ÚvodČeská nejPrůmyslVerzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět
Průmysl

Verzatilka – mechanická padací tužka, která dobyla svět

Jednou z věcí, kterou Češi dobyli svět, je tužka verzatilka. Vyrábí se od roku 1950 v Českých Budějovicích jako "mechanická padací tužka". Původně byl obal tužky dřevěný, ale v továrně Koh-i-noor Hardtmuth dřevo nahradili kovem.
Výhodou verzatilky je také samotné uchycení tuhy uvnitř i její snadný pohyb ven. Navíc díky hrotítku je možné tuhu snadno ostřit bez zdlouhavého ořezávání. Pokud tedy máte dobrou zásobu tuhy, nikdy vás učitelka geometrie nenachytá, že máte zlomenou nebo neořezanou tužkou. A navíc – klasickou verzatilkou bylo (teoreticky) možné napsat čáru o délce až 56 kilometrů!
 
První prototypy verzatilek, které jsou podle výrobce českým vynálezem, se objevily už v roce 1937. Podobné tužky začal později vyrábět také německý Stadler a další společnosti. Ve svých počátcích měly verzatilky ještě dřevěný plášť, kov byl totiž v předválečných časech příliš drahý. Hliník a dural byl tenkrát strategickou surovinou pro výrobu letadel a pro zbrojení. Mechaniku už ale měly tehdejší verzatilky klasickou včetně pružiny.
 

Verzatilka je verzatilní

Název tužky (verzatilka, někdy též versatilka) je odvozen od slova "verzatilní" – tj. proměnlivý, přizpůsobivý a odkazuje k tomu, že tuha je vyměnitelná. Klasická verzatilka má tvar šestihranu, který má řadu výhod, ať již jde o plochu pro značení, dobrý úchop, úsporné balení či o fakt, že šestihranná tužka se nikam neodkutálí. Byly velmi oblíbené mezi techniky, konstruktéry nebo designéry, kteří ocenili rychlou výměnu tvrdosti tuh, tloušťky či barvy.
 
Verzatilka se vyrábí ve dvou barevných provedení – s okrovým pláštěm či černým s bílým lemem a zlatým proužkem. Má jít o cílenou podobu s dřevěnými tužkami. Ochranná známka Versatil pro mechanické tužky byla zaregistrována roku 1937. Okrový plášť (tužky č. 1500) se vyrábí od roku 1946, černý plášť (tužky č. 1900) se vyrábí od roku 1966.
 

Mechanické tužky v současnosti

I v současnosti se v Koh-i-nooru verzatilky vyrábí, ročně jich vznikne na stovky tisíc kusů v každé variantě ročně a spolu s dalšími psacími potřebami je firma vyváží zhruba do osmdesáti zemí světa. Produkce je dokonce větší než za socialismu, kdy byl export omezen především na země sovětského bloku. Na rozdíl od jiných tužek Koh-i-nooru se verzatilky nikdy nevyráběly v Číně.
Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Koh-i-noor Hardtmuth – kvalita od roku 1790

Dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth položil roku 1790 základy podnikání, ze kterého jeho potomci, zejména syn Carl a vnuk Franz, vybudovali jednu z největších světových společností ve svém oboru. Z továrny Koh-I-Noor Hardmuth pochází řada významných inovací na poli vývoje psacích prostředků. Například samotná výroba grafitové tuhy z grafitu a jílu, patentovaná již v roce 1802, princip strojové výroby tužek či členění grafitových tužek podle tvrdosti tuhy do jednotlivých gradací 8B-10H, které brzy převzali ostatní výrobci jako celosvětový standard.

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

České značky: Koh-i-noor, Josef Hardmuth a slavné versatilky

Minaret a Janohrad v Lednici, Dianin chrám anebo kolonáda na Rajstně u Valtic: To všechno jsou díla, u jejichž zrodu stál Josef Hardmuth. Vedle všech jeho slavných staveb by měl stát ještě pomník docela obyčejných tužek: patří mezi nejznámější Hardmuthovy vynálezy a kvůli jejich výrobě založil továrnu Koh-i-noor.

Mistrovství světa v ledním hokeji žen 2025

Premiérové Mistrovství světa v hokeji žen v Česku budou hostit České Budějovice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Festival francouzského filmu 2024

27. ročník Festivalu francouzského filmu uvede 21. – 27. listopadu francouzské snímky promítané v české distribuci. Koná se nejen v Praze, ale i v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Noc na Karlštejně – jak to bylo doopravdy

Víte, kdo byl Petr, král Cyperský a proč ve skutečnosti navštívil Karla IV.? Víte, kde se nachází a k čemu původně sloužil hrádek Karlík?
České Budějovice, Jihočeský kraj

Krajinářský park v Červeném Dvoře

Zámecký areál v Červeném Dvoře byl již od renesance využíván jako oblíbené letovisko význačných českokrumlovských šlechtických rodů – Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Výtvarná a literární soutěž pro děti a mládež Příběhy města Českých Budějovic aneb To bylo tenkrát, když…

Ztvárnění příběhů nejen z dějin města Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vánoční hody na jihu Čech

Neodmyslitelnou součástí Vánoc v naší kultuře bylo a dosud je dobré jídlo. Týká se nejen štědrovečerní večeře, ale i hodování během následujících svátečních dnů. Jihočeské muzeum vás zve na vánoční výstavu s doprovodným programem.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hmyzí tváře

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích chystá od 13. 12. 2024 do 31. 8. 2025 unikátní výstavu detailních snímků hlav hmyzu, které nafotili vědci z Biologického centra Akademie věd ČR pomocí nejmodernějších elektronových a optických mikroskopů v České republice.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Tužkárna Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích

Mohutná tovární budova v českobudějovické ulici F. A. Gerstnera byla postavena během let 1847–1848 jako nové místo pro výrobu grafitových a následně i barevných tužek rakouského vynálezce a průmyslníka Josefa Hardtmutha. Továrna prohlídkové exkurze nenabízí.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka

Evropsky významná lokalita Přírodní památka Údolí Lužnice a Vlásenického potoka byla vyhlášena v rámci soustavy Natura 2000 na podzim 2023. Nachází se jižně od Dražic u Tábora a jedná se o jednu z druhově nejpestřejších oblastí v tomto regionu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Zimní stadion České Budějovice – Budvar aréna

V areálu Zimního stadionu jsou provozovány dvě samostatné kryté haly s ledovou plochou a potřebným šatnovým a sociálním vybavením. V prostorách zimního stadionu je restaurace a denní bufet. Areál Zimního stadionu se nachází 500 m od historického centra Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kachna na prameni – šifrovací hra v Českých Budějovicích

Umíte si ale představit, že by zmizela voda? To je tématem nové hry s vodní tématikou, kterou si nově můžete zahrát v Českých Budějovicích. Přenese vás do ne příliš vzdálené budoucnosti. Do dne, kdy obyvatelé Českých Budějovic otočili vodovodním kohoutkem a vůbec nic se nestalo...
České Budějovice, Jihočeský kraj

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Letní kino Háječek v Českých Budějovicích

Letní kino Háječek vzniklo v 50. letech 20. století. Jedinečné českobudějovické letní kino, kde si můžete užít hvězdy na plátně i obloze. Přijďte strávit večer ve společnosti dobrého jídla, pití a filmů pod noční oblohou v centru Českých Budějovic.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Socha Čevava u Vodárenské věže v Českých Budějovicích

Plastika v zahradě zrekonstruovaného areálu Vodárenské věže je dílem sochařky a keramičky Alexandry Koláčkové. Původně se jmenovala „Zvíře“, ovšem hlasování českobudějovické veřejnosti bylo její jméno změněno na Čevavu.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet sedm pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Kavárna Háječek 1925

V Českých Budějovicích najdete originální kavárničku v bývalém hudebním pavilonu v parku Háječek. Altánek se z chátrající stavbičky proměnil v moderní kavárnu s vnitřním i venkovním posezením.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel v Centru

Hotel v Centru se nachází v Českých Budějovicích, jen 100 metrů od náměstí Přemysla Otakara II.,
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Hotel Dvořák v Českých Budějovicích

Ubytování v historickém centru města Českých Buděojvic, přímo na náměstí Přemysla Otakara II. Využít zde můžete podzemní garáže, ubytovat se lze také v rodinných mezonetových pokojích. Snídaně se podává formou švédských stolů.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Grandhotel Zvon České Budějovice

Grandhotel Zvon s nádherným výhledem na historické náměstí Českých Budějovic nabízí komfortní ubytování.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Restaurace Metropol v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná restaurace Metropol působí elegantně a láká na kvalitní českou kuchyni s výborným servisem. Pochutnat si můžete na zvěřině, kachně, steaku nebo “obyčejném” vepřovém mase či kuřeti.
České Budějovice, Jihočeský kraj

Minipivovar Beeranek v Českých Budějovicích

Provoz pivovaru Beeranek je úzce spjat s provozem restaurace a hostelu Singer pub. Tato ucelená kombinace činí z našeho pivovaru ideální cíl pro „pivní turistiku“.
České Budějovice, Jihočeský kraj