Kostel sv. Stanislava se hřbitovem

Pitín

Prozkoumejte obec Pitín při horním toku řeky Olšavy východně od města Bojkovice a nabídku turistických atraktivit. V Pitíně můžete putovat po různých turistických značkách, či cyklotrasách. Také musíte vidět kostel svatého Stanislava, barokní sochu Panny Marie na návsi, rodný dům olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy, hrob olomouckého arcibiskupa Josefa Karla Matochy, pomník rumunského vojáka na Pitínském vrchu, pitínskou železniční smyčku, dub rodiny, kapli Panny Marie Kopanické a další památky.

Oblíbené v obci

Obec se nachází 5 km východně od města Bojkovice v turistické oblasti Slovácko. Celý katastr obce leží v oblasti Bílých Karpat, které jsou od roku 1980 CHKO a od roku 1996 biosférickou rezervací (v rámci programu UNESCO Člověk a biosféra). Bílé Karpaty jsou charakteristické zejména květnatými orchideovými loukami. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Dopřejte si pohodový pobyt, navštívit tu můžete zajímavé turistické cíle: Kostel sv. Stanislava v Pitíně, “U Rumuna” – pomník rumunského vojáka v Pitíně, Dub rodiny v Pitíně. Okolní krajina nabízí širokou škálu možností pro sportovní, turistické a rekreační vyžití. Objevte nezapomenutelná dobrodružství a zážitky.

Aktivity v obci Pitín

Kostel sv. Stanislava v Pitíně

Farní kostel sv. Stanislava je jednolodní orientovaná stavba s polygonálním závěrem kněžiště a čtyřbokou věží nad vstupem. Jedná se o výraznou dominantu obce Pitín.
Pitín, Zlínský kraj

Rodný dům Josefa Karla Matochy

Nejznámějším pitínským rodákem je ThDr. a PhDr. Josef Karel Matocha, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský.
Pitín, Zlínský kraj

Dub rodiny v Pitíně

Dub rodiny se umístil na 3. místě v anketě strom roku 2014. Jedná se o dub letní, 100 let starý, v obvodu kmene 242 cm široký. Narazit na něj můžete, když se vydáte po červené turistické značce na kopec Jahodiska v Pitíně.
Pitín, Zlínský kraj

“U Rumuna” – pomník rumunského vojáka v Pitíně

1. 5. 1945 byla obec Pitín osvobozena rumunskou armádou (21. rumunskou pěší divizí) pod velením důstojníka Rudé armády kapitána Kozlova. I když se přímo v Pitíně nebojovalo, na severním svahu Pitínského vrchu byli pochováni dva neznámí rumunští vojáci. Jeden z hrobů je udržován dodnes.
Pitín, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.