ÚvodČeská nejPrůmyslKoh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790
Průmysl

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth položil roku 1790 základy podnikání, ze kterého jeho potomci, zejména syn Carl a vnuk Franz, vybudovali jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny Koh-I-Noor Hardmuth pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Například samotná výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu, patentovaná již v roce 1802, princip strojové výroby tužek či členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací 8B-10H, které brzy převzali ostatní výrobci jako celosvětový standard.
Světový výrobce kancelářských, psacích, školních a výtvarných potřeb Koh-i-noor Hardtmuth sídlí v Českých Budějovicích. Firma byla založena roku 1790 Josefem Hardtmuthem ve Vídni, rozhodnutím jeho syna Carla Hardtmutha byla výroba kameniny a tužek přeložena roku 1848 (kvůli lepší žel. dopravě a bližšímu zdroji surovin) do Budějovic. V roce 1802 byl získán patent na tuhy s přesným poměrem grafitu a jílu, které psaly měkce a lehce. Celou firmu pak v roce 1881 zdědil jeho synovec Franz, který výrobu v rodinném podniku značně zmodernizoval. A byl to on, kdo doslova způsobil senzaci svou žlutou tužkou. Roku 1896 byla zaregistrována ochranná známka slona (můžete jej dodnes vidět na bílé gumě) jako pátá nejstarší obrazová známka na světě.
 
Firma jako první na světě zavedla výrobu tužky (označené č. 1500) v 19 gradacích tvrdosti a se světlou úpravou povrchu, právě ve žluté barvě. Ikonický tužka (jež se vyrábí dodnes) získala roku 1900 na světové výstavě v Paříži zlatou medaili.
 
V roce 1910 byla firma Koh-i-noor Hardtmuth největší a nejmodernější tužkárnou na světě s pěti pobočnými závody a 32 prodejními filiálkami po celém světě včetně Japonska. O dvacet sedm let později (roku 1937) přišla na svět další známá tužka – verzatilka umožňující výměnu tuhy. Změnu tehdy uvítali hlavně technici a konstruktéři, kteří si často potřebovali měnit různé tvrdosti tuhy. Vynález také šetřil dřevo i tuhu samotnou.
 
Po roce 1945 byl podnik znárodněn a po revoluci 1989 byla továrna zprivatizována. Dnes je jedním z největších světových producentů a distributorů uměleckých, školních a kancelářských potřeb. Tužky z českobudějovické továrny putují do téměř osmdesáti zemí světa
 

Tužky H, HB, B, F

Tužka je tvořena tuhou v dřevěném obalu. Grafit zajišťuje barevnou stopu, jíl tuhu zpevňuje a tím určuje tvrdost tužky. Čím více grafitu obsahuje, tím je měkčí a snáze se s ní kreslí, více se ale rozmazává. Vyhledávají ji proto umělci, hodí se na výtvarné aktivity. Naopak tuhy s vyšším podílem jílu jsou tvrdší a jsou vhodné na přesné, ostré čáry, tedy např. na již zmíněné rýsování.

O zdokonalení technologie výroby grafitových tuh se postaral vnuk zakladatele Franz Hardtmuth. Jím vylepšené, tzv. „české mlýny“ zpracovávaly surovinu kvalitněji a rychleji a navíc umožňovaly měnit poměr grafitu a jílu a upravovat dobu mletí a tím produkovat různé stupně tvrdosti tuhy. Současně s tím se rozšiřoval i sortiment vyráběného zboží. Byl to právě Franz, který zavedl novou stupnici na označování tvrdosti tužek (měkké tužky byly označeny písmenem B, střední HB, tvrdé H a speciální stenografická gradace písmenem F). Písmeno H značí Hardtmuth, B označuje německý název města České Budějovice, tedy Budweis a F je pak iniciála Franzova jména. Řada zahraničních výrobců později převzala toto značení, nicméně jeho vysvětlení bývá velmi často chybně interpretováno.
 

Koh-i-noor je Hora světla

Koh-i-noor (Hora světla) je název pro diamant žluté barvy, použitý v britských korunovačních klenotech, jeden z největších a nejkrásnějších známých drahokamů. V surovém stavu vážil 186 karátů. Stará pověst vypráví, že drahokam byl umístěn v oku staroindického boha. Když kámen poprvé viděli perští dobyvatelé Indie proti slunci zvolali „Koh-I-Noor“ („hora světla“). Odtud tedy jeho název.
 
Po mnohých dobrodružstvích spojených s vraždami, mučením a vězněním jeho majitelů jej darem dostala anglická královna Viktorie. Diamant byl v královském klenotnictví přebroušen (jeho hmotnost klesla na 106 karátů) a je zasazený v koruně anglické královny. Po úspěchu ikonické žluté tužky 1500 došlo roku 1894 k převzetí jména Koh-I-Noor do názvu firmy.
Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Jednou z věcí, kterou Češi dobyli svět, je tužka verzatilka. Vyrábí se od roku 1950 v Českých Budějovicích jako "mechanická padací tužka". Původně byl obal tužky dřevěný, ale v továrně Koh-i-noor Hardtmuth dřevo nahradili kovem.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích Památky

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.

Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2025

Premiérové Mistrovství světa v hokeji žen v Česku budou hostit České Budějovice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Festival francouzského filmu 2024

27. ročník Festivalu francouzského filmu uvede 21. – 27. listopadu francouzské snímky promítané v české distribuci. Koná se nejen v Praze, ale i v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Noc na Karlštejně – jak to bylo doopravdy

Víte, kdo byl Petr, král Cyperský a proč ve skutečnosti navštívil Karla IV.? Víte, kde se nachází a k čemu původně sloužil hrádek Karlík?
České Budějovice, Jihočeský kraj

Krajinářský park v Červeném Dvoře

Zámecký areál v Červeném Dvoře byl již od renesance využíván jako oblíbené letovisko význačných českokrumlovských šlechtických rodů – Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Výtvarná a literární soutěž pro děti a mládež Příběhy města Českých Budějovic aneb To bylo tenkrát, když…

Ztvárnění příběhů nejen z dějin města Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vánoční hody na jihu Čech

Neodmyslitelnou součástí Vánoc v naší kultuře bylo a dosud je dobré jídlo. Týká se nejen štědrovečerní večeře, ale i hodování během následujících svátečních dnů. Jihočeské muzeum vás zve na vánoční výstavu s doprovodným programem.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hmyzí tváře

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích chystá od 13. 12. 2024 do 31. 8. 2025 unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu, které nafotili vědci z Biologického centra Akademie věd ČR pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů v České republice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kachna na prameni – šifrovací hra v Českých Budějovicích

Umíte si ale představit, že by zmizela voda? To je tématem nové hry s vodní tématikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo...
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Letní kino Háječek v Českých Budějovicích

Letní kino Háječek vzniklo v 50. letech 20. století. Jedinečné českobudějovické letní kino, kde si můžete užít hvězdy na plátně i obloze. Přijďte strávit večer ve společnosti dobrého jídla, pití a filmů pod noční oblohou v centru Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Metropol v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná restaurace Metropol působí elegantně a láká na kvalitní českou kuchyni s výborným servisem. Pochutnat si můžete na zvěřině, kachně, steaku nebo “obyčejném” vepřovém mase či kuřeti.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

Provoz pivovaru Beeranek je úzce spjat s provozem restaurace a hostelu Singer pub. Tato ucelená kombinace činí z našeho pivovaru ideální cíl pro „pivní turistiku“.
České Budějovice, Jihočeský kraj