Památky Středočeský kraj

Máme pro vás nejucelenější nabídku památek Česka – hrady a zámky, kláštery, kostely, synagogy, paláce, hradiště i městské památkové rezervace. Vydejte se s námi za romantikou do podzemí, po stopách bojů a válek do vojenských tvrzí i za krásou známých i neznámých technických památek.

Památky na mapě


Drábské světničky v Českém ráji

Drábské světničky patří mezi nejvyhledávanější místa Českého ráje, a to především kvůli dalekému výhledu do okolní krajiny. Vnitřní okruh hradem je dlouhodobě uzavřen. Průchod areálem po červené značce a prohlídka okolí s přirozenými skalními vyhlídkami je nadále možná.
Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hornické muzeum Příbram – fárání do podzemí a cesta důlním vláčkem

Národní kulturní památka Hornické muzeum Příbram patří k největším hornickým muzeím v tuzemsku i v Evropě. Ke zhlédnutí nabízí více než 70 stálých expozic a několik kilometrů historického podzemí.
Příbram, Středočeský kraj

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.
Točník, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Okoř – oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy

Zřícenina hradu Okoř je oblíbeným cílem výletníků i cyklistů a zároveň jednou z našich nejzobrazovanějších hradních zřícenin. V letních měsících se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Okoř, Středočeský kraj

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.
Český Šternberk, Středočeský kraj

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.
Loučeň, Středočeský kraj

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.
Senohraby, Středočeský kraj

Hrad Kokořín – bývalé sídlo loupeživých rytířů

Hrad Kokořín leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, severně od stejnojmenné obce, uprostřed chráněné krajinné oblasti. Dle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.
Kokořín, Středočeský kraj

Ve znamení ledňáčka

Slavnost na hradě Točník.
Točník, Středočeský kraj

Varhanní léto 2025

Muzeum T. G. M. Rakovník ve spolupráci s varhaníkem Alešem Noskem pořádá pro příznivce vážné hudby 11. ročník mezinárodního varhanního festivalu „Varhanní léto“. Koncerty proběhnou v období 20. 6. – 13. 7. 2025 v Rakovníku, Skřivani, Jesenici, Skryjích, Petrovicích a Křivoklátě.
Petrovice, Středočeský kraj

Středověk temný a tajemný

Prohlídka zámku.
Benešov, Středočeský kraj

Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025

V bohatém programu spatříte rytíře, zbrojnoše, husity, barbary i mušketýry a jejich šermířská klání. Dále Vás pobaví kati, herci i hudebníci.
Točník, Středočeský kraj

Parním vlakem z muzea do Kolešovic

Svezte se s námi z ČD Muzea v Lužné parním vlakem po tzv. Kolešovce. Historický vlak v čele s Čtyřkolákem vás proveze po jinak pozapomenuté trati mezi Krupou a Kolešovicemi bez pravidelného provozu.
Lužná, Středočeský kraj

Oživená zámecká kuchyně na zámku Žleby

Návštěva plně zprovozněné a provoněné zámecké kuchyně.
Žleby, Středočeský kraj

Vojtěch Hynais – Věčné léto na zámku Liteň

Zveme na slavnostní finále čtyřdenního výtvarného plenéru pro amatérské malíře.
Liteň, Středočeský kraj

Vznešený úkol – Grande munus

Mimořádná prohlídka s působivými živými obrazy příchodu soluňských bratří, o prvních křesťanských šlépějích na našem území a nelehkém údělu knížat.
Benešov, Středočeský kraj