V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.
Volary bývaly kdysi popisovány jako „
alpská vesnice“ či „alpské městečko“, jediné toho vzhledu nejen na Šumavě, ale v celých Čechách. Nezvyklá architektura starých Volar vycházela ze skutečnosti, že Volary byly v 16. století kolonizovány rázovitou a do sebe uzavřenou komunitou horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska, která si přinesla a po staletí uchovávala tradiční zvyklosti.
Volarský dům je unikátem a samostatnou kategorií
lidové architektury České republiky. Jeho výskyt je omezen na město Volary a sousední osadu Dobrá. Volarský dům u nás představuje alpskou architekturu, která vychází z horských podmínek a nutnosti obstarat chod usedlosti včetně péče o dobytek i v zimách s množstvím sněhu.
Většina z památkově chráněných volarských objektů je v soukromém vlastnictví a slouží k trvalému či rekreačnímu bydlení. Několik z volarských alpských domů však může veřejnost
navštívit a prohlédnout si i jejich interiéry. Předně je to městské
Muzeum Volary v České ulici č. p. 71, jehož jedna ze stálých expozic je věnována právě jedinečné volarské architektuře. Domy č. p. 41 a 81 slouží jako penziony, v č. p. 55 je obchod.
Poznejte historii a unikátnost alpských domů ve Volarech, kde styl a tradice sahají až do 16. století. Navštivte volarské památky a muzeum.
Ve Volarech lze obdivovat historické domy ve stylu alpské architektury.
Alpská architektura ve Volarech vznikla díky kolonizaci horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska v 16. století, kteří si přinesli tradiční stavební zvyklosti.
Veřejnost může navštívit některé z alpských domů včetně Městského muzea Volary, kde je expozice věnovaná volarské architektuře.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.