Zdroj foto: FB Obec Blatnička

Blatnička

První písemná zpráva o obci Blatnička v podhůří Bílých Karpat pochází z roku 1371. Jedná se o menší zemědělskou obec, v jejímž okolí se nacházelo velké množství luk, a proto se kosa a hrábě objevily i ve znaku obce. Dnes je Blatnička známá především díky místnímu vínu a lidovým krojům. Právě Blatnička je působištěm dílny Tradice Slovácka, která se výrobou místních i jiných krojů zabývá. V Blatničce nechybí anni folkrórní kroužek a spolek dechové hudby.
blatničkaObec Blatnička se nachází v turistické oblasti Slovácko, v podhůří Bílých Karpat. První známky osídlení sahají až do doby 6500 – 4000 př. n.l., což dokazují nálezy sekeromlatů naposledy v roce 1930, které jsou uloženy v Moravském muzeu v Brně. Ve 4. stol. př. n.l. přišli na jihovýchodní Moravu Keltové kmene Kotinů, kteří nakonec z Moravy zmizeli. 1. – 5. stol. n.l. sídlili na Moravě Germáni z kmene Kvádů, kteří vytlačili Kelty. Dokládána nálezy mincí je také přítomnost Římanů. Doba příchodu Slovanů koncem 4. stol. z východu a jihu, tak jako vláda kupce Sáma i Velké Moravy měla na kraj velký vliv, ale památek nezanechala. V rámci velké středověké kolonizace v pol. 13. stol. dochází k osidlování tohoto kraje, zakládání osad na luckém poli a k utváření moravsko-uherských hranic na hřebenech Bílých Karpat, které se prakticky do dnešního dne nezměnily.

Navštívit zde můžete zajímavé turistické cíle: šicí dílnu na kroje Tradice Slovácka, vyhlášené vinařství Víno Hruška nebo ekologickou Farmu Blatnička, která má nejen zdravý přístup k zemědělství, ale také množství pěstovaných odrůd ovoce, které jinde už upadly v zapomnění. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití.

Akce v obci Blatnička

Komentované procházky hrušňovými a třešňovými sady Farma Blatnička

Kolem Blatničky se rozprostírají hrušňové a třešňové sady plné rozmanitých chutí. Cílem je vytvořit největší a nejucelenější sbírku odrůd hrušní a třešní z celého světa na jednom místě. Nyní roste kolem Blatničky 160 odrůd hrušní a 129 odrůd třešní. Přijeďte se podívat!
Blatnička, Jihomoravský kraj

Aktivity v obci Blatnička

Tradice Slovácka – Jak se šijí kroje

Podívejte se přímo tam, kde se rodí křehká krása Slovácka. Součástí střediska je muzeum lidových krojů, které vás seznámí a provede historií krojů Slovácka a také vám předvede současné využití a udržování této tradice.
Blatnička, Jihomoravský kraj

Farma Blatnička

Farma Blatnička v Blatničce pěstuje tradiční plodiny, které již upadly v zapomnění a hospodaří bez umělých hnojiv a pesticidů. Také se snaží zatravňovat pole a vracet tak květnaté louky do zemědělské krajiny.
Blatnička, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Blatnička

Víno Hruška – víno, které chutná

Víno Hruška se sídlem v Blatničce je dynamicky se rozvíjející společností, která byla založena v lednu roku 2007. Cenné zkušenosti o výrobě vína a jeho pěstování si rodina předává již 8 generací.
Blatnička, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.