Lopeník

Obec Lopeník najdete v srdci Bílých Karpat mezi obcemi Strání a Stará Hrozenkov. Nejvyšším bodem obce je hora Velký Lopeník 911 m. Průměrná nadmořská výška celé oblasti pak dosahuje 670 m. Název vesničky je odvozen od slova "lupen" (vrch s listím, tj. listnatým lesem), případně od výrazu "lopata", což představovalo kopec s odvráceným svahem.
lopeníkObec Lopeník se nachází v turistické oblasti SlováckoMoravských Kopanicích, v biosférické oblasti Bílých Karpat. Horská vesnička vznikla v roce 1791, před tímto rokem zde byla jen jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se zabývali klučením lesa. Lopeník patřil díky své odlehlosti po dlouhou dobu k nejzaostalejším obcím regionu. Obyvatelé se věnovali chovu dobytka, dřevorubectví a výrobě dřevěného nářadí. Život zde byl vždy velmi tvrdý, i samotný název „Kopanice“ pochází z toho, že se tu půda obdělávala jen kopáním. Na obec bylo v dávných časech přeneseno jméno blízké hory Velký Lopeník. To je odvozeno od přídavného jména lopenný, jež značí "lupenitý, listnatý". Jméno hory tedy označoval vrch pokrytý listovím, případně místo, kam se chodilo na listí.

V obci se nachází památník obětem II. světové války, vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141 a naučná stezka Lopeník. Jsou zde také velmi dobré podmínky pro agroturistiku. V okolí obce se nachází několik zajímavých přírodních lokalit, jako je přírodní památka Gruň s výskytem řady druhů orchidejí, přírodní památka U zvonice, zachovalá pastvina s výskytem prstnatce bezového Hrubý Mechnáč či přírodní rezervace Hladké.

Aktivity v obci Lopeník

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.
Lopeník, Zlínský kraj

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.
Lopeník, Zlínský kraj

Naučná stezka Lopeník

Naučná stezka představuje na 8 stanovištích přírodu a historii moravských Kopanic pod Velkým Lopeníkem (911 m n. m.). Je vhodná pro pěší i cyklisty, v zimě je vhodná i pro běžkaře. Délka trasy je 7 kilometrů.
Lopeník, Zlínský kraj

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.
Lopeník, Zlínský kraj

Přírodní rezervace Hladké

Přírodní rezervace Hladké představuje původní listnaté porosty Bílých Karpat s přestárlou bučinou v masivu Velkého Lopeníku.
Lopeník, Zlínský kraj

Přírodní památka Grun

V okolí obce se nachází několik zajímavých přírodních lokalit, jednou z nich je i přírodní památka Grun.
Lopeník, Zlínský kraj

Kurzy a workshopy – Slaměné domy a stavby ze slámy

Za pomocí dobrovolníků izolujeme střechu nebo podlahu slaměnými balíky nejčastěji za jeden den.
Lopeník, Zlínský kraj

Přírodní památka U zvonice

Jedná se o původní společenstvo pastvin a jednu z posledních lokalit ohrožených druhů rostlin na Lopenicku.
Lopeník, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v obci Lopeník

Chata Arnika

Pobyty nedaleko druhé největší hory Bílých Karpat – velkého Lopeníku. Cyklotrasa a turistická cesta vedou od chaty Arnika až k 22 m vysoké rozhledně na hranici České a Slovenské republiky.
Lopeník, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Túra po naučné stezce Oskerušová

Znáte vzácný druh teplomilného jeřábu – oskeruši? Název oskeruše je všeslovanský a nemá jasný původ. Řadí se mezi nejvzácnější ovocné evropské stromy a hýří hojností – i třísetletý kmet plodí přes tunu ovoce. Jeho dřevo patří k nejpevnějším a vzrostlé exempláře, které potkáte na naučné stezce, jsou světovým unikátem. Vydejte se na výlet za těmito vzácnými a nádherným stromy! Trasa vás povede nádhernou bělokarpatskou krajinou mezi obcemi Tvarožná Lhota a Radějov. Trasa túry je dlouhá 17 km a zavede vás například do areálu Salaš Travičná s muzeem oskeruší, k rozhlednám Travičná a Holý vrch či k přírodní památce Žerotín. Cestou samozřejmě potkáte i unikátní oskeruše, chráněné jako památné stromy České republiky.
Tvarožná Lhota, Pěšky po Česku

Dovolená s dětmi – Zlínský kraj – 5denní program

Láká vás Východní Morava? Vydejte se s námi do Beskyd, Javorníků a Bílých Karpat, do jednoho z největších a nejhezčích skanzenů v Rožnově pod Radhoštěm, na rázovité Valašsko, Slovácko i do Kroměříže, města s památkami UNESCO. Pozveme vás do krásných zámků i tajuplných hradů, a samozřejmě připojíme i řadu dětských lákadel.
s dětmi na Východní Moravě, Výlety pro děti

Výlet v okolí Velehradu: neobvyklá rozhledna Salaš a tajemný kámen

Zdejší krajina nabízí zajímavé trasy a cíle vhodné pro vycházky do přírody mimo město, při kterých je malý předpoklad koncentrace velkého množství lidí. Pohyb v terénu je nutné přizpůsobit aktuální povětrnostní situaci.
Z Velehradu na rozhlednu Modrá, Výlety za každého počasí

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.