Útvina

Obec Útvina leží v jižní části okresu Karlovy Vary, přibližně 3 km od města Toužimi. První písemná zmínka o Útvině pochází z roku 1214, kdy se uvádí na falzu listiny pro pány z Rýzmburka jako celnice na cestě z Prahy do Chebu.
Obec Útvina se nachází v turistické oblasti Postřelí. Starobylé slovanské jméno obce je patrně odvozeno po blíže neznámém Utovi, který byl pravděpodobně zakladatelem osady, prvním či nejvýznamnějším osadníkem. Zdejší kraj byl kdysi, v dobách raně středověkého českého státu, součástí pohraničního přemyslovského loveckého hvozdu, který si v průběhu 12. století rozebrala jako výsluhy šlechta nebo jej od panovníka získala církev.

Dominantou Útviny je kostel svatého Víta. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1354, kdy je připomínán jako filiální k faře a kostelu sv. Bartoloměje v Přílezích. K výstupu láká rozhledna Třasák. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Velká část rozlohy obce spadá již do CHKO Slavkovský les, kudy prochází Via Czechia – centrální a množství cyklistických tras.

Aktivity v obci Útvina

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.
Útvina, Karlovarský kraj

Rozhledna Třasák v Útvině

Dřevěná rozhledna na kamenném podstavci se nachází ve výšce 610 m n. m. Stavba je 12 m vysoká a má tři vyhlídkové plošiny (nejvyšší je ve výšce 10 m). Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Plzeňsko, Rakovnicko a Krušné hory.
Útvina, Karlovarský kraj

Hřbitov u kostela svatého Bartoloměje v Přílezích

Původně farní pozdně románský kostel sv. Bartoloměje cisterciáckého typu obklopený hřbitovem byl postaven ve druhé čtvrtině 13. století podle návrhu neznámého architekta na okraji návsi v jižní části vsi Přílezy na Karlovarsku.
Útvina, Karlovarský kraj

Kostel sv. Bartoloměje Přílezy

První písemná zmínka o kostelu pochází ze dne 17. září 1354, kdy toužimský probošt nahradil faráře Nicolause farářem Henricusem. Vznik kostela je v odborné literatuře uváděl do 2. poloviny 13. století, což kostel řadí na přední příčky v pomyslném žebříčku stáří kostelů na Karlovarsku.
Útvina, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou

Na kole Manětínskou pahorkatinou

Přírodní park Manětínsko tvoří rozsáhlý komplex borových a smrkových lesů na písčitých půdách s několika osadami a samotami s minimální rekreační výstavbou. Na této trase kromě panenské přírody navštívíte především řadu historických pamětihodností a kulturních klenotů, z nichž především dva zámky se mohou pyšnit přívlastkem – národní kulturní památka.
Dolní Bělá, Na kole po Česku