Lopeník

Obec Lopeník najdete v srdci Bílých Karpat mezi obcemi Strání a Stará Hrozenkov. Nejvyšším bodem obce je hora Velký Lopeník 911 m. Průměrná nadmořská výška celé oblasti pak dosahuje 670 m. Název vesničky je odvozen od slova "lupen" (vrch s listím, tj. listnatým lesem), případně od výrazu "lopata", což představovalo kopec s odvráceným svahem.
lopeníkObec Lopeník se nachází v turistické oblasti SlováckoMoravských Kopanicích, v biosférické oblasti Bílých Karpat. Horská vesnička vznikla v roce 1791, před tímto rokem zde byla jen jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se zabývali klučením lesa. Lopeník patřil díky své odlehlosti po dlouhou dobu k nejzaostalejším obcím regionu. Obyvatelé se věnovali chovu dobytka, dřevorubectví a výrobě dřevěného nářadí. Život zde byl vždy velmi tvrdý, i samotný název „Kopanice“ pochází z toho, že se tu půda obdělávala jen kopáním. Na obec bylo v dávných časech přeneseno jméno blízké hory Velký Lopeník. To je odvozeno od přídavného jména lopenný, jež značí "lupenitý, listnatý". Jméno hory tedy označoval vrch pokrytý listovím, případně místo, kam se chodilo na listí.

V obci se nachází památník obětem II. světové války, vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141 a naučná stezka Lopeník. Jsou zde také velmi dobré podmínky pro agroturistiku. V okolí obce se nachází několik zajímavých přírodních lokalit, jako je přírodní památka Gruň s výskytem řady druhů orchidejí, přírodní památka U zvonice, zachovalá pastvina s výskytem prstnatce bezového Hrubý Mechnáč či přírodní rezervace Hladké.

Aktivity v obci Lopeník

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.
Lopeník, Zlínský kraj

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.
Lopeník, Zlínský kraj

Obec Lopeník v Bílých Karpatech – poznejte tradiční usedlosti Moravských Kopanic

Obec se nachází v chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Bílé Karpaty. Lopeník je vyhledávanou rekreační oblastí, vybavením a službami vhodnou pro zimní i letní pobyty. V obci se dochovala vzácná ukázka kopaničářské usedlosti – dům č. 141.
Lopeník, Zlínský kraj

Kurzy a workshopy – Slaměné domy a stavby ze slámy

Za pomocí dobrovolníků izolujeme střechu nebo podlahu slaměnými balíky nejčastěji za jeden den.
Lopeník, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v obci Lopeník

Chata Arnika

Pobyty nedaleko druhé největší hory Bílých Karpat – velkého Lopeníku. Cyklotrasa a turistická cesta vedou od chaty Arnika až k 22 m vysoké rozhledně na hranici České a Slovenské republiky.
Lopeník, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.