ÚvodVýletyCesty poznáníKaravanem od jara do zimy: jeskyně Moravského krasu, Slavkovské bojiště a další zajímavá místa kolem Brna

Karavanem od jara do zimy: jeskyně Moravského krasu, Slavkovské bojiště a další zajímavá místa kolem Brna

Jeskyně Moravského krasu, bojiště bitvy Tří císařů u Slavkova anebo plavba lodí po Brněnské přehradě: to je jen malý výběr zajímavých výletů v okolí Brna. Když se do metropole Jihomoravského kraje vydáte s přívěsem nebo obytným autem, na Kudy z nudy vám poradíme, kde se dá parkovat a kam se vypravit na výlet.
Do Jihomoravského kraje a do Brna láká výletníky spousta zajímavých akcí a míst. Na Kudy z nudy jsme pro vás kromě zajímavých tipů v kalendáři akcí vybrali i pár míst v okolí, kam se z města dostanete za pár desítek minut.
 

S karavanem do Moravského krasu

K nejoblíbenějším výletním cílům v okolí Brna patří jeskyně Moravského krasu. U hotelu Skalní mlýn je jedno z parkovišť vyhrazeno přímo pro obytná auta. Pěšky nebo výletním vláčkem se odtud pohodlně dostanete k Punkevním jeskyním. Prohlídka jeskyně, propasti Macocha a plavba lodičkou po Punkvě trvá přibližně hodinu.

Pak můžete vyjet lanovkou nahoru k propasti Macocha, podívat se do hlubin z horního i dolního můstku, a po značené cestě se vrátit zpět na parkoviště. Je to pěkná procházka lesem a alespoň nepůjdete zpátky stejnou cestou.

Naplánujte si cestu tak, aby vás netlačil čas. Pak budete mít prostor k prohlídce Kateřinské jeskyně, která leží jen kousek od Skalního mlýna, o kousek dál to pak je k jeskyním Balcarka, Výpustek a Sloupsko-šošůvským jeskyním. U všech jsou prostorná parkoviště.
 

S obytňákem po Slavkovském bojišti

Láká vás krajina Slavkovského bojiště a bitvy Tři císařů? Vydejte se na toulky po bojišti s Napoleonem. S obytňákem se podíváte například k Mohyle míru, památníku nad obcí Prace, který je mementem všech válek a jejich obětí. K dispozici tu je velké parkoviště, kromě kaple můžete navštívit muzeum s multimediální expozicí, kavárnou a hernou pro děti.

Lákavým cílem je Slavkov u Brna, městečko s příjemným centrem a zámkem rodu Kouniců, kde bylo po bitvě podepsáno příměří; s místem pro zaparkování vám poradí osvědčená aplikace Park4night.

Zajímavou zastávkou je i návrší Žuráň, Napoleonovo velitelské stanoviště, odkud 2. prosince 1805 spatřil své pověstné slavkovské slunce. Místo leží v polích severně od Šlapanic, až k němu vede asfaltka a bez problémů tu zaparkujete. Na nedaleký pahorek Santon ale budete muset vyjít pěšky a auto nechat v Tvarožné. Na okolních polích se každý rok v prosinci odehrávají vzpomínkové a pietní akce, spojené s atraktivními bitevními scénami.
 

Tipy pro výlety karavanem kolem Brna

Pro hledání místa k zaparkování samozřejmě můžete vyzkoušet osvědčené weby a aplikace, řadu míst v Brně a jeho okolí nabízí osvědčená aplikace Park4night. Pokud jste zvyklí parkovat mimo kempy, potěší vás neplacená parkoviště kolem Brněnské přehrady.

Na Kudy z nudy najdete tip na výlet kolem přehrady, kde během hlavní sezony můžete příjemnou procházku spojit s výletní plavbou a podívat se třeba na hrad Veveří. Hrad má dokonce dvě parkoviště, obě vhodná k přenocování; první je pod hradem, druhé je přístupné po silnici ve směru od Veverské Bítýšky.K parkování v Brně můžete kromě kempů využít i místa, která doporučuje Asociace kempování a karavaningu ČR, a to areál půjčovny Karavanem do světa v Bohunické ulici (karavanemdosveta.cz) a Parking karavanů ve Štýřicích (parking-karavanu.cz). U OC Futurum je k dispozici servisní místo, které ale není určeno k přenocování.

Pokud jedete na velkou sportovní akci nebo festival, před cestou se podívejte na webové stránky. Pořadatelé možná chystají pro karavany speciální parkoviště přímo v místě konání.