Lelekovice

Kdo nikdy neviděl lelkovadlo, lesní odpočívadlo s důmyslnou pastí na chytání lelků, většinou o něm alespoň slyšel. Místo poblíž jihomoravských Lelekovic je podobně proslulé jako rozhledna na skalnatém hřebenu Babího lomu, navštívit můžete i lesní bar a stezku zdraví.

Lelekovice: vesnice pod Babím lomem

Lelekovice leží severně na nejzápadnějším okraji Drahanské vrchoviny. Nejstarší památkou obce je románský kostel sv. Filipa a Jakuba, zdálky viditelnou dominantou pak je Babí lom, nejvyšší vrchol v okolí Brna s nadmořskou výškou 562 metrů. Na jižním konci skalnatého hřebene stojí volně přístupná rozhledna. Na západě uvidíte vrch Sýkoř, Ždárské vrchy a Českomoravskou vrchovinu, na jihovýchodě se rýsují zalesněné vrcholy Chřibů a Ždánického lesa, daleko na jihu bývá vidět Pálava.
 

Recept na chytání lelků

Na křižovatce lesních cest pod Babím lomem objevíte oddechové místo se zvláštní dřevěnou konstrukcí. Jde o slavný lelkovač či lelkovadlo. Podle autora, řezbáře Jana Nováka, má sloužit zejména obyvatelům Lelekovic, neboť ti prý rádi lelkují. Alespoň jednou ročně by ho však měl použít každý. Pokud se chcete lelků zbavit, návod je jednoduchý: stačí projít pod lelkovačem. Lelci se uchytí v hnízdě nahoře (pár jich tam uvidíte na vlastní oči) a vy se můžete spokojeně vrátit ke své práci.
 

Výlety do lesů a nocleh na stromě

Lesy kolem Lelekovic nabízejí řadu zážitků. Najdete tu například lesní školkylesním barem U Jelínka nebo atraktivní Tree house, ubytování v netradičním domečku na stromě nedaleko rozhledny Babí lom. Okolními lesy se studánkou sv. Huberta vede řada značených tras a naučných stezek, obnovená Sedmiradostná poutní stezka míří ke kostelu Narození Panny Marie, mariánskému poutnímu místu ve Vranově u Brna. Historickou poutní cestu doplňuje poznávací stezka s vyhlídkou na obec a naučná stezka Krajem říčky Ponávky, která z Brna přes Lelekovice pokračuje do Vranova.

Aktivity v obci Lelekovice

Rozhledna Babí lom u Lelekovic

Rozhledna Babí lom se nachází u obce Lelekovice nedaleko Brna. Stavba válcového půdorysu stojí na skalnatém výběžku v obtížně přístupném terénu v nadmořské výšce 521 m. Říká se, že za jasného počasí jsou z rozhledny vidět vrcholky Alp. Nově otevřeno po rekonstrukci od srpna 2022.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Výlety s autíčky na dálkové ovládání za dobrodružstvím

Expedice s RC Auty do přírody, za pohybem, za dobrodružstvím a poznáváním.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Experimentální dřevěné objekty v Lelekovicích

Studenti z Fakulty architektury VUT v Brně vytvořili tři experimentální objekty v Lelekovicích u Brna. Jsou přístupné veřejnosti a studenti je vytvořili vlastními rukama.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Lelkovadlo u Lelekovic – důmyslná past na lelky

Lelkovadlo se nachází nedaleko přírodní rezervace Babí Lom u obce Lelekovice, jen pár kilometrů od centra Brna. Jedná se o originální oddechové místo s dřevěnou plastikou od řezbáře Jana Nováka na křižovatce cest pod stoupáním na Babí Lom.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Kostel sv. Filipa a Jakuba Lelekovice

Lelekovický kostel je nejstarší stojící stavbou v obci. Jeho počátky spadají do doby okolo poloviny 13. století. Na konci 15. století byl celý kostel přestavěn a tehdy byla také zazděna románská okna a přistavěna jižní sakristie.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Studánka sv. Huberta u Lelekovic

Studánka je věnována sv. Hubertovi patronu lovců. Na drobné plastice v průčelí studánky je sv. Hubert vyobrazen.
Lelekovice, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Brno a okolí


Dovolená s dětmi – Jihomoravský kraj – 5denní program

Vinohrady, krásná přírodní zákoutí, malebná údolí řek, spousta krásných hradů a zámků, kouzelné krápníkové jeskyně a památky UNESCO: to je jen malý výběr zajímavostí, které nabízí Jihomoravský kraj. Vaše děti si na jižní Moravě užijí spoustu zábavy, od dovádění v aquaparku po dobrodružství ve westernovém městečku.
výlet s dětmi na jižní Moravu, Výlety pro děti

Karavanem od jara do zimy: jeskyně Moravského krasu, Slavkovské bojiště a další zajímavá místa kolem Brna

Jeskyně Moravského krasu, bojiště bitvy Tří císařů u Slavkova anebo plavba lodí po Brněnské přehradě: to je jen malý výběr zajímavých výletů v okolí Brna. Když se do metropole Jihomoravského kraje vydáte s přívěsem nebo obytným autem, na Kudy z nudy vám poradíme, kde se dá parkovat a kam se vypravit na výlet.
karavanem v okolí Brna, Cesty poznání

Zábavný výlet pro děti: kolem Brněnské přehrady za veverkami na hrad Veveří

Na Veveří devět věží, kdo nevěří, ať tam běží, říká jedna dětská říkanka. Ať už se na hrad Veveří vypravíte poprvé nebo posté, pohled na romantické středověké sídlo nad přehradou nás ohromí pokaždé. Nejlepší je samozřejmě přijet v hlavní sezoně lodí, ale hezkou procházku si užijete i v zimních měsících. Na konci výletu čeká poklad v podobě tajných podzemních chodeb, a kdo půjde ještě o kousek dál, dojde k obrovskému trůnu!
Krásy Brněnské přehrady a hradu Veveří, Výlety pro děti

Vánoční Brno – advent pod hradem Špilberk

Hlavní moravská metropole Brno se opět těší na Vánoce, které tu na vás dýchnou téměř na každém kroku pohodu. Adventní čas a přípravu na nejkrásnější svátky v roce si pod hradem Špilberk opravdu užijete. Vánoční trhy se budou konat tradičně na několika lokalitách: na náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí. Halouzkův dřevěný betlém, druhý největší svého druhu na světě, zdobí tradičně Dominikánské náměstí, kde krásně doplňuje kulisy Nové radnice a kostela sv. Michala.