Nečtiny

Romantický novogotický zámek, několik hradů, procházky do rozlehlých borových a smrkových lesů přírodního parku Manětínská anebo cesta andělů – to všechno nabízí Nečtiny, obec, která již několikrát získala ocenění v soutěži Vesnice roku.

Oblíbené v obci

Nečtiny: místo, kde se můžete ubytovat na zámku

Nečtiny se rozkládají na okraji přírodního parku Manětínská. Pozornost přitahuje novogotický romantický zámek, který slouží Západočeské univerzitěPlzni a nabízí řadu služeb včetně ubytování. V bývalém zájezdním hostinci v centru obce si prohlédnete Regionální muzeum s řadou zajímavých exponátů včetně četnické stanice z dob první republiky. Nedaleko stojí renesanční radnice a barokní kostel sv. Jakuba Většího, v lese nad ním pak objevíte torzo židovského hřbitova.
 

Nečtiny a dva hrady

Nečtiny ležely na staré královské cestě mezi Prahou a Norimberkem. Stezku střežil hrad Preitenstein, jehož zříceniny se tyčí na strmém skalnatém návrší, pod ním se rozkládá zámecký areál s parkem a rybníkem. Není to ale jediný hrad, který připomíná někdejší význam Nečtin; další, dávno zaniklé středověké sídlo zvané Nečtinský Špičák stávalo na vrcholu Špičáku v přírodním parku Manětínská v nadmořské výšce 611 metrů. K oběma hradům vedou značené stezky.
 

Cesta lemovaná anděly a další výlety do okolí

Nečtiny zdobí řada soch, které vznikly při mezinárodních sochařských sympoziích. Raritou je Cesta andělů, kde různé podoby ochránců a andělů strážných lemují lesní cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. Vypravit se můžete také na stolovou horu Kozelka se skalním městem anebo do míst hluboko v lesích, kde stávala osada Umíř; její osudy připomíná naučná stezka s bivakovacím místem. Za krásou západočeského baroka do Manětína vás dovede Mlýnská stezka; na necelých třech kilometrech kdysi stávalo šest mlýnů a vodní hamr.

Turistická informační centra


Aktivity v obci Nečtiny

Zámek Nečtiny

Novogotický zámek je perlou obce Nečtiny na Plzeňsku. Romantický zámek se stylovými novogotickými věžemi na nároží a vysokými trojúhelníkovými štíty s cimbuřím obklopuje park s velkým rybníkem.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Stolová hora Kozelka se sklaním bludištěm

V sopečných horninách Českého masívu je Kozelka ojedinělou a dobře zachovanou stolovou horou, která příkře vystupuje nad okolní terén. Ve vrcholové části objevíte spoustu pseudokrasových závrtů a na okrajích plošiny vznikly bizarní skalní věže, pyramidy a ploché stěny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Cesta andělů Nečtiny

Obec Nečtiny se nachází na severu Plzeňského kraje a mnohým návštěvníkům bude už od první chvíle velice povědomá. To protože zde režisér Tomáš Vorel točil scény ke svým filmům Cesta z města a Cesta do lesa.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Preitenstein v Nečtinech

Na skále nad zámkem v Nečtinách se nachází zřícenina hradu Preitenstein, který byl založen po roce 1330 Janem Lucemburským. Do dnešní doby se dochovala část obvodových zdí a na jihovýchodě zbytky parkánu.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jakuba Většího v Nečtinech

Dominantou Nečtin je kostel sv. Jakuba Většího. Vznikl na místě svých předchůdců dle přání majitelky panství Marie Karoliny z Kokořova. Jedná se o barokní stavbu tvořenou kostelní lodí a hranolovou věží při západním průčelí.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Nečtiny – Nečtinský Špičák

Zaniklý hrad na vrcholu Nečtinského Špičáku v nadmořské výšce 611 metrů. Dostanete se sem po modré turistické značce z obce Nečtiny.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Regionální muzeum Nečtiny

Ve staré četnické stanici nebo v sednici u tkadleny se můžete ocitnout, když zamíříte do Regionálního muzea v Nečtinech na Plzeňsku. Dům, kde se expozice nachází, byl postaven ve druhé polovině 18. století a dříve v něm fungoval hostinec, kde se čepovalo vyhlášené pivo.
Nečtiny, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


S osobností na procházku: z Chyší do Mlýnců a na vrch Vladař s Josefem Váňou

Městečko Chyše se zámkem ve stylu anglické gotiky, zámecký pivovar, východní výběžky Doupovských hor, magický vrch Vladař opředený řadou pověstí, a k tomu krajina, kde zahlédnete stáda koní a tu a tam potkáte jezdce. Žádný div, jedeme se totiž podívat tam, kde je doma dostihový jezdec, chovatel a trenér Josef Váňa.
Chyše a okolí, Cesty pro zdraví

Kostely, které předpovídají smrt a další zajímavá místa na Plzeňsku

Na návrší nad vsí Všekary stojí osamocený kostel sv. Barbory. Příchozím už zdálky ukazuje svou barokní krásu, zblízka však poznáte, že se zvolna mění ve zříceninu. Říká se o něm, že si místo pro stavbu zvolil sám, ale zřejmě si nevybral příliš dobře.

Výlet do Slavkovského lesa nejen za přírodními skvosty

Výlet vás zavede do samotného srdce Slavkovského lesa, kde v Bečově nad Teplou navštívíte majestátní hrad se zámkem, podíváte se do Muzea motocyklů a vystoupáte na Slavkovský les z výšin rozhledny na Krásenském vrchu a v závěru navštívíte muzea v Krásně a v Horním Slavkově.
Bečov nad Teplou a okolí, Cesty poznání

Výlet do Plas za zázrakem stojícím na vodě

Cisterciácký klášter v Plasích založil před rokem 1146 kníže Vladislav II., současnou podobu areál získal během velkolepé barokní přestavby dle plánů J. B. Matheye a J. B. Santiniho. Hlavní prohlídkový okruh vás zavede do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném. Stavba byla v době svého vzniku unikátní, protože její základy v podmáčeném terénu spočívají na 5 100 dřevěných pilotech a roštu, tvořeném dubovými trámy.