Havlíčkova Borová

Prozkoumejte městys Havlíčkova Borová, který se nachází na Vysočině v pomezní krajině Českomoravské vrchoviny. Jak název napovídá jedná se o lokalitu úzce spjatou s Karlem Havlíčkem Borovským, který se zde narodil. Nabídka turistických atraktivit, ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, vás určitě nezklame.

Oblíbené v městysi

Městys se nachází v turistické oblasti Havlíčkobrodsko. Název získala Havlíčkova Borová v roce 1949 podle svého rodáka Karla Havlíčka Borovského. Do správního území spadají i osady Peršíkov a Železné Horky.

Severovýchodně od obce se nalézají rozsáhlé lesy Ranského masivu, spadajícího do CHKO Žďárské vrchy, národní přírodní rezervace Ransko a přírodní lokalita Borovská (Ranská) jezírka, která vznikla v místech bývalé těžby železné rudy. Okolní krajina tak nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Během svého pohodového pobytu zde můžete navštívit zajímavé turistické cíle: Rodný dům Karla Havlíčka Borovského, Alej Karla Havlíčka BorovskéhoKaždý, kdo projíždí městysem, si snad ani nemůže nevšimnout sochy Karla Havlíčka Borovského, která majestátně stojí takřka uprostřed náměstí. V říjnu 2022 vznikla Naučná stezka Karla Havlíčka Borovského, která začíná v těsné blízkosti rodného domu a vede po místech spojených právě s jeho osobností.

Sokolovna s přilehlým sportovním areálem, knihovna a kostel tvoří zázemí kulturnímu dění. V katastru městyse dále najete drobné sakrální památky

Aktivity v městysi Havlíčkova Borová

Cesta Karla Havlíčka Borovského

Turistická cesta Karla Havlíčka Borovského vede z Havlíčkova Brodu přes Přibyslav do Hlinska. Trasa měří 46,5 km a je schůdná pěšky i na krosovém kole.
Havlíčkova Borová, Kraj Vysočina

Přírodní rezervace Ranská jezírka

Soustava lesních jezírek je ukryta hluboko v lesích rezervace Ransko. Jezírka jsou vlastně původně zatopené prohlubně vedle starých zarostlých hald železných limonitových rud po dřívější těžbě.
Havlíčkova Borová, Kraj Vysočina

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského

Národním poutním místem nejlepšího českého novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského bývalo Havlíčkovo rodné místo, městečko Borová. V roce 1931 bylo v jeho rodném domě slavnostně otevřeno muzeum, které funguje dodnes.
Havlíčkova Borová, Kraj Vysočina

Drobné sakrální památky Vysočiny

Při toulkách Vysočinou si prohlédnete hned několik drobných sakrálních památek. Boží muka, kapličky, staré kamenné, či litinové kříže na kopcích, u poutních míst, podél cest a na rozcestích. Jsou rozeseté po krajině a vytvořily její paměť, jejíž význam nám dnes už často uniká.
Havlíčkova Borová, Kraj Vysočina

Alej Karla Havlíčka Borovského

Na staré polní cestě nedaleko Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku byla v říjnu 2021 vysázena část třešňové aleje k výročí narození borovského rodáka literáta Karla Havlíčka Borovského.
Havlíčkova Borová, Kraj Vysočina

Inspirace na výlety z oblasti Havlíčkobrodsko


S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.
Havlíčkův Brod, vítěz soutěže Historické město roku 2020, Pěšky po Česku

Za osudem paní Žofky do Ledče nad Sázavou

Hrdou dominantou města Ledče je hrad vypínající se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Hrad patří tak k nejstarším kamenným šlechtickým sídlům v Čechách. V roce 1509 zde došlo k sice kuriózní, leč tragické nehodě, na kterou doplatila choť majitele panství Buriana Ledečského.
Ledeč nad Sázavou, Výlety s příběhem