ÚvodČeská nejOsobnostBohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století
Osobnost

Bohuslav Martinů – jeden z nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století

Mezi nejhranější české autory patří Bohuslav Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko). V díle jednoho z nejplodnějších a nejvšestrannějších hudebních skladatelů 20. století se odráží řada vlivů: francouzský impresionismus, jazz, anglický madrigal i české a moravské lidové písně.
Podle samotného Bohuslava Martinů byl charakter jeho hudby ovlivněn neobvyklým místem jeho narození. Narodil se v Poličce, v malé komůrce ve věži kostela sv. Jakuba; otec Ferdinand byl zaměstnán jako pověžný a zároveň se věnoval ševcovskému řemeslu. S rodiči a sourozenci tu žil do dvanácti let, než se rodina přestěhovala do domu na náměstí. Odmala hrál na housle, na konzervatoři v Praze studoval hru na housle a varhany, během první světové války vyučoval hru na housle v rodném městě.

Po válce působil Bohuslav Martinů tři sezóny jako houslista v České filharmonii a v roce 1923 odjel do Paříže studovat kompozici u Alberta Roussela. O rok později se do Francie odstěhoval natrvalo. Tam se také seznámil s Charlotte Quennehen, kterou si na začátku třicátých let vzal za manželku. Až do roku 1940 žil Martinů v Paříži jako skladatel na volné noze, letní měsíce manželé obvykle trávili v Poličce. Ve třicátých letech si vybudoval pověst proslulého skladatele, jeho hudbu tehdy hrály orchestry po celém světě.

Po obsazení Paříže nacisty prchl Martinů s manželkou přes jižní Francii, Španělsko a Portugalsko do USA. V Americe začal komponovat symfonie a věnoval se i pedagogické činnosti: učil na Berkshire Music School, poté na školách v New Jersey a New Yorku. Návrat do Československa mu znemožnil komunistický převrat v únoru 1948.

V 50. letech pobývali manželé Martinů ve Francii, v USA, v Itálii a ve Švýcarsku. Poslední léta života prožil churavějící skladatel na statku dirigenta Paula Sachera ve švýcarském Liestalu, kde v roce 1959 zemřel na rakovinu. V roce 1979 jeho ostatky byly převezeny do rodné Poličky.

V bývalé měšťanské škole v Šaffově ulici v Poličce si prohlédnete stálou expozici o životě Bohuslava Martinů. Její součástí je školní třída a hlavně archiv. Ten tvoří rozsáhlá sbírka více než 250 rukopisů not a skic, korespondence, fotografií, scénických a kostýmních návrhů a další materiály ze života a díla skladatele. Martinů má v Poličce pomník, na zdi kostela sv. Jakuba je umístěna pamětní deska, s průvodcem můžete navštívit rodnou světničku v kostelní věži.
 

Mozaika děl Bohuslava Martinů

  • Orchestrální skladba La Bogarre / Vřava (1927)
  • Cyklus skladeb na lidové texty Kytice (1937)
  • Orchestrální věta Památník Lidicím (1943)
  • Oratorium Epos o Gilgamešovi (1954–55)
  • Kantátový cyklus Otvírání studánek (1955)
  • Kantáta Legenda z dýmu bramborové nati (1956).
  • Opery Voják a tanečnice (1927), Slzy nože (1928), Tři přání (1929), Hry o Marii (1933–1934), Hlas lesa (1935), Veselohra na mostě (1935), Divadlo za branou (1936), Julietta aneb snář (1936–1937), Dvakrát Alexandr (1937), Čím lidé žijí (1951–1952), Ženitba (1952), Mirandolina (1959), Řecké pašije (1954–1959, dle příběhu řeckého spisovatele Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný), Ariadna (1958)
Zpívající Lukasova lípa Příroda

Zpívající Lukasova lípa

Zpívající lípa je obdivuhodný památný strom, jeden z nejmohutnějších u nás. Pověst vypravuje, že na konci 17. století se v její dutině ukryl místní hospodář, který zde přepisoval zakázané knihy a písně a při tom si je prozpěvoval. Znělo to, jako kdyby zpíval přímo sám strom.

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Výlet do Poličky za hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů

Bohuslav Jan Martinů (8. prosince 1890 Polička – 28. srpna 1959 Liestal, Švýcarsko) byl český hudební skladatel klasické hudby. Vedle Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka patří mezi nejvýznamnější a nejhranější české autory. Byl skladatelem polymorfním, který prošel rozmanitými vývojovými fázemi, než dosáhl zcela osobitého slohu.

#světovéČesko a hudební skladatel Bohuslav Martinů: z Poličky do širého světa

#světovéČesko a hudební skladatel Bohuslav Martinů: z Poličky do širého světa

Martinů, vedle Smetany, Dvořáka a Janáčka další z klasiků české hudby, se ve světě proslavil víc než doma. I když od roku 1923 trvale žil v zahraničí, jeho domovem se stala Paříž a zemřel ve Švýcarsku, na rodné město Poličku a jeho okolí nikdy nezapomněl. Víte, že jako talisman s sebou po světě celý život vozil fotografii kostela sv. Jakuba?

Kostel sv. Michaela archanděla v Poličce Památky

Kostel sv. Michaela archanděla v Poličce

Kostel sv. Michaela, archanděla, umístěný ve hřbitovním areálu na západním okraji historické části památkové zóny města Poličky, spolu s kostnicí a zvonicí tvoří významný architektonický soubor.

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

#světovéČesko zve na procházku okolo Poličských hradeb

Je jen málo měst, která se mohou dodnes chlubit zachovalými gotickými hradbami. Jedním z nich je východočeská Polička, která může směle konkurovat neméně zajímavým hradbám v estonském Tallinnu. Nejzachovalejší gotické hradby ve střední Evropě dal vybudovat Karel IV. Systém opevnění se skládal z hlavní hradby, parkánu, parkánové zdi, vodního příkopu a valu.

Interaktivní programy pro školy v centru Bohuslava Martinů Zážitky

Interaktivní programy pro školy v centru Bohuslava Martinů

V Poličce připravili pro děti hned několik školních programů, jež se dají vhodně zahrnout do školního vzdělávacího programu pro základní a mateřské školy, ale i gymnázia.

Tylův dům Polička Kultura

Tylův dům Polička

Tylův dům je dosud nedoceněným dílem české meziválečné architektury, jehož výraz originálně spojuje tvarové výboje předválečného kubismu s motivy z repertoáru moderního klasicismu a národního slohu a s puristickým plasticismem.

Polička

Polička

Jako z pohádky vypadá Polička, město na Českomoravském pomezí západně od Svitav – historické centrum totiž dodnes svírají zachovalé středověké hradby s ochozy a věžemi. Mnoha místa vám připomenou hudebního skladatele Bohuslava Martinů, například rodná světnička ve věži kostela sv. Jakuba.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička Kultura

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Krajem Smetany a Martinů Letní sporty

Krajem Smetany a Martinů

Týdenní cykloturistický program je zaměřený na odpočinek a relaxaci v místech, kde se narodili a žili dva z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů, tedy okolí měst Litomyšl a Polička v turistické oblasti Českomoravské pomezí.

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce Kultura

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.

Kostel sv. Jakuba v Poličce Památky

Kostel sv. Jakuba v Poličce

O poličském farním kostele jsou zmínky již z roku 1321. Po velkém požáru města v roce 1845 se začalo se stavbou toho současného trojlodního novogotického. Ve věži kostela se nachází rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů.

Kamil Střihavka – benefiční koncert Oblastní charity Polička

Benefiční koncert na podporu služeb pro lidi, kteří se vyrovnávají s vážným duševním onemocněním – a to konkrétně pro Centrum duševního zdraví. Tým odborníků podporuje lidi na cestě k zotavení. Vaše vstupné je věnováno na podporu benefičního účelu.
Polička, Pardubický kraj

Sokolský běh republiky – Dolní Újezd

Jsme oslavou založení Československa a 28. října slavíme pohybem! Akce slavila instantní úspěch a stala novodobou sokolskou tradicí, která se každoročně rozrůstá na více míst v Česku i mezi krajanskými komunitami ve světě. Přidejte se k nám a oslavte vznik republiky pohybem, nazdar 28. října!
Dolní Újezd, Olomoucký kraj

Krátecký jarmark

Prodejní akce s folklorním vystoupením a kvalitními rukodělnými výrobky. Nebude chybět prodejní výstava drátenic a výborné občerstvení.
Sněžné, Kraj Vysočina

Industriální Dny evropského dědictví ve Svitavách

Svitavy patří k městům s bohatým industriálním dědictvím. Najdeme tu množství technických staveb a památek průmyslové architektury, proto se v letošním roce bude pozornost věnovat právě jim.
Svitavy, Pardubický kraj

Svitavský motosalon aneb historií motocyklu křížem krážem

Výstava se zabývá vývojem motorismu se zvláštním zaměřením na české firmy a motocykly. Velká pozornost je rovněž věnována historii motorismu na Svitavsku. Pro děti a mládež je navíc připravena herna. Školám a letním táborům nabízíme speciální výukové programy.
Svitavy, Pardubický kraj

Patrik a Anna Beata Háblovi – Hory a Místa

Patrik Hábl na svitavské výstavě představuje své fascinující vertikální obrazy, které oživují asijskou tematiku hor, spolu s horizontálními "Rozpuštěnými obrazy" s motivem Poutnice. Anna Beata Háblová, umělkyně, spisovatelka a architektka, vystavuje plátna pracující s geniem loci města Svitavy.
Svitavy, Pardubický kraj

Fit Mami s Vendy

Cvičení pro maminky za přítomnosti dětí.
Litomyšl, Pardubický kraj

Cyklobusy Pardubického kraje 2024

V Pardubickém kraji jezdí několik prázdninových linek cyklobusů, které vám svezou kolo a přepraví i pěší turisty. Cyklobusy jezdí o víkendech a státních svátcích z větších měst vždy do Deštné v Orlických horách.
Litomyšl, Pardubický kraj

Rodná světnička Bohuslava Martinů v Poličce

Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo – malá světnička ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Zde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.
Polička, Pardubický kraj

Na kole malebnou Vysočinou

Krásu královského věnného města Poličky, tradiční lidovou architekturu obce Telecí i kopcovitou krajinu počínajících Žďárských vrchů si vychutnáte ze sedla kola v regionu Českomoravské pomezí.
Polička, Pardubický kraj

Tylův dům Polička

Tylův dům je dosud nedoceněným dílem české meziválečné architektury, jehož výraz originálně spojuje tvarové výboje předválečného kubismu s motivy z repertoáru moderního klasicismu a národního slohu a s puristickým plasticismem.
Polička, Pardubický kraj

Kostel sv. Michaela archanděla v Poličce

Kostel sv. Michaela, archanděla, umístěný ve hřbitovním areálu na západním okraji historické části památkové zóny města Poličky, spolu s kostnicí a zvonicí tvoří významný architektonický soubor.
Polička, Pardubický kraj

Trstěnickou stezkou na kole

Pojďte se s námi toulat malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Někdy v průběhu 13. století byla vytvořena středověká komunikační síť přibližně v takové podobě jako nyní. Důležitá cesta spojila Svitavy s Litomyšlí, která dále pokračovala směrem na královské město Polička.
Polička, Pardubický kraj

Kostel sv. Jakuba v Poličce

O poličském farním kostele jsou zmínky již z roku 1321. Po velkém požáru města v roce 1845 se začalo se stavbou toho současného trojlodního novogotického. Ve věži kostela se nachází rodná světnička hudebního skladatele Bohuslava Martinů.
Polička, Pardubický kraj

Vysočina na běžkách: z Čachnova do Poličky nebo Křižánek a zpět

Malebný okruh českou částí Vysočiny začíná na vysoko položené stanici ČD Čachnov, odtud vás povede k zámečku Karlštejn. Zde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Poličky anebo si vyberete trasu do Křižánek na historickou hranici mezi Čechami a Moravou.
Polička, Pardubický kraj

Naučná stezka okolo hradeb v Poličce

Nová naučná stezka v Poličce nabízí 9 tabulí a celý okruh je cca 1 km dlouhý. První tabuli najdete v městském parku pod Tylovým domem, projdete celý park Na valech, ulici Na Bídě, přejdete ulici Tyršovu, Parkány, Fortnu až do ulice Šaffova.
Polička, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

Měšťanský pivovar v Poličce

Měšťanský Pivovar v Poličce má staletou historii. Budova dnešního pivovaru byla postavena v roce 1865. Pivo se zde vaří pivo z vlastní vody a žateckého chmele původní technologií podle receptů sládka Františka Bittnera.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Na Čechách

enzion Na Čechách je vybudován z bývalého zemědělského objektu přináležejícího k borovnické rychtě, kterou rodina po staletí vlastnila.
Polička, Pardubický kraj

Cukrárna – Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Polička (SOŠ a SOU) je střední škola gastronomického zaměření. V rámci odborné praxe provozuje dílny oboru vzdělání Cukrář – cukrářka, na které navazuje i prodejna pro veřejnost – Cukrárna.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Adéla

Penzion Adéla v Poličce lze využít pro školení, přátelská setkání, rodinné oslavy či dovolenou. K penzionu patří prostorná zahrada s terasou, kde najdou využití nejen děti.
Polička, Pardubický kraj

Penzion a restaurace Na chalupě v Poličce

V Poličce můžete využít služeb penzionu a restaurace Na chalupě, který tvoří komplex s nedalekým Penzionem Adéla. Penzion je především vhodný pro akce uzavřené společnosti.
Polička, Pardubický kraj

Penzion Široký Důl u Poličky

Pension Statek Široký Důl s celoročním provozem se nachází v tradiční vesničce Široký Důl, 4 km od malebného historického města Poličky na severním úpatí Českomoravské vrchoviny. Stavení z roku 1876 je známo také jako „Novotného statek“ čp. 8.
Polička, Pardubický kraj

Grillraut na Luckém vrchu

Výlet na jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst Českomoravské vysočiny spojený s výhledy na Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Žďárské vrchy a zakončený rautem grilovaných specialit z jehněčího i jiného masa a pstruhů, ochutnávkou místních specialit jako sýrů z místní mléčné farmy a čerstvě nadojeného mléka, produktů místního medaře.
Polička, Pardubický kraj

Horská chata Lucký vrch

Lucký vrch leží v nadmořské výšce 739 metrů. Je častým cílem turistických výletů a při dobrém počasí odsud lze dohlédnout až na Jeseníky. Nachází se zde horská chata.
Telecí, Pardubický kraj