ÚvodCo chcete dělat?PřírodaSoumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží
Příroda

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží

Kilometr a půl dlouhá naučná stezka vás zavede na rašeliniště u Soumarského mostu nedaleko Lenory. Stezka končí u 10 metrů vysoké vyhlídkové věže, ze které přehlédnete celou plochu rašeliniště.
Soumarské rašeliniště je jedním z mnoha rašelinišť, které lemují řeku Vltavu v širokém údolí zvaném Vltavský luh. Rašeliniště o rozloze 85 ha se u Soumarského Mostu vyvíjelo od sklonku doby ledové, tedy přibližně 9 tisíc let. Stalo se ostrovem chladnomilné severské přírody, zatímco okolní krajina zarůstala lesní vegetací. V posledních několika desetiletích se však podoba rašeliniště radikálně změnila. Může za to průmyslová těžba rašeliny, která zde probíhala od 70. let 20. století až do roku 2000. Celé rašeliniště bylo odvodněno sítí povrchových kanálů, důsledkem čehož poklesla hladina podzemní vody hluboko pod povrch.

Na cestě rašeliništěm vám poslouží povalový chodník, část trasy však pokračuje po měkkém řašelinovém podloží. Cesta vede od vodáckého kempu až k téměř 10 metrů vysoké dvoupatrové vyhlídkové věži, ze které uvidíte celou plochu rašeliniště jako na dalni. Dřevěná rozhledna stojí na nejvyšším bodě rašeliniště. Výhled poskytuje zastřešený ochoz ve výšce 6 metrů. Mimo Soumarského rašeliniště lze odtud dohlédnout na Stožec, hřeben Boubínu nebo Želnavskou pahorkatinu.

Soumarský most se nachází půl kilometru od hlavní silnice VolaryLenora a je známý především vodákům, sjíždějícím Vltavu. Jinak je zde pouze malá železniční zastávka a penzion. Dostanete se sem z Volar po silnici č. 39 na Lenoru. Zhruba po 4km odbočte vlevo ke kempu Soumarský most, u kterého naučná stezka začíná. Na rašeliniště je bohužel zakázán vjezd cyklistům. Z důvodu výskytu silně ohroženého tetřívka obecného je stezka v zimě až do jara uzavřená.

Aktuality

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Vepřové hody ve Vimperku

Zveme vás na druhý ročník Vepřových hodů pod širým nebem v městském parku ve Vimperku.
Vimperk, Jihočeský kraj

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

L'Etape Czech Republic by Tour de France 2025

L'Etape Czech Republic by Tour de France je závod pro amatéry na silničních kolech, kteří chtějí zažít atmosféru slavného závodu Tour de France. V červnu je závod v Praze a Středočeském kraji, v srpnu v Prachaticích a Jihočeském kraji.
Prachatice, Jihočeský kraj

Xterra Czech 2025 – pohár v terénním triatlonu v Prachaticích

XTERRA Czech je nejstarším podnikem světového poháru v triatlonu v Evropě.
Prachatice, Jihočeský kraj

Hubertova jízda na zámku Skalice

Zveme vás na již 19. ročník Hubertovy jízdy aneb ,,Memoriál paní Zdeňky Voženílkové – Holoubkové“, která se bude konat v sobotu 18. 10. 2025 hod v areálu Jízdárny Zámku Skalice.
Bohumilice, Jihočeský kraj

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Vltava Run 2025

Vltava Run je dvoudenní štafetový závod dvanáctičlenných týmů podél toku Vltavy. Běžci startují kousek od jejího pramene a cílem probíhají na louce za branickým mostem na Praze 4.
Stachy, Jihočeský kraj

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.
Volary, Jihočeský kraj

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Lenora, Jihočeský kraj

Řopík Honzík – objekt lehkého opevnění vzor 37

Lehké opevnění vzor 37 (lidově řopík) je železobetonová pevnůstka, která byla vybudována v průběhu 30. let v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení „řopík“ vzniklo ze zkratky Ředitelství opevňovacích prací (Řop).
Volary, Jihočeský kraj

Krytý dřevěný most Rechle u Lenory

Na konci obce Lenora směrem na Volary, stojí pod silnicí unikátní krytá dřevěná lávka z roku 1870 spojující břehy Teplé Vltavy.
Lenora, Jihočeský kraj

Dřevěné srdce Evropy – vyhlídka u Volar

Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Volary a okolní šumavskou přírodu. Vyhlídkové místo je obohaceno o dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.
Volary, Jihočeský kraj

Rezervační systém pro splouvání části Teplé Vltavy na Šumavě

Kvůli ochraně vzácných druhů rostlin a živočichů se snaží Správa národního parku Šumava regulovat počet místních vodáků. Vodáci se mohou k cestě po Vltavě zaregistrovat na webu NP Šumava. V květnu je splouvání řeky povoleno pouze o víkendech, od června do října pak denně.
Vimperk, Jihočeský kraj

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.
Lenora, Jihočeský kraj

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda – Vyšší Brod

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily – Srní, tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je od října 2015 dokončena. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.
Lenora, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy

Tábořiště Soumarský most u Teplé Vltavy nabízí táboření ve stanech, chatkách nebo přívěsech bez elektrického proudu a dalších vymožeností moderní civilizace. V areálu se nachází bufet, obchůdek i půjčovna lodí.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion Farma Žleby

Penzion Farma Žleby se nachází v nejvýše položené obci jižní části Šumavy. Přímo z penzionu můžete vidět na hřeben Plechého a Třístoličníku
Volary, Jihočeský kraj

Penzion U Kuboňů Volary

Na okraji města Volary ve směru od Vimperka se nachází Penzion U Kuboňů. Hostům je k dispozici kuchyňka s lednicí a jídelním koutem. Stravování je možné zajistit v blízké restauraci.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Heřmánků Volary

Penzionu u Heřmánků ve Volarech nabízí ubytování v apartmánech s velkou zahradou, v tichém prostředí na okraji města v krásné šumavské krajině nedaleko od Boubína a Lipenské přehrady. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, milovníky turistiky, houbaře, rybáře, vodáky a cyklisty.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Kocsisu Volary

Penzion u Kocsisu se nachází ve městě Volary, v krásné šumavské krajině nedaleko Lipenské přehrady a Boubínského pralesa. Je určen především pro hosty vyhledávající kvalitní služby, aktivní odpočinek a relaxaci.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion Snežná ve Volarech

Ubytujte se ve Volarech v původním roubeném domě alpského stylu. V každé části budovy, která je evidovanou kulturní památkou, na vás zapůsobí jedinečná atmosféra domu.
Volary, Jihočeský kraj

Penzion u Trojanů – Šumavská chalupa ve Volarech

Penzion u Trojanů je původní šumavská chalupa umístěna v klidné památkové zóně původních dřevěných roubených domů Alpského stylu na okraji Volar v krásné šumavské krajině. K dispozici je úschovna kol, venkovní posezení u grilu a velká zahrada.
Volary, Jihočeský kraj

Městský hotel Bobík ve Volarech nabízí konopné lázně

Městský hotel Bobík prošel zásadní proměnou a modernizací. Svou nabídku kvality a jedinečnosti staví na propojení výjimečnosti konopných lázní, vynikající hotelové kuchyně a vlastního minipivovaru.
Volary, Jihočeský kraj