Bzenec

Milovníci vína znají Bzenec jako město, kde v roce 1875 vinaři jako první v českých zemích a čtvrtí na světě zahájili výrobu šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích. Vinařství je tu všudypřítomné; v městském znaku, památkách, historii i současnosti, při podnikání i při rozmanitých akcích.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Bzenci

Bzenec poznáte už zdálky podle návrší Starý hrad. Skutečně tu kdysi stával, ale na jeho místě stojí barokní kaple sv. Floriána a Šebestiána. Novogotický zámek je sice krásný, ale nepřístupný, s jeho historií i podzemím se však seznámíte při prohlídkách, které nabízí Zámecké vinařství. Projdete se výrobním zázemím moderního vinařství i zámeckým sklepením, nechybí ani ochutnávka bzeneckých vín.
 

Koho byste měli znát a co byste měli ochutnat

Víno z Bzence chutnalo kdekomu, při svých cestách tu zastavili skladatel Josef Suk, malíř Mikoláš Aleš či spisovatel Svatopluk Čech. Největší pamětihodností jsou dvě lípy v zámeckém parku, nejstarší stromy na Moravě, které tu prý rostly již za dob krále Přemysla Otakara II. Daly jméno vínu Bzenecká lipka, vyráběnému z hroznů Ryzlinku rýnského z několika nejlepších vinic v okolí Bzence. Víno má zlatavou barvu, medové podtóny a voní jako květy stařičké lípy.
 

Cestovatelská potěšení moravské Sahary

Jižně od Bzence se můžete projít nebo projet na kole či in-line bruslích takzvanou moravskou Saharou, největším územím vátých písků u nás. Na výlet se můžete vypravit také do strážnického skanzenu nebo do dílny, kde se tradičními postupy vyrábí modrotisk, mnozí cestovatelé se dají zlákat k vyhlídkové plavbě po Baťově kanále nebo prohlídce sbírky historických hudebních nástrojů na zámku ve Strážnici. Pro rodiny s dětmi je ideálním cílem zahradní železnice ve Vracově.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Bzenec

Národní přírodní památka Váté písky u Bzence – moravská Sahara

Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá moravská Sahara. Nachází se pouze podél železniční trati v délce 5,5 km a jeho nejširší část měří kolem 60 m.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Zámek Bzenec

Ve městě Bzenec na Hodonínsku v Jihomoravském kraji leží rozsáhlý pseudogotický zámek Bzenec. Zámek není veřejnosti přístupný, návštěvníci si však mohou prohlédnout přilehlý anglický park, ve kterém je velmi stará lípa, Bzenecká lípa, jejíž věk se odhaduje na více než 900 let.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Obnovená kaple sv. Floriána a Šebestiána v Bzenci

Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiána, nazývána též bzenecký Floriánek, byla postavena v roce 1703. Na konci druhé světové války byla stavba podminována a zničena ustupujícími vojáky německé armády. Obnovit se jí podařilo až roku 2018. Ve věži nově vznikla rozhledna s širokým rozhledem do okolí.
Bzenec, Jihomoravský kraj

In-line trasa Váté písky – skvělé bruslení na Moravské Sahaře

Široká a málo frekventovaná stezka prochází řídkým borovicovým lesem a vede z Bzence-Přívozu do Ratíškovic 8 kilometrů krajinou Vátých písků. Přírodní úkaz na Hodonínsku tvoří pás písečných dun a přesypů o několika kilometrech podél staré Baťovy železniční trati na přepravu uhlí.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Lesní komplex Doubrava u Hodonína

Doubrava (přezdívaná Moravská Sahara) je rovinaté zalesněné území o rozloze 12 000 ha u Hodonína. Rozprostírá se mezi obcemi Bzenec, Strážnice, Ratíškovice, Dubňany, Vacenovice, Vracov a Milotice (tzv. Bzenecká Doubrava) a svým jižním cípem zasahuje až k Rohatci a Hodonínu (Hodonínská Doubrava).
Bzenec, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Po celou historii jsme pevnou součástí zámeckého areálu ve městě Bzenec, ve východním cípu Jihomoravského kraje. Citlivě, s důrazem na efektivitu a ekologii, obhospodařujeme 540 hektarů vinic ve vinařských podoblastech slovácké, mikulovské a znojemské.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Zámecké sklepy v Bzenci

Při návštěvě Zámeckých sklepů Bzenec se seznámíte se s historií samotných sklepů, bzeneckého zámku i s výrobou vína, a také budete moci přímo ve sklepech víno ochutnat a to, co vám zachutná poté zakoupit v podnikové prodejně.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Vinný bar Široko Daleko

Najdete nás u kaple Sv. Floriána a Šebestiána ve Bzenci. Je to k nám jen 186 schodů.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Hotel Junior Bzenec

Máte-li rádi cestování po vinařských stezkách, cyklostezkách či památkách, těšíme se na vaši návštěvu. V našem školním sklepě pro vás připravíme ochutnávku vín spojenou s příjemným posezením i s hudbou.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Zážitkový vinohrad pod Starým Hradem ve Bzenci

Nový vinohrad je nedílnou součástí zábavní a naučné stezky, kterou bude otevřena v červnu 2022. Bude obsahovat různé artefakty s vinařskou tématikou, ať již pro zkrášlení tohoto místa či pro nauku o vinohradnictví. Zážitkový vinohrad bude tím pravým pro nevšední zážitky, turistiku či oslavy.
Bzenec, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.