Jistebnice

Malebné středověké městečko s řadou renesančních domů objevíte nedaleko Javorové skály v Čertově hrbatině na rozhraní středních a jižních Čech. Poprvé se v dobových záznamech objevilo v roce 1262 jako ves v majetku pánů z Rožmberka a dodnes má ve znaku červenou rožmberskou růži v bílém poli.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Jistebnici

Dominantou Jistebnice je kostel sv. Michala s dochovaným románským jádrem. Na náměstí s novogotickou radnicí stojí Starý zámek, nazývaný také Vlašský dvůr či Zámeček, kde si prohlédnete pamětní síň místního rodáka, malíře Richarda Laudy. Dvě další památky, jistebnická tvrz a anglický park s oborou, rybníkem a Novým zámkem, postaveným podobně jako zámek Hluboká ve stylu windsorské novogotiky, bohužel chátrají a zatím čekají na záchranu.
 

Boží bojovníci z Jistebnice

V době husitských bouří odešla řada místních pod vedením husitského hejtmana Petra Hromádky z Jistebnice do nově založeného Tábora. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním notovým záznamem husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci. Kancionál objevil roku 1872 na jistebnické faře místní rodák, tehdy student táborského gymnázia Leopold Katz. Originál je uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze, kopii si můžete prohlédnout v pamětní síni malíře Richarda Laudy v Jistebnici.
 

Přes místa dalekých výhledů do sadů a na golf

Nejhezčí výhledy na Jistebnici se prý otevírají z jihu a jihozápadu, od židovského hřbitova anebo z návrší Vyšehrad od novorománské kaple sv. Máří Magdalény, k níž cestu lemují kapličky křížové cesty. S nejbližším okolím a lesoparkem kolem kaskády rybníků vás seznámí naučná stezka Jistebnickými sady. O pár kilometrů dál na úpatí Čertovy hrbatiny objevíte Golf klub Čertovo břemenorestaurací oceněnou titulem Stavba roku 2011.
 

Akce ve městě Jistebnice

Silvestrovský běh 2025

Tradiční závod v běhu s vloženým závodem koloběžek. Akce je určena pro všechny věkové i výkonnostní kategorie.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Aktivity ve městě Jistebnice

Vesnická památková rezervace Ounuz

Osada Ounuz, byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónou, neboť jsou zde zachované původní roubené stavby lidové architektury, které posloužily jako kulisy pro natáčení pohádky Pyšná princezna.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Zámek Jistebnice s anglickým parkem a oboru

Novogotický zámek byl postaven v letech 1878-82 baronem Janem Nádherným. Od roku 1876 sídlo obklopuje anglický park, který navrh významný zahradní architekt František Thomayer.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Jistebnice – naleziště slavného husitského chorálu

Malebné městečko Jistebnice leží přibližně 12 kilometrů severozápadním směrem od Tábora. Do českých dějin se zapsalo jako naleziště Jistebnického kancionálu, což je zpěvník s prvním záznamem slavného husitského chorálu Kdož sú boží bojovníci.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Golf klub Čertovo břemeno v Alenině Lhotě

Osmnáctijamkové hřiště Čertovo břemeno leží ve středu Přírodního parku Jistebnická vrchovina v průměrné výšce 640 m. Čertovo břemeno je název nedalekého skalního útvaru, k němuž se váže stará pověst. Roztroušené zbytky kamenného břemene dávají hřišti charakteristický ráz.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Návrší Vyšehrad s Křížovou cesto u Jistebnice

Křížová cesta v Jistebnici se nachází na návrší Vyšehrad jihozápadně od města. Je chráněna jako nemovitá Kulturní památka České republiky.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Naučná stezka Jistebnickými sady

Naučné stezka Jistebnickými sady je nenáročná, necelých pět kilometrů dlouhá okružní trasa.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Novorománská kaple sv. Maří Magdalény v Jistebnici

Kaple sv. Magdalény – stojí na návrší Vyšehrad nad městem.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Tvrz v Jistebnici

Jistebnickou tvrz postavili ve 13. století Rožmberkové. Toto jednopatrové stavení stojí na jihovýchodním okraji města. K pozůstatkům tvrze patří i dvě půlkruhové bašty.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Jistebnice

Restaurace Čertovo Břemeno

Restaurace, kterou byste snadno přehlédli a pokud ne, možná byste se báli vejít. Což by ovšem byla chyba, protože zde najdete klid, domácí a poctivou kuchyni, krásný výhled a to vše v budově, která se pyšní titulem Stavba roku 2011.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Rekreační středisko Kroužky nad Moníncem

Nabízíme ubytování pro malé i větší skupiny osob. Pro vaši rodinu, oddíl nebo partu přátel nabízíme až 176 míst v chatičkách, ubytovně nebo apartmánu.
Jistebnice, Jihočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Toulava


S osobností na procházku: po stopách Oskara Nedbala do Tábora

Hudba, která nepodléhá času. Tak by se dala shrnout tvorba Oskara Nedbala, dirigenta, skladatele a jednoho z nejvýraznějších představitelů české hudby přelomu 19. a 20. století. V jeho rodném Táboře dodnes najdete místa, kde se jeho příběh zrcadlí do uliček, domů i atmosféry. A právě sem vás s Kudy z nudy zveme na malou cestu za člověkem, který propojil českou tradici s evropským světem operet a symfonické tvorby. Kde zněla hudba, která překračovala hranice?
Objevte Tábor Oskara Nedbala, Pěšky po Česku

Po stopách pochodu Praha–Prčice: výlet Táborskou stezkou

Pochod Praha–Prčice láká na start každoročně mnoho příznivců pěší turistiky. Trasy vedou krásnou krajinou lesů, luk a středočeských vesniček. Mezi nejoblíbenější mezi pochodníky patří Táborská trasa, která se vůbec poprvé šla v roce 1977. Krásnou trasu si můžete projít ale kdykoliv, kdy budete chtít. Povede vás k zřícenině Borotín a přes sřezimířské kopce s úžasnými výhledy. Udělejte si pěkný výšlap Jistebnickou vrchovinou!

Výlet Borkovickými blaty za rojovníkem bahenním

Nedaleko Soběslavi, ve středu oblasti, které dominují vesnice s architekturou selského baroka, jako je Zálší, Mažice, Komárov, Vlastiboř nebo Záluží, leží tajemná Borkovická blata. Asi 5,5 km dlouhý výlet vás zavede po povalových chodníčcích do srdce této přírodní rezervace.

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.
výlet s příběhem, Výlety s příběhem