Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Hory Kraj Vysočina

Zdolejte vrcholy našich nejvyšších hor! Připravte se ale na to, že takové výlety nejsou pro lenochy. Tu a tam sice najdete místa, kam jezdí turistické autobusy nebo lanovky, ale na většinu překrásných horských svahů se jinak než vlastními silami nedostanete. Ale věřte: budete se tam cítit skvěle!

Hory na mapě


Vrchol Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Devět skal (836 m) je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů a druhý nejvyšší vrchol celé Českomoravské vrchoviny. V roce 1976 byl vyhlášen přírodní památkou. Skalní útvar se nachází asi 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.
Křižánky, Kraj Vysočina

Javořice – nejvyšší vrchol Vysočiny

Javořice (837 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Jihlavských vrchů a současně nejvyšším vrcholem celé Českomoravské vrchoviny. Leží asi 10 kilometrů severozápadně od Telče a přibližně 5 kilometrů severovýchodně od Studené.
Mrákotín, Kraj Vysočina

Skalní útvar Čtyři palice

Přírodní rezervace Čtyři palice je součástí CHKO Žďárské vrchy a leží východním směrem od obce Křižánky. Od 22. března do 30. června 2025 je oblast uzavřena.
Křižánky, Kraj Vysočina

Míchova skála nedaleko Řásné u Jihlavy

Přírodní památka Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem asi 8 km severozápadně od Telče. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 765–774 metrů.
Řásná, Kraj Vysočina

Přírodní památka Malinská skála ve Žďárských vrších

Malinská skála je výrazný skalní vrchol na hřebeni táhnoucím se z Devíti skal na východ směrem na Dráteníčky a zároveň přírodní památka.
Sněžné, Kraj Vysočina

Českomoravská vrchovina – pohoří na hranici Čech a Moravy

Českomoravská vrchovina (dříve Českomoravská vysočina) je lesnaté pohoří na pomezí mezi Moravou a Čechami. Nejvyšším vrcholem je Javořice, která měří 837 m n.m. Nachází se zejména na území kraje Vysočina, ale zasahuje i do Jihočeského a Jihomoravského kraje.
Jihlava, Kraj Vysočina

Národní přírodní rezervace Žákova hora

Národní přírodní rezervace Žákova hora (810 m) ochraňuje zachovalý prales, les ponechaný přirozenému vývoji, chráněný už od roku 1933. Převažují v něm buky lesní, doplněné javory a smrky. Okolo prochází červená turistická značka.
Cikháj, Kraj Vysočina

Pasecká skála u obce Studnice na Vysočině

Jedná se o soustavu tří skalních útvarů nacházející se na území stejnojmenné přírodní památky (819 m). Najdete zde skály zvané Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštějn, které jsou ukázkou mrazového zvětrávání rul.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vrch Peperek a Čertův kámen ve Žďárských vrších

Peperek je kopec o nadmořské výšce 675 m nalézající se v oblasti Žďárských vrchů asi 5 km západně od okresního města Žďár nad Sázavou a 2 km jihovýchodně od obce Velká Losenice. Asi 255 metrů východně od vrcholu prochází historická zemská hranice Čech a Moravy.
Velká Losenice, Kraj Vysočina

Národní přírodní rezervace Velký Špičák

Národní přírodní rezervace Velký Špičák se rozkládá na skalnatém vrcholku, přilehlých úbočích a na hřebeni táhnoucímu se k Velkému Javoří (679 m) asi tři kilometry od města Třešť, a to na rozloze 46 hektarů.
Třešť, Kraj Vysočina

Rozštípená skála

V 70. letech minulého století objevili tuto skálu amatérští horolezci a začali na ní trénovat. Dnes vábí díky svým 120 výstupům horolezce z celé republiky.
Hamry nad Sázavou, Kraj Vysočina

Svatá hora u Křižanova

Svatá hora (650 m n. m.) je dominující vrchol hřebenu mezi Křižanovem a Osovou Bítýškou s malým pomníčkem a plastikou 8 km severně od Velké Bíteše.
Kadolec, Kraj Vysočina