ÚvodAktuality#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie
Kultura

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

  • 7. května 2020
K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

Umělecké památky starověkého Egypta nepřestávají udivovat, objevíte je i u nás

Egyptská princezna Hereret
Faraon Ramses II.
Srdcem Moravské Třebové, města na Českomoravském pomezí východně od Svitav, je náměstí s morovým sloupem a renesanční radnicí, kousek od něj pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie a především nádherný renesanční zámek s arkádami.

Několik prohlídkových okruhů vám představí dějiny města, měšťanský i venkovský život, můžete ale nahlédnout také do středověké mučírny anebo do alchymistické laboratoře mistra Bonaciny, astrologa, alchymisty a dvorního lékaře pána moravskotřebovského zámku Vladislava Velena ze Žerotína. Za princeznou se ale překvapivě musíme vypravit jinam než na zámek: jejím domovem je Městské muzeum.
 

Tvář egyptské princezny

Do dějin muzea se zlatým písmem zapsal newyorský obchodník a rodák z Moravské Třebové Ludwig Holzmaister (1849–1923). Právě předměty, které na svých cestách nashromáždil, představuje interaktivní a multimediální stálá expozice. Vrcholem prohlídky je setkání s egyptskou princeznou Hereret, která žila před bezmála třemi tisíci lety.

Jde o skutečnou princeznu? S jistotou víme, že Ludwig Holzmaister koupil mumii včetně sarkofágu v roce 1912 přímo v Egyptě. Ví se, že byla objevena jižně od Káhiry u města Lahún na okraji fajjúmské oázy, že se narodila v období 22. dynastie, tedy v letech 945 až 715 před naším letopočtem a zemřela mezi dvacátým a třicátým rokem života. Díky počítačovému tomografu a 3D technologii spatříte její skutečnou podobu. Jde o první mumii v České republice, u které odborníci 3D vizualizaci provedli. Hereret nejdříve prošla „vyšetřením“ na klasickém CT přístroji a na základě výsledků pak proběhla rekonstrukce její skutečné podoby.
 

Mumie a sfingy

Staroegyptské mumie uchovává ve svých sbírkách také Národní muzeum, respektive Náprstkovo a Přírodovědecké muzeumPraze. Další mumii najdete na hradě Buchlově, v Egyptském pokoji, který připomíná vnitřek pyramidy, a mumie samozřejmě nechybí ani v takzvaném kabinetu kuriozit knížete Metternicha na zámku Kynžvart.

Společnost mumiím v Česku dělají sfingy, mytické bytosti s tělem lva, křídly dravce, hadím ocasem a hlavou krásné ženy. Jednu z nich najdete ve Veltrusech, kde v rozlehlém parku kolem zámku střeží kamenná sfinga na mostě přístup k Egyptskému pavilonu, do kterého se připlouvalo loďkou po vodě. Další objevíte v zámeckém parku v Lysé nad Labem nebo na skalním bloku zvaném Harfenice u obce Želízy. Dvě sfingy zdobí most v Náměšti nad Oslavou – ale pozor, ne takzvaný malý Karlův most dole ve městě, ale most u zámku nad městem. Sfingám tu dělají společnost dva koně a orel.

Další sfingu objevíte v Krušných horách, asi deset minut chůze od obce Měděnec. Skalní útvar a přírodní památka Sfingy leží v místě s nádherným výhledem na klikaté údolí Ohře a Doupovské hory, za jasného počasí uvidíte i města Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Nechranickou přehradu.
 

Britské muzeum: nejslavnější na světě

Největší sbírky starověkého Egypta mimo Egypt samotný nabízí Britské muzeum v Londýně. Jeho návštěvě se jen těžko odolává: je nádherné, nabité poklady a zadarmo. Největší a nejstarší instituce svého druhu na světě chrání třeba slavnou Rosettskou desku, která byla v devatenáctém století klíčem k rozluštění egyptských hieroglyfů, nebo obrovskou, více než sedmitunovou bustu faraona Ramsese II., který vládl Egyptu přibližně před 3 300 lety.

Aby vás návštěvy neudolala, vyplatí se dát na rady zkušených. Třeba průvodce Lonely Planet, který doporučuje vybrat si jen jedno historické období a ostatní zkrátka ignorovat, jako by byly jinde ve městě. Než se ale vypravíte za londýnskými mumiemi, vzpomeňte si: princezna v Moravské Třebové je mnohem blíž a stejně působivá.
 
Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů Památky

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova Příroda

Kunratické Švýcarsko – skalní město u Cvikova

Menší, přesto však malebné skalní město pískovcových skal a čedičových varhan se nachází poblíž Cvikova a v době rozvoje turistiky před 1. světovou válkou doplněno o několik ve skalách tesaných sochařských děl a lesní kapli.

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Emil Holub – nejznámější český cestovatel

Dr. Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály. Jako první zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a jako jediný vytvořil detailní etnografickou studii původních kmenů oblastí jižní Afriky.

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem Kultura

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta Příroda

Skalní reliéf útěk Svaté rodiny do Egypta

Reliéf s biblickou tématikou naleznete v dnes již nepoužívaném úvozu staré cesty z Kunratic u Cvikova do Mařenic, asi 600 m severně od rozcestí v osadě Třídomí.

Veltruským zámeckým parkem na kole Letní sporty

Veltruským zámeckým parkem na kole

Poznejte jeden z největších přírodně-krajinářských parků s průvodcem na kole, prohlédněte si zámek Veltrusy a jinak zamčené pavilony a odhalte tajemství Sfingy a Egyptského kabinetu.

Skalní útvar Sfingy u Měděnce Příroda

Skalní útvar Sfingy u Měděnce

Zajímavé a vzácné skalní útvary Sfingy najdete jihovýchodně od obce Měděnec. Sfingy jsou chráněny jako přírodní památka od roku 1983, zaujímají rozlohu 0,6 ha a nachází se v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku Kultura

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Městské muzeum Moravská Třebová Kultura

Městské muzeum Moravská Třebová

Muzeum egyptské princezny aneb cesta kolem světa. Budova muzea je z důvodu rekonstrukce uzavřena. Národopisná expozice v Latinské škole je již nyní přístupná. Rekonstrukce muzea by měla být dokončena během roku 2025.

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze Kultura

Hrdličkovo muzeum člověka v Praze

Čtyři tisíce exponátů se nachází v prostorách Hrdličkova muzea člověka. Naleznete zde kopie nálezů z celého světa, které dokumentují celou naši evoluci až po člověka moderního typu.V muzeu jsou umístěny exponáty znázorňující ukázky přirozené i umělé mumifikace i egyptské mumie.

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému Kultura

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy Památky

Egyptský pavilon a most se sfingou na zámku Veltrusy

Most se sfingou byl postaven v roce 1820 jako součást Egyptského kabinetu, který byl zřízen v letech 1816 – 1819. Jeho východní strana byla pojata jako vstup do egyptského chrámu. Dva mohutné postranní sloupy s hlavicemi jsou zdobeny motivy papyrusových listů. Vchod hlídá sfinga.

Další aktuality

Smetana, Váchal, Rettigová: za slavnými osobnostmi vyrazte do Litomyšle

Litomyšl patří k nejkrásnějším z našich měst. Její pompézní zámek se zahradami se dokonce dostal na seznam památek UNESCO. Jenže to není zdaleka všechno, co může východočeské město nabídnout. Své stopy zde totiž zanechala celá řada významných Čechů. Na Bedřicha Smetanu si vzpomene každý, ale co třeba Josef Váchal? Nejen tyto dva Litomyšlany vám dnes představí Kudy z nudy.
4. červenec 2025 19:25
Kultura, Pardubický kraj

Toulovcovy prázdninové pátky v Litomyšli jsou opět ve znamení pohody a dobré nálady

Také se vám zdá, že o prázdninách letí čas tak nějak rychleji? V Litomyšli se koná už 27. celoprázdninový festival pohádek a koncertů na Toulovcově náměstí. Prázdniny v Litomyšli jsou nyní opět ve znamení pohádek, folkových koncertů a hlavně dobré nálady. Program pro malé i velké bude probíhat každý pátek od 4. července do 29. srpna 2025.
3. červenec 2025 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů je přístupná i v pondělí

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem narození. Ono, ne každému se poštěstí narodit ve věži kostela, 36 m nad zemí. Přijďte se podívat, kde malý Bohuslav vyrůstal! Zatímco většina českých památek je vždy v pondělí zavřená, v Poličce udělali výjimku. Návštěvníci města Poličky vítají možnost navštívit Rodnou světničku Bohuslava Martinů i v pondělí, kdy mívá většina památek zavřeno.
2. červenec 2025 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Na Svojanově se bude se začátkem prázdnin tradičně slavit založení hradu

Hledáte plán na víkend? Pak se vydejte se na hrad Svojanov. V sobotu a neděli, 28. a 29. června 2024, se tu bude slavit založení hradu. Při výletu na Svojanov však rozhodně nepočítejte, že se vám tenhle hrad ochotně ukáže už zdálky. Ano, stojí sice na kopci, ale dovedně skrytý ve spleti hlubokých údolí.
28. červen 2025 8:37
Památky, Pardubický kraj

Velký jezdecký den se vrací do Slatiňan

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravuje na sobotu 28. června 2025 Velký jezdecký den ve Slatiňanech, kde se chovají nádherní starokladrubští vraníci. Akce oslaví 80 let chovu starokladrubského vraníka ve slatiňanském hřebčíně. Připraven je program čítající 16 vystoupení na nichž se vám starokladrubáci představí při různých disciplínách.
26. červen 2025 14:00
Letní sporty, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:13
Zážitky, Pardubický kraj

Loutkářská Chrudim je tady! Chrudim bude sedm dní patřit loutkám

Více než sto loutkových představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, přednášky a koncerty nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim, který začíná v pátek 27. června a končí ve čtvrtek 3. července 2025. Kromě bohatého programu můžete dopoledne v ulicích potkat klauny a herce z improvizačního divadla Paleťáci, odpoledne pak členku skupiny Gaja Yritis na chůdách či žonglující a nebudou chybět ukázky cvičení na šálách a možnost si tento sport vyzkoušet.
24. červen 2025 12:00
Kultura, Pardubický kraj

Poznejte naši historii a tragický osud osady Ležáky

Památník Ležáky je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha. Ležáky byly malou kamenickou osadou, žilo tam 53 obyvatel.
24. červen 2025 6:49
Památky, Pardubický kraj