Zdroj foto: Milan a Naděžda Šamárkovi, obecní úřad

Nový Poddvorov

Jihomoravská obec Nový Poddvorov se nachází v okrese Hodonín. První písemná zpráva pochází z roku 1785 a její dnešní název upomíná na jméno zaniklého městečka Potvorova. V obci se každoročně, poslední neděli v měsíci srpnu, konají tradiční krojované hody.
nový poddvorovObec Nový Poddvorov se nachází v turistické oblasti Slovácko. Na území Nového Poddvorova původně stávala vesnice Potvorovice, jejíž jméno bylo odvozeno od osobního jména Potvor a znamenalo "Potvorovi lidé". Po zániku vsi se místu říkalo Potvorovsko. Potvorov patřil velehradskému klášteru, jemuž papež Alexandr IV. potvrdil jeho vlastnictví, a to již v roce 1261. Městečko mělo tvar podkovy, jako všechna stará slovanská sídliště. To vše nasvědčuje tomu, že zaniklá osada "Potvorov" byla v tu dobu významným sídlem našich předků.

Nový PoddvorovDo dnešní doby zůstal z této oblasti jen název trati Kosteliska. Teprve v roce 1783 byla za panováni císaře Josefa II. založena dnešní obec Nový Poddvorov na pustých poddanských polích, asi 16 km od Hodonína. Obyvatelé nově založené obce se věnovali zemědělství a vinařství. Obec se tak dodnes může pochlubit dlouholetou tradicí výroby kvalitních odrůdových vín.

Kromě vína si zde můžete udělat výlet k zajímavým památkám a turistickým cílům: navštívit lze rozhlednu Na Podluží, větrný mlýn Starý Poddvorov, výklenkovou kapličku Panny Marie Lurdské, kapli ve středu obce, Rodinné vinařství Milan Sůkal, Vinařství Pavel Veselský.

Aktivity v obci Nový Poddvorov

Rozhledna Na Podluží u Nového Podvorova

Rozhlednu, která záměrně připomínáí těžební naftovou věž, odkazující do nedávnou minulost kraje, můžete navštívit nedaleko Nového Poddvorova na Hodonínsku.
Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v obci Nový Poddvorov

Rodinné vinařství Milan Sůkal Nový Poddvorov

Rodiná vinařská firma získala řadu ocenění na prestižních výstavách vín v České republice. Už praděd Sůkal vinařil a patřil v obci mezi významné vinaře, děd měl vinařskou školu, ale přestěhoval se za prací do Hodonína, odkud se otec vrátil zpět do Poddvorova, vysadil vinohrady a začal vinařit.
Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj

Vinařství Pavel Veselský

Objevte naše lehká, svěží vína nebo bílá i červená vína ze sudu a dopřejte si výjimečné chvíle v naší společnosti, například v podobě zážitkové degustace s vybranými sýry a uzeninami. Pro jedinečné okamžiky máme v nabídce i frizzante, dezertní slámové víno nebo hroznový mošt pro děti.
Nový Poddvorov, Jihomoravský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.