ÚvodČeská nejVědeckéBedřich Hrozný – rozluštitel klínového písma starověkých Chetitů
Vědecké

Bedřich Hrozný – rozluštitel klínového písma starověkých Chetitů

V roce 1915 Bedřich Hrozný poprvé vystoupil před odbornou veřejností se zprávou, že se mu podařilo rozluštit jazyk starověkých Chetitů. Vynikající český vědec, rodák z Lysé nad Labem, tak položil základy nového vědního oboru chetitologie.
Narodil se v Lysé nad Labem jako syn evangelického faráře. Studoval na Akademickém gymnáziu v Praze, středoškolská studia dokončil na gymnáziu v Kolíně (1897), kde ho učil nadšený orientalista Justin Václav Prášek. Kromě tehdy povinné latiny a klasické řečtiny se Bedřich Hrozný naučil základům hebrejštiny a arabštiny. Ve svých studiích pokračoval na přání otce na bohoslovecké fakultě vídeňské univerzity. Zde vydržel pouhý jeden semestr a přestoupil na fakultu filosofickou, na níž se věnoval zejména orientálním jazykům, především akkadštině, aramejštině, etiopštině, sanskrtu a sumerštině.  Za dobu svého studia zvládl celkem deset orientálních jazyků. V roce 1901 získal doktorát a stipendium na Berlínské univerzitě. Ta spolu s Oxfordskou univerzitou tehdy představovala špičkové badatelské pracoviště orientalistiky. Těžištěm jeho vědecké práce byl klínopis, tedy studium sumerských a akkadských textů. V roce 1904 odjel s prof. Ernstem Sellinem do Turecka, Sýrie, Palestiny a Egypta, kde se podílel na vydávání klínopisných textů. Po návratu do Vídně pracoval v Univerzitní knihovně, kde roku 1909 získal definitivu.
 
Uprostřed první světové války v roce 1915 (byl sice odveden, ale sloužil jako písař štábu ve Vídni) poprvé předložil rozluštění klínového písma současně s prvním stručným nárysem mluvnice tohoto jazyka, jímž byl, jak se ukázalo, jazyk chetitský. Kromě toho také zjistil, že chetitština patří ke skupině tzv. indoevropských jazyků, a je tedy příbuzná s řečtinou, latinou, indickými jazyky apod. Díky Bedřichu Hroznému se dnes chetitština vyučuje po celém světě.
 

Klínové písmo a Chetité

Chetité vládli Malé Asii od 18. do 12. století před naším letopočtem a byli zdatnými soupeři, ale i spojenci egyptských faraonů. Patřili k indoevropským národům, a vytvořili říši zahrnující dnešní Malou Asii, Sýrii, Libanon a část Palestiny. Jazyk, který používali přibližně v období 2. – 1. tisíciletí před naším letopočtem, je dnes již vymřelý a patří do anatolské skupiny indoevropských jazyků. Je nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem; k jeho zápisu obyčejně sloužil klínopis. 

Klínové písmo bývalo jedno z nejstarších starověkých písem, kterým se psalo až do prvního století po Kristu. Zaniklo pravděpodobně vynálezem papíru a inkoustu. Pojem klínové písmo znamená způsob zápisu, tj. styl psaní znaků starověkých písem. Ve starověké Mezopotámii k tomu sloužily běžně dostupné prostředky, totiž hlína a rákos. Principem zápisu byly shluky znaků prokládaných různými piktogramy. Hliněné destičky sloužily k zaznamenání úředních zápisů, obchodních smluv či zákonů. Používaly je i kláštery a byly nalezeny i tabulky se soukromou korespondencí. Při vykopávkách v antické Kaneši (dnešním Turecku) nalezl Bedřich Horzný řadu klínopisných destiček v tzv. kapadocké akkadštině – tyto destičky jsou dodnes uloženy na Univerzitě Karlově v Praze.
 

Jazykovědec, archeolog a objevitel antického Kaneše

Bedřich Hrozný je široké veřejnosti znám především jako jazykovědec, málo lidí však ví, že byl i archeologem. V polovině dvacátých let minulého století prováděl archeologické výzkumy na Předním východě, zejména v Sýrii a v Turecku. Roku 1924 získal peníze na první českou expedici do Šech Sadu, kde v dubnu téhož roku začaly výkopy. V roce 1925 se mu na další expedici v Kaisarii, na kopci Kültepe (antická Kaneš), podařilo při vykopávkách v Malé Asii objevit přes 1000 hliněných tabulek, popsaných klínovým písmem a obsahujících smlouvy a dopisy asyrských kupců z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Tento obchodní archiv marně hledaly desítky vědců. Potvrdilo se mj. i to, co Hrozný zjistil již při studiu klínových textů sumersko-babylonských: Už staří Sumerové 3 tisíce let před naším letopočtem znali slad a uměli vařit pivo podle celé řady receptů. Je zajímavé, že jelikož chtěl kopat i v okolí kopce Kültepe, musel odkoupit přilehlou louku, jako majitele této louky nechal zapsat Československý stát. Při těchto vykopávkách bylo nalezeno chetitské město Kaneš.

V listopadu 1925 se ale musel vrátit zpět do Československa. Zde roku 1929 založil mezinárodní vědecký časopis Archiv Orientální a přednášel na řadě univerzit. Roku 1939 měl možnost emigrovat, ale nabídku odmítl, během války byl zvolen rektorem Karlovy univerzity. V roce 1944 jej postihla mrtvice a k vědecké práci se už nevrátil ani po osvobození Československa. Zemřel v prosinci 1952 a byl pochován v Lysé nad Labem na evangelickém hřbitově.
Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému Kultura

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.

Po stopách českých vynálezců a vědců – za poznáním na výlet Českem

Po stopách českých vynálezců a vědců – za poznáním na výlet Českem

Navštivte místa spojená s významnými osobnostmi české minulosti, které přispěly k rozvoji vědy a techniky, i když jejich vynálezy jsou již často překonány. Vypravte se na výlet do míst, kde si dodnes s úctou připomínají své slavné rodáky.

Lysá nad Labem

Lysá nad Labem

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem vám možná připomene jiný architektonický skvost – Kuks. Nebudete daleko od pravdy, i Lysá nad Labem vděčí za svůj rozkvět uměnímilovnému hraběti Šporkovi. Kromě toho možná znáte i zdejší výstaviště, dostihové závodiště nebo muzeum B. Hrozného.

18. řemeslný jarmark v Lysé nad Labem 2025

Tradiční řemeslný jarmark s bohatým doprovodným programem, kde si kromě koupě českých originálních ručně vyráběných výrobků sami můžete vyzkoušet jejich výrobu a shlédnout ukázky různých řemesel.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Lysá žije! 2025 v Lysé nad Labem

Od 30. 5. do 1. 6. 2025 se těšte na 9. ročník tradičních městských slavností Lysá žije!
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Fotograf Amos Chapple – Lissa Lumina

Fotograf, novinář, světoběžník z Nového Zélandu, který procestoval svět, aby nakonec zakotvil v České republice a získal Grant Prahy. V současné době pracuje pro Radio svobodná Evropa. Večer komentovaného promítání fotografií nese podtitul The Long Road To Prague.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Regiony České republiky 2025

Objevte krásy Česka na jediném místě! Od 10. do 13. dubna se v Lysé nad Labem koná veletrh REGIONY ČR, kde získáte tipy na výlety od odborníků i místních znalců. Čekají na vás inspirativní destinace, nečekané objevy a spousta zajímavostí z různých koutů republiky. Vstup na veletrhy Elegance a Narcis
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Podzimní Zemědělec 2025 v Lysé nad Labem

Ve dnech 2. – 5. října 2025 se na výstavišti v Lysé nad Labem uskuteční již 59. pokračování oblíbené prodejně-kontraktační výstavy Zemědělec. Souběžně bude probíhat celostátní výstava hospodářských zvířat Náš chov vč. prodejní výstavy drobnochovatelů.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Autosalon Kola 2025 v Lysé nad Labem

29. výstava automobilů, motocyklů a jejich příslušenství se uskuteční ve dnech 7. – 9. listopadu 2025 na Výstavišti Lysá nad Labem.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Jiřinkové slavnosti v Lysé nad Labem 2025

Pestrobarevná krása aranžmá, možnost nákupu na zahradnických trzích, rady od odborníků jak pěstovat jiřinky a mnoho dalšího vás čeká na 13. celostátní výstavě jiřin a gladiolů na Výstavišti v Lysé nad Labem od pátku 5. do neděle 7. září 2025.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Výstava Květy v Lysé nad Labem 2025

V pořadí již 30. celostátní výstava květin a zahradnických trhů proběhne na výstavišti v Lysé nad Labem od 19. do 22. června 2025.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Polabské muzeum Lysá nad Labem – expozice věnovaná Bedřichu Hroznému

Polabské muzeum v Lysé nad Labem věnovalo část svých prostor tamějšímu rodáku a rozluštiteli chetitštiny Bedřichu Hroznému a jeho dílu. Expozice obsahuje řadu unikátních předmětů a osobních věcí ze života tohoto předního orientalisty.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Budova Polabského muzea v Lysé nad Labem

Historická budova čp. 265 stojí v horní části náměstí Bedřicha Hrozného na jeho jižní straně. Jedná se o dům z roku 1752, ve kterém je dnes umístěno Muzeum Bedřicha Hrozného a řada dalších institucí.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Augustiniánský klášter Lysá nad Labem

Klášter bosých augustiniánů sv. Jana Nepomuckého založil r. 1700 František Antonín Špork. Nyní je sídlem Státního oblastního archivu Praha.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Zámecký park s barokními sochami v Lysé nad Labem

Zámecký park v Lysé nad Labem je svou celou rozlohou 21 ha a umístěním na temeni Zámeckého vrchu (220 m n. m.) výraznou krajinnou dominantou. Spolu s architektonickými dominantami objektů zámku, bývalého kláštera bosých augustiniánů a kostela sv. Jana Křtitele vytváří jedinečné panorama.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Naučná stezka Krajinou Rudolfa II.

Společný projekt tří měst – naučná stezka, která představuje Rudolfa II. z poněkud méně známého úhlu pohledu jako milovníka zahrad, lesů a lovů. Na stezce půjdete po stopách nejen samotného císaře, ale i jeho předchůdců a následovníků, kteří svými počiny dotvářeli krajinu mezi Labem a Jizerou.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Zámek Lysá nad Labem

Jednu z výrazných dominant města Lysé nad Labem tvoří barokní zámek, který byl postaven na nejvyšším bodě Zámeckého vrchu, na důležitém strategickém místě polabské roviny. V současné době zámek slouží potřebám Domova důchodců, a proto jeho interiéry nejsou přístupné hromadným návštěvám a prohlídkám.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Výstaviště Lysá nad Labem

Výstaviště Lysá nad Labem, spol. s r. o., je jediným soukromým subjektem toho druhu v České republice. V současné době má výstaviště v průběhu roku ve své dramaturgii 31 výstav v 19 termínech.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Dostihové závodiště Lysá nad Labem

Jednou z dostihových tratí v České republice je závodiště Lysá nad Labem. Najdete ho mezi známějšími závodišti Prahou a Pardubicemi. Dostihy se v Lysé nad Labem konají šestkrát do roka.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurace U Bílé labutě Lysá nad Labem

Restaurace U Bílé labutě v Lysé nad Labem nabízí jídla české kuchyně, vína ve Vinárně Fotograf a další alkoholické i nealkoholické nápoje. K dispozici je i salónek a zahrádka.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Restaurace U Krále Václava Lysá nad Labem

Na hlavní třídě v Lysé nad Labem, nedaleko místního výstaviště, vlakového nádraží, náměstí i zámku se nachází restaurace U Krále Václava. Stylová restaurace je ideálním místem pro pořádání svateb, různých druhů oslav, firemních večírků, občerstvení zájezdů, ale i klidným místem pro jednotlivce.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Pezion Alfa Lysá nad Labem

V klidné části města Lysá nad Labem se nachází Penzion Alfa. Nedaleko penzionu najdete Výstaviště Lysá a do centra města je to jen několik metrů.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Penzion U Vinné révy Lysá nad Labem

V centru města Lysá nad Labem nabízí ubytovací možnosti penzion U Vinné révy. Ubytování je vhodné především pro rodiny s dětmi.
Lysá nad Labem, Středočeský kraj

Farma Semice

Rodina Procházkova hospodaří v obci Semice již 5 generací. K obnovení hospodaření po pádu komunismu došlo v roce 1991, kdy jsme obnovili výrobu asi na 40 ha pozemků. V současné době obdělává cca 160 ha polí. Většinu produkce tvoří brambory a zelenina, v menší míře pěstují obilí.
Semice, Středočeský kraj

Restaurace Na Jitrách

Restaurace Na Jitrách v obci Semice se nachází v místě, které dříve neslo stejnojmenný název. Jitro byla stará plošná míra, představující plochu, kterou oráč s koněm zorá od rána do soumraku.
Semice, Středočeský kraj

Bungalovy Hájenka Kersko

Bungalovy se nacházejí v borovicovém lese u břehu Labe cca 20 minut od Prahy v romantické krajině Bohumila Hrabala a Zahrádkářů Kerska, tak jak je známe z filmu Slavnosti sněženek. Dorazit můžete autem, pěšky, na kole nebo lodí po proudu Labe.
Hradištko, Středočeský kraj

U Bohuslavů

Restauraci v roce 1907 založil hHostinský a řezník Karel Bohuslav se svojí ženou Annou. Od doby založení až po součastnost, zde stále působí rodina Bohuslavova. Restaurace je zaměřena na českou domácí kuchyni, která se snaží čerpat z těch nejkvalitnějších surovin.
Čelákovice, Středočeský kraj