Svojkov

Prozkoumejte obec Svojkov ležící 5 km severovýchodně od České Lípy a nabídku turistických atraktivit. Zejména díky své poloze v podhůří Lužických hor, nedalekému národnímu parku České Švýcarsko a blízkosti Modlivého dolu i Svojkovských pískovcových skal je Svojkov oblíbenou turistickou destinací. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.
Obec se nachází v turistické oblasti Lužické hory. Historie obce sahá do raného středověku, kdy zde pán Svojtek ve 12. století založil slovanskou osadu. Vznikl zde 3. patrový skalní hrad, jehož první zaznamenaný majitel byl roku 1370 pán Jan Ješek ze Svojkova. V parku pod hradem byl v 17. století postaven renesanční zámek rodiny Kinských, v roce 1958 při rekonstrukci vyhořel do základů a později byla provedena kompletní demolice. Památkově chráněna je kaple sv. Václava z 18. století. 

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle. Skalnatá rokle i křížová cesta vedou k tajemnému poutnímu místu Modlivý důl. Svojkovskými pískovcovými skalami s množstvím vyhlídek vás provede Svojkovský okruh. Za návštěvu stojí rozhledna Na Stráži a skalní hrad Sloup. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Svojkov

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.
Svojkov, Liberecký kraj

Skalní hrádek Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.
Svojkov, Liberecký kraj

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.
Svojkov, Liberecký kraj

Svojkovské skály

Svojkovské skály u obce na Českolipsku tvoří výrazný skalnatý hřbet, vybíhající ze svahu Tisového vrchu asi 400 m směrem k západu nad Svojkov. Jižní stranu hřbetu ze zpevněného pískovce tvoří výrazná skalní stěna, rozčleněná do řady skalních věží.
Svojkov, Liberecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Lužické hory


Výlet za kamzíky a krásnými výhledy na horu Klíč

Výrazný osamocený kuželovitý vrch Klíč (760 m) je čtvrtou nejvyšší horou Lužických hor. Výstup na horu z Nového Boru je dlouhý 3 km, avšak vykoupený poněkud náročnějším výstupem. Odměnou vám však bude malebný panoramatický výhled na krajinu Lužických hor a Českolipska. A pokud budete mít štěstí, potkáte na svazích hory i kamzíky.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!
trasa kolem ČR, Cesty poznání

Na kole po Ploučnické cyklostezce

Jedna z páteřních cyklostezek spojující Ústecký a Liberecký kraj vede z velké části údolím Ploučnice. Začíná v Děčíně na spojnici s Labskou stezkou, prochází údolím řeky Ploučnice směrem a postupně přechází do Libereckého kraje. Cyklostezka měří 78 km.
Ploučnice, Na kole po Česku

Velký okruh Lužickými horami na kole

Výlet pro zdatné cyklisty vás z obce Chřibská zavede do nejkrásnějších koutů Lužických hor – k Jedlové hoře, chatě Luž, ledové jeskyni u Naděje, k hradu Milštejn a pod vrchol Klíče. Trasa měří 50 kilometrů a vede (z hlediska převýšení) náročným terénem, většinou však po asfaltu. Přesto zájemcům doporučujeme spíše treková kola.
Chřibská, Na kole po Česku