Dolní Dvořiště

Původní osada, vděčící za svůj vznik obchodní stezce, směřující přes Kaplici na území dnešního Rakouska. I dnes je obec Dolní Dvořiště jedním z nejvýznamnějších silničních přechodů mezi Českou republikou a Rakouskem.
Dolní DvořištěObec Dolní Dvořiště se nachází v turistické oblasti Novohradsko – Doudlebsko. Název Dolní Dvořiště se poprvé uvádí v listině z roku 1279, která právně potvrzuje podřízení dolnodvořišťského kostela vyšebrodskému klášteru. Později se pro Dolní Dvořiště objevila i další pojmenování – latinsky Merica Philipi (Filipova pastvina) a v němčině Unterhaid či Niederhaid. Urbář rožmberského majetku z roku 1379 uvádí opět název Dolní Dvořiště, v některých písemných dokladech jsou uváděny i názvy jako Dolní Myšleny a Dolní Bor. Od 60. let 14. století do roku 1611 patřila obec Rožmberkům, poté přešla pod Švamberky a po Bílé hoře se dostala do držení generála vítězných císařských vojsk, hraběte Karla Bonaventury Buquoye.

koňkaK oživení hospodářské činnosti v tomto kraji došlo až v první polovině 19. století, a to v souvislosti s výstavbou železniční trati, spojující České Budějovice s Lincem. Pravidelná doprava byla přes Dolní Dvořiště zahájena 1. 8. 1832. Po vzniku československého státu v roce 1918 se obyvatelé v Dolním Dvořišti, povětšinou německé národnosti, postavili důrazně za odtržení pohraničního území a za jeho připojení k Rakousku. V obci se vytvořila domobrana, vyzbrojovaná z rakouského území. Uklidnit "horké hlavy" pomohlo až české vojsko, které dorazilo do Dolního Dvořiště 3. prosince 1918. Sudetoněmecká strana zde ale nezahálela a během několika příštích let zdejší obyvatele přesvědčila o "návratu" do tzv. říše, ke kterému došlo 8. října 1938, kdy do Dolního Dvořiště vstoupilo německé vojsko v počtu 850 mužů a 16 důstojníků. Obec se stala součástí hornorakouské župy s hlavním střediskem v Linci. Dne 7. května 1945 přichází do Dolního Dvořiště jednotky americké armády a 9. května 1945 jednotky armády sovětské a odzbrojují ustupující německé a maďarské vojenské kolony. Linie styku obou vítězných armád byla stanovena podél silnice Dolní Dvořiště – Rybník. Po válce se do Dolního Dvořiště vracejí zpět čeští obyvatelé, kteří byli v roce 1938 vysídleni. V roce 1946-1947 byl proveden odsun obyvatel německé národnosti a hranice se uzavřely železnou oponou. Ženijní zátarasy byly odstraněny až začátkem roku 1990.
 

Co musíte vidět a zažít v Dolním Dvořišti

tvrz ticháOkolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Katastr obce má 90 km² a sahá od Malše až k Vltavě. Od východu na západ měří 17 km, od severu k jihu 13 km a zahrnuje malé osady a samoty jako je například Drochov, Budákov, Cetviny, Tichá, Jejín, Trojany či Sosnice. Dolní Dvořiště má nejen bohatou historii, ale také spoustu zajímavých turistických cílů. Navštívit tu můžete například středověkou tvrz Tichá, projít se po Zemské cestě, ochutnat vodu ze studánky Panny Marie Lurdské v bývalé obci Cetviny. Dominantní přírodní památkou jsou zde mokřady Horní Malše, minout byste neměli ani naučnou stezku Koňská dráha a násep bývalé koněspřežky na cyklostezce č. 34, EV13 v pusté krajině u bývalé osady Přibyslavov, blízko u hranic s Rakouskem. Pro cyklisty je zde také ideální Cetvinský okruh, vnímaví duchovně založení turisté mohou navštívit křížovou cestu Cetviny nebo Zříceninu kaple Panny Marie Pomocné.

Aktivity v obci Dolní Dvořiště

Středověká tvrz Tichá u Dolního Dvořiště

Tvrz u Novohradských hor je poprvé zmiňována roku 1360. V roce 1387 přešla do vlastnictví Rožmberků. V roce 1789 byla tvrz přestavěna na pivovar. Do dnešní doby se zachovala pouze 12 m vysoká obranná věž čtvercového půdorysu.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Přírodní památka Horní Malše

Přírodní památka Horní Malše zahrnuje oblast řeky Malše a jejích přítoků od hranic s Rakouskem až po město Kaplice. Předmětem ochrany je biotop a populace perlorodky říční a populace vydry obecné. Významné jsou příznivé chemické a fyzikální parametry vody.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Kostel svatého Jiljí v Dolním Dvořišti

Patří k nejvýznamnějším stavbám rožmberské pozdní gotiky a také ke stavbám vrcholné jihočeské pozdní gotické architektury.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Zemská cesta v jižních Čechách

Zemská cesta spojuje deset rakouských a pět českých méně známých hradů a zámků. Jedná se o starou cestu podél řeky Malše až k Dunaji, které prochází krásnou krajinou jižních Čech a Horních Rakous. Celý trasa měří 150 kilometrů a je primárně určená pro pěší.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Studánka Panny Marie Lurdské v bývalé obci Cetviny

Zázračná voda vyvěrá v kamenné jeskyňce vedle Jeskynní kaple z roku 1892, která je posledním zastavením křížové cesty, obnovené v letech 2001-2004 péčí Lesů ČR, lesní správy Kaplice.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Cetvinský okruh – za poznáním pohraničí

Cetvinský, nebo také žlutý, je nejdelší, 26 km dlouhý okruh se 110 m převýšením. Tematicky je zaměřený především na pohraniční oblast, která se ocitla po vystěhování německého obyvatelstva a následně v době železné opony v pásmu určeném k likvidaci lidských sídel a vstupu jen na povolení.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Křížová cesta Cetviny

Nad zaniklou osadou Cetviny u česko-rakouské hranice lze navštívit křížovou cestu. Ta zde stojí od roku 1883, obnovena byla na konci 20. století.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Greenway Rožmberského dědictví

Greenway Rožmberského dědictví vás provede krajinou rybníků, honosných zámků či hradů, ale i malebných vesniček s rysy venkova. Trasa se odděluje od Greenway Praha–Vídeň kousek za Táborem, v Lomu u Tábora, a zavede vás do měst, která lákají svou kulturou.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v obci Dolní Dvořiště

Residence Budákov Dolní Dvořiště

3 luxusně vybavené apartmány s terasou ( 4+2), s uzavřeným dvorem na polosamotě obce Budákov, která leží na rozhraní mezi Šumavou a Novohradskými horami.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Novohradsko – Doudlebsko


Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Je tak slavné, že se o něm píše v učebnicích dějepisu a učí ve školách. V Praze má dokonce hospodu, zmiňují se o něm průvodci nejméně na dvou českých hradech, objevilo se na bankovkách a poskakuje na webových stránkách hradu Rabí. Jeho majitelem byl významný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Buquoyů z Nových Hradů Terčiným údolím na Cuknštejn

Hledáte místo, připomínající pohádku? Pak se vydejte do nejjižnějšího cípu jižních Čech a prozkoumejte městečko Nové Hrady a jejich okolí. Neporušenou přírodu najdete i mimo chráněné oblasti, a kromě toho je tu k vidění celá řada zajímavých míst.
Nové Hrady, Cesty krajinou

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Poznejte tak trochu jinak francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích. Patřili k nim i Buquoyové, kteří do českých zemí přišli v 17. století. Občas se můžete setkat i se jménem "Buquoy de Longueval" – to podle rodového sídla v severofrancouzské Picardii.
Nové Hrady, Na kole po Česku