské a dávala i soukromé hodiny.

Když v roce 1911 zemřel na otravu krve její snoubenec i její dobrodinec profesor Mourek, vzala si neplacenou roční dovolenou a poprvé odjela do Japonska. Během této cesty objela celý svět, naučila se japonsky, údajně jako první Evropanka absolvovala kurz ikebany, japonského aranžování květin, zajímala se o pěstování bonsají, čajové obřady nebo tradiční techniku barvení tkanin. Nosila kimono, jedla hůlkami a osvojila si japonský způsob života. Do Japonska se ještě několikrát vrátila, v roce 1920 dokonce působila na nově zřízené československé ambasádě v Tokiu. Při další cestě o tři roky později jako zázrakem přežila zemětřesení, které připravilo o život 150 000 lidí.

Své cesty po světě popsala v knihách V Japonsku v dobách dobrých i zlých, Rok na jižní polokouli, Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule a v autobiografickém románu Na vlnách osudu. Když necestovala po světě, přednášela o svých cestách po celé republice a v rozhlase. Koupila si dům v Roztokách a na tamním Tyršově náměstí nechala vysadit růžové sakury. Deset let pracovala na ministerstvu zahraničí, kde překládala články ze zahraničního tisku, psala knížky pro děti a japonské pohádky. Poslední roky života strávila kvůli potížím s klouby na invalidním vozíku, bez blízkých příbuzných i bez peněz.

Barbora Markéta Eliášová odkázala svou pozůstalost Náprstkovu muzeu v Praze, její hrob najdete na Olšanských hřbitovech. Připomínají ji pamětní desky v Roztokách, rodných Jiříkovicích i poštovní známka z roku 2009, kde je vyobrazena v kimonu v pozadí s horou Fudži.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!

20 tipů, kam v Česku za exotikou

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

Pokud chcete vidět pravou mumii, nemusíte vyrážet rovnou do Egypta. Také v České republice můžete vidět několik mumií dovezených přímo z Egypta, stejně jako našimi předky umně mumifikovaná těla v klášterních a kostelních hrobkách či katakombách. Opravdová kuriozita vás pak čeká na zámku Metternichů v Kynžvartu, kde kromě mumifikovaných lidských těl najdete i mumii nilského krokodýla.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.

Etiopie objektivem diplomata

Výběr fotografií Miroslava Koska představuje přírodní krásy Etiopie i každodenní život jejích obyvatel. Panelová výstava na nádvoří Náprstkova muzea.
Praha 1, Praha

Ewa Farna

Ewa Farna zazpívá v Betlémské kapli na první Adventní neděli 1. prosince od 20 hodin.
Praha 1, Praha

Vietnam blízký a vzdálený

Nová výstava v Náprstkově muzeu přibližuje tradiční vietnamskou kulturu a dlouhou historii této země, ale i aktuální moderní Vietnam a příběh početné komunity žijící v České republice. Poznejte historický i současný Vietnam. Výstava potrvá od 30. 4. 2024 do 31. 12. 2025.
Praha 1, Praha

Emil Holub – výstava v Náprstkově muzeu

Není u nás snad větší a známější cestovatelská legenda než Emil Holub. V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur odvypráví až do 31. května 2024 jeho příběh více než 300 sbírkových předmětů.
Praha 1, Praha

Vánoční výstava v Betlémské kapli 2024 – Vánoce mnoha vůní

I když bude letos výstava převážně věnována vůním, uvidíte i zvykoslovné předměty i z ostatních materiálů – papír, těsta, kov, textil, kůže, ovčí rouno, dřevo a další přírodniny. I tentokrát bude na výstavě pódium, které bude sloužit dětským souborům k předvádění vánočních her a zpěvu koled.
Praha 1, Praha

Adventní koncert Nadace Jedličkova ústavu

Srdečně vás zveme do Auly Českého vysokého učení technického v Praze – Betlémské kaple pořád na Adventní koncert Nadace Jedličkova ústavu.
Praha 1, Praha

Vánoční koncert

Betlémská kaple, čtvrtek 12. 12. 2024 v 19.30 hodin.
Praha 1, Praha

Porgy a Bess

Betlémská kaple, středa 19. 2. 2025 v 19.30 hodin.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.
Praha 1, Praha

Dům kazatele – místo kde kázal mistr Jan Hus

Dům kazatele vznikl jako obytný objekt pro kazatele působícího při pražské Betlémské kapli a je dáván do souvislosti s osobností mistra Jana Husa, který v kapli kázal v letech 1402 – 1413.
Praha 1, Praha

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Praha 1, Praha

Historický dům U Voříkovských

Dům U Voříkovských je dům čp. 219 na Starém Městě v Praze na rohu Liliové a Zlaté ulice. Dům má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy. Dům slouží od podzimu 2017 jako knihovna památkového ústavu.
Praha 1, Praha

Betlémská beseda

Betlémská beseda je atraktivní propojení všech uměleckých směrů v jednom multikulturním centru.
Praha 1, Praha

Betlémská kaple – první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.
Praha 1, Praha

Zlatá ulice v Praze

Zlatá ulice se svým názvem podobá Zlaté uličce na Pražském hradě. Podle radnice však na rozdíl od ní své jméno dostala skutečně po zlatnících a šperkařích, kteří v minulosti sídlili podél cest k vltavským brodům.
Praha 1, Praha

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka

Mezinárodní duchovní centrum Pražská křižovatka je jedním z projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která rovněž dbá o záchranu a správu tohoto jedinečného prostoru. Pražská křižovatka sídlí v dávno odsvěceném kostele založeném sv. Václavem již v roce 927 n. l.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

V Zátiší – stabilní hvězda pražské gastronomie

V Zátiší je tajemství chutí! Na vynikající chuť jídel se můžete V Zátiší vždy spolehnout. Nechte se zas a znovu okouzlit tradičně netradiční českou i mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Choco Café U Červené Židle v Praze

Přímo v samém srdci staré Prahy najdete v ulici Liliová sympatickou kavárnu Choco Café U Červené židle, která se honosí podtitulem rodinná čokoládovna. Je to jedno z míst v České republice, které by neměl minout žádný milovník čokolády.
Praha 1, Praha

Restaurace Monarch

Restaurace Monarch sídlí v centru Prahy v ulici Na Perštýně. Místo má originální atmosféru a název nese již od svého založení. Nejprve to byl vinný bar, poté gastrobar; stávající restaurace Monarch je v provozu od května roku 2017.
Praha 1, Praha

Papas bar

Papas bar je kousek Španělska v centru Prahy! Vynikající tapasy a Paella Vás na chvilku přenesou do uliček Španělska, moře Vám sice nedodáme, ale budete se u nás cítit jak na dovolené! Esperamos Papas
Praha 1, Praha

Hotel Unitas Praha

Unitas se nachází v bývalém klášteře, 250 metrů od Karlova mostu. Nabízí ubytování v prostorách s pohnutou historií – původně místo obytných domů, později klášter jezuitů a šedých sester, za komunismu věznicí, kde byl uvězněn i Václav Havel.
Praha 1, Praha

Pivovar Pražský most u Valšů

Pivovar a restaurace Pražský most u Valšů se nachází v centru Starého města, nedaleko Betlémského náměstí a Karlova mostu. Přivítáme vás jedinečnou atmosférou, vůní i chutí... Masivní dubový nábytek dýchá teplem domova a středověké kamenné zdi připomínají slavnou historii zlaté Prahy.
Praha 1, Praha

Lehká hlava

Vegetariánská restaurace, která má za cíl potěšit vaše smysly a odlehčit vaší hlavě. Vegetariánské a veganské menu je inspirované kuchyněmi celého světa.
Praha, Praha

Pivní muzeum v Husově ulici na Starém Městě pražském

Největší výstava o českém pivu v Praze se nachází v Husově ulici na Satrém Městě. Najdete zde historii a tradice českého pivovarnictví na jednom místě. Užít si můžete také ochutnávku českých piv v jedinečných historických sklepech.
Praha 1, Praha