Lišov

Město Lišov leží 12 km na západ od Třeboně, na rozhraní Třeboňské a Českobudějovické pánve, patří do okresu České Budějovice. První věrohodné písemné zprávy o osadě městské – oppidum Lyssaw – se objevují již v roce 1296.
LišovMěsto Lišov se nachází v turistické oblasti Budějovicko, v místě staré osady Budivojovy, neboli Starých Budějovic, která byla přebudována českým králem Přemyslem Otakarem II. na vojenské, obchodní a politické středisko značného významu – Nové město – Budějovice. Procházela tudy důležitá obchodní tepna, tzv. Linecká stezka. Lišov byl založen pravděpodobně koncem 13. století a jedna z nejstarších písemných zpráv pochází z roku 1334, kdy zmiňuje účast měšťana Ondřeje z Lišova při obraně Českých Budějovic.

V centru města nepřehlédnete novogotický kostel sv. Václava z let 1862-1864 a barokní věž z roku 1730. Vedle kostela stojí patrová barokní fara, pozoruhodná je také barokní socha sv. Jana Nepomuckého, bývalý pivovar a Schwarzenberský špitál z 16. století (dnes Muzeum Františka Miroslava Čapka). Nedaleko města se nachází kaple Panny Marie Lurdské z 19. století. K romantické procházce láká Horní rybník v Lišově s dřevěnými sochami.

Lišov je významným zeměměřičským bodem, díky tzv. "Věčnému místu (Locus Perennis), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie. Město je též místem významného geologického útvaru dělícího Českobudějovickou pánev od Třeboňské, pojmenované "Lišovský práh". Nejvyšším místem této pahorkatiny je hora Větrník  (566 m.n.m.). Většinu území tvoří pahorkatý reliéf, který směrem k východu postupně přechází do Třeboňské rybniční pánve. Dlouhou tradici zde má na nábytkářství a zpracování dřeva. Za první republiky bylo ve městě registrováno 120 truhlářských živností, dodnes je Lišov označován jako "město nábytku".

Akce ve městě Lišov

Rodinné odpoledne s Kašpárkem v rohlíku

Připravte se na odpoledne plný zábavy, smíchu a pořádnýho „bejbypanku“! V neděli 3. srpna to rozjedeme na rodinném odpoledni, kde si na své přijdou malí i velcí pankáči. Čeká vás pestrý program pro děti i dospělé, vrcholící legendárním koncertem Kašpárka v rohlíku!
Lišov, Jihočeský kraj

Outdoorový areál Slověnický Mlýn

Pro milovníky netradičních aktivit a aktivního trávení volného času je otevřen lanový park v outdoorovém areálu Slověnický mlýn. Outdoorový areál nabízí přírodní lanový park (20 překážek včetně tří lanovek), dětské lanové parky, aquazorbing, lukostřelbu a další aktivity.
Lišov, Jihočeský kraj

Věčné místo – pomník Locus Perennis u Lišova

Jedna z nejvýznamnějších technických památek u nás se nachází západně od jihočeského městečka Lišov u Českých Budějovic.
Lišov, Jihočeský kraj

Dřevěné sochy v Lišově

K romantické procházce láká Horní rybník v Lišově na Českobudějovicku. Jeho okolí totiž zdobí řada dřevěných soch. Vyřezali je při dvou ročnících řezbářského sympozia umělci z celé republiky.
Lišov, Jihočeský kraj

Kostel sv. Václava v Lišově

Kostel sv. Václava v Lišově byl postaven v letech 1862-1865 na místě starší stavby, ze které si ponechal věž v ose hlavního průčelí.
Lišov, Jihočeský kraj

Kompletní služby pro váš aktivní odpočinek ve Sportcentru Mrkáček Lišov

U nás se nudit nebudete! Prožijete aktivní víkend či dovolenou v nejkomplexnějším sportovním centru v České republice. Po celý rok, bez ohledu na počasí, kompletní služby pro váš aktivní odpočinek od tenisu po bowling.
Lišov, Jihočeský kraj

Muzeum Františka Miroslava Čapka v Lišově

V Lišově v objektu Schwarzenberského špitálu je umístěna zajímavá výstava, vypovídající o bohaté historii města Lišova a okolí.
Lišov, Jihočeský kraj

Lišovský práh

Lišovský práh, známý také jako Rudolfovská hrásť, je geomorfologický podcelek a pahorkatina v západní části Třeboňské pánve, kterou odděluje od pánve Českobudějovické.
Lišov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Lišov

Mlékomaty farmy Kolný v Českých Budějovicích – od kravičky přímo k vám

Farma Dynín v současnosti provozuje dva mlékomaty – jeden u Terna v Českých Budějovicích a druhý u Coopu v Lišově. Plní se mlékem z farmy v Kolném, kterou provozuje Zemědělské obchodní družstvo Kolný – jedna z dceřiných firem Zemědělských služeb Dynín.
Lišov, Jihočeský kraj

Hospůdka Na Kopečku v Lišově – Horních Slověnicích

Ve Slověnicích provozuje již 15 let rodina Šímova hospůdku Na Kopečku, která vaří tradiční českou kuchyni a speciality.
Lišov, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Budějovicko


Výlet za vorařskými tradicemi: po Vltavě z jižních Čech do Prahy

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na výlet za tradicemi vorařství! Ukážeme vám místa spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách, zajímavá muzea, zbytky staré potahové cesty i legendární Svatojánské proudy. A co víc, v Praze si vyzkoušíte, jak se takový vor řídí, a v Českém Krumlově se navíc přímo na vorech svezete!
výlet za tradicemi vorařství, Za památkami UNESCO

Běžecká trasa v Českých Budějovicích

Proběhněte se podél řeky Malše v Českých Budějovicích. Čeká vás rovinatá trasa, vhodná i pro rodiny s dětmi, která vede zčásti po cyklostezce a je přesně 5 kilometrů dlouhá.
běžecká trasa České Budějovice, Cesty pro zdraví

Karavanem na Lipno do kempu i obdivovat tradiční architekturu

Když se řekne Lipno , snad každému se vybaví sportovní aktivity, koupání, mnoho možností na výlety a samozřejmě kempování. Ale ještě, než tam dorazíte, zastavte se i v Holašovicích, malebné jihočeské vesničce zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je vám to povědomé? Holašovice možná znáte například z filmu Babovřesky.
karavanem kolem Lipna, Výlety za každého počasí

Po stopách koněspřežky vlakem i pěšky

Vydejte se do časů minulých a připomeňte si prvopočátky slavné železniční trati! Objevte zbytky koněspřežné dráhy dlouhé 128,7 km, která v roce 1832 propojila Linec a České Budějovice. Na výlet se vydáme vlakem po trati, která ve velké míře kopíruje původní trať "koňky". Zastavíme se v Holkově – první přeprahací stanici, Bujanově – koláčové stanici a u několika pilířů původních mostů. Nakonec nás čeká pěší trasa ze stanice Rybník do stanice Horní Dvořiště v obci Český Heršlák. Vlakem ujedeme v jednom směru asi 50 km, pěšky půjdeme necelých 9 km.
České Budějovice, Cesty poznání