Žihle

Žihle leží v lesnaté krajině severního Plzeňska kousek od krásného údolí řeky Střely. Na výlet se můžete vypravit třeba do Rabštejna nad Střelou nebo k jedné z méně známých staveb Jana Blažeje Santiniho, v blízkém okolí objevíte zajímavé skalní útvary, viklany a také naše nejmladší přírodní jezero.

Žihle: houbařský ráj Plzeňska

Dominantou rozlehlého náměstí je barokní kostel sv. Václava, vedle stojí menší zámek a na nedalekém hřbitově barokní kostel sv. Filipa a Jakuba. Další zajímavé památky objevíte v blízkém okolí, například cenný románský kostel sv. Mikuláše v Potvorově, jednu z nejstarších památek Plzeňska, anebo hospodářský dvůr Kalec. Nejoriginálnější ze všech dvorů plaských cisterciáků připomíná vesnické panské sídlo, jeho autorem je zřejmě Jan Blažej Santini.
 

Legenda o vagonech

Mezi kuriozity a česká nej patří Odlezelské jezero: nejmladší přírodní jezero u nás vzniklo v roce 1872 zaplavením údolí Mladotického potoka po sesuvu podmáčeného svahu. Průtrž mračen tehdy přerušila stavbu železniční trati z Plzně do Žatce. Ta měla původně vést místy, kde je dnes dno jezera; jedna z místních legend dokonce tvrdila, že tam zůstaly potopené železniční vagony.
 

Viklany, skály a Karel Čapek

Díly lesnaté krajině a poloze mezi přírodními parky Horní Střela a Jesenicko se Žihle každé léto promění v houbařský ráj. Při toulkách po okolních lesích objevíte Dědka a Bábu, dva obrovské balvany, viklany a skalní město, u nedaleké Jesenice se nacházejí Krtské skály se spoustou opuštěných lomů a obřích balvanů. K výletům láká také krásné údolí řeky Střely, známé městečko Rabštejn nad Střelou nebo zámek Chyše, kde na panství Lažanských v roce 1917 působil coby domácí učitel spisovatel Karel Čapek.

Aktivity v obci Žihle

Barokní hospodářský dvůr Kalec

Hospodářský dvůr Kalec leží na západním okraji Plaska nedaleko středního toku řeky Střely. Dispozice Kalce, který je připisován Janu Blažeji Santinimu, je nejoriginálnější ze všech barokních dvorů plaských cisterciáků.
Žihle, Plzeňský kraj

Viklany u Žihle – skalní městečko nevšedních tvarů

Nedaleko obce Žihle na Plzeňsku se nachází skalní městečko Viklany – skupina balvanů biolitické žuly, která byla vyhlášena již roku 1933 chráněným územím. O kousek dále najdete také dva balvanovité útvary Bába a Dědek, které vznikly bochníkovitým zvětráváním tiské žuly.
Žihle, Plzeňský kraj

Národní přírodní památka Odlezelské jezero s vodopády

Jedná se o nejmladší jezero na území ČR a jeho okolí. Vzniklo bezprostředně po mimořádných deštích 25. a 26. května 1872 s dvouhodinovým srážkovým úhrnem až 237 mm.
Žihle, Plzeňský kraj

Keramika Satya Žihle

Je mnoho důvodů proč si dopřát kurz keramiky... Přijeďte si odpočinout při tvořivé práci s hlínou. Určitě si to užijete! Můžete se těšit na modelování, točení na hrnčířském kruhu, dekorování, sochaření, glazování.
Žihle, Plzeňský kraj

Kostel sv. Václava v Žihli

Farní kostel sv. Václava raně středověkého původu postaven nově v letech 1718–1730 podle projektu F. M. Kaňky. Půdorys je ve tvaru kříže s krátkými příčnými rameny, interiér s bohatou ilusivní výmalbou z roku 1730.
Žihle, Plzeňský kraj

Zámek v Žihli

Budova zámku pochází ze 16. století. Objekt patřil Libštejnským z Kolovrat. V současné době je však zámek nepřístupný a ve špatném technickém stavu.
Žihle, Plzeňský kraj

Barokní kostel sv. Václava v Žihli

Barokní kostel leží na návsi v sousedství fary a bývalé tvrze. Součástí interiéru jsou boční oltáře sv. Barbory a sv. Kříže pocházející z první třetiny 18. století.
Žihle, Plzeňský kraj

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.
Žihle, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v obci Žihle

Penzion a restaurace U Kiliána

Vyhlášený penzion a restaurace U Kiliána na okraji tepelské a žihelské pahorkatiny je skvělým výchozím bodem či vítanou zastávkou při výletech do této krásné turistické oblasti.
Žihle, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Postřelí


Po stopách šlechtických rodů: Beaufort-Spontinové a příběh relikviáře sv. Maura

Objevení relikviáře svatého Maura dodnes patří k nejkurióznějším případům bývalé československé kriminálky. Vše začalo v červenci 1984 telefonátem na vídeňský konzulát, a to rozhodně ne nevinným: obchodník z USA Danny Douglas nabídl Československu půl milionu dolarů za předmět, který neexistoval.
Bečov nad Teplou a jeho poklad, Výlety pro děti

Pěší výlet Davidovou stezkou nedaleko Teplé

Projděte se naučnou Davidovou stezkou, která se věnuje odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida. Okružní trasa spojuje Klášter Teplá, klášterní hřbitov s Davidovým hrobem, jeho rodiště Dřevohryzy s památníkem, zříceniny jeho astronomické observatoře na Branišovském vrchu s Vidžínem, kam David docházel do školy.
Teplá a Davidova stezka, Výlety pro děti

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Výlet za historií českého golfu

Golf patřil k oblíbeným hrám lázeňských hostů již na konci 19. století. Slavnostnímu otevření nejstaršího tuzemského golfového hřiště v Mariánských Lázních dokonce přihlížel roku 1905 sám anglický král Edward VII., a ještě před první světovou válkou se dočkaly vlastního hřiště i Karlovy Vary.
Lázně Kynžvart, Cesty krajinou