Černošín

Městečko na Tachovsku leží přibližně v polovině cesty mezi Stříbrem a Planou. Směrem na jihozápad objevíte romantickou zříceninu hradu Volfštejn, okolím vás provede několik naučných stezek. Jedna z nich vám poodhalí historii dávné bitvy mezi císařským a švédským vojskem roku 1647.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět na Tachovsku

Dominantou Černošína je barokní kostel sv. Jiří. Na náměstí stojí muzeum a Infoturistický park, který spojuje informační centrum, malé muzeum přírody a odpočinkovou zónu s jezírkem a posezením. V okolí objevíte několik zřícenin starých hradů. Zatímco z hradu Šontál u osady Krásné Údolí se dochovalo pramálo, romantická volně přístupná zřícenina hradu Volfštejn se dochovala v původní kráse. Raně středověký hrad nenarušily žádné stavební úpravy, pozornost přitahuje zejména mohutná kamenná věž.
 

Po stopách dávné bitvy

Směrem na Planou západně od Černošína klesá silnice v serpentinách do hlubokého údolí Kosího potoka. Brod přes potok kdysi střežil hrad Třebel. V roce 1647 do Čech ze Schweinfurtu přitáhla švédská armáda pod vedením generála K. G. Wrangela a po dobytí Chebu pak s císařským vojskem tři týdny bojovala o hrad i o přechod přes údolí. Potyčka se do dějin zapsala jako bitva u Třebele, po jejích stopách vás provede naučná stezka Krajinou bitvy u Třebele.
 

Výlet do tajemného údolí Kosího potoka

Nádhernou a téměř neznámou část Tachovska poznáte při putování podél Kosího potoka. Naučná stezka určená pro pěší sice měří pouhých 8 km, ale značené cesty vás podél jeho toku povedou od Mariánských Lázní až pod Vlčí horu a k soutoku s řekou Mží. V údolí kdysi stávaly mlýny, hamry i papírna, ve svazích objevíte i staré štoly a zbytky vodních děl. Pod Lazurovým vrchem lze vypátrat zříceninu hradu Michalšperk, mezi málo známé přírodní zajímavosti patří Třebelský vodopád.

Turistická informační centra


Akce ve městě Černošín

Pouť sv. Jiří v Černošíně 2025

Tradiční pouť sv. Jiří v Černošíně se uskuteční v sobotu 26. dubna 2025.
Černošín, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Černošín

Vlčí hora u Černošína – nejjižnější výlevná sopka Českého masivu

Vlčí hora nedaleko Černošína svojí nadmořskou výškou 703,6 metrů výrazně převyšuje veškeré kopce v okolí. Je nejen důstojnou dominantou krajiny a přírodního parku Kosí potok, ale také je nejvyšším bodem Pernarecké pahorkatiny i celého geomorfologického celku Plaská pahorkatina.
Černošín, Plzeňský kraj

Údolí Kosího potoka

Kosí potok pramení v oblasti Českého lesa pod vrcholkem hory Dyleň na Chebsku. Jeho voda vytvořila hluboké údolí zachované dodnes bez větších zásahů člověka. Díky tomu, že potok z velké části teče lesem, nedošlo v minulosti k jeho napřímení a říčka mohla nerušeně utvářet romantické meandry.
Černošín, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Volfštejn u Černošína

Volfštejn patří mezi nejstarší hrady na Tachovsku. Jedná se o jeden z mála dispozičně zachovaných románsko-gotických hradů nenarušených pozdějšími přestavbami. Ve 2. pol. 15. století ztratil hrad na významu. Zanikl roku 1470 za bojů Zelenohorské jednoty s vojsky krále Jiřího z Poděbrad.
Černošín, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Třebel u Černošína

Hrad byl založen pány ze Svojšína kolem poloviny 13. století. Hrad zanikl koncem třicetileté války, kdy jej v roce 1647 obsadila švédská vojska pod velením generála Wrangela. V následujících bojích byl hrad Třebel pobořen.
Černošín, Plzeňský kraj

Třebelský vodopád u Černošína

Vodopád naproti hradu Třebel je vysoký asi 100 metrů od ústí do Kosího potoka. Hlouběji v lese se ukrývá ještě několik nádherných kaskád.
Černošín, Plzeňský kraj

Hrad Šontál u osady Krásné Údolí

Na ostrohu obtékaném Černošínským potokem u Krásného Údolí se nacházejí terénní pozůstatky, dnes již po zaniklém hradu Šontál. Mnoho zpráv se o něm nedochovalo, ví se jen to, že se jednalo o menší šlechtické sídlo.
Černošín, Plzeňský kraj

Naučná stezka Krajinou bitvy u Třebele

Naučná stezka byla zřízena na území Třebel, Černošín, Olbramov, kde se před více než 350 lety konala památná bitva císařského a švédského vojska.
Černošín, Plzeňský kraj

Muzeum v Černošíně

Prostory muzea se nacházejí v objektu bývalé fary, která patří mezi nejstarší budovy v obci. Expozice se velkou částí váže přímo k historii města a okolí, včetně zajímavých historických řemesel.
Černošín, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Pohodově okolo Radbuzy

Trasa z Dobřan do Holýšova a okolo Radbuzy zpět je určena těm, kterým stačí kratší nenáročný výlet na kole. Začíná v Dobřanech, kam s kolem můžete dojet i vlakem a provede vás krajinou kolem Křížového vrchu, dominanty Mikroregionu Radbuza. Projedete se po klidných silnicích i lesních a polních cestách, kde stěží potkáte auto.

Pěší nebo běžkařský výlet na Čerchov

Jakmile české kotlince zavládne zima, vyjedou rolby do bílých stop i v oblastech, kde byste to čekali spíš méně než více. Jednou z takových lokalit je Čerchov, nejvyšší hora Českého lesa a král vévodící Chodsku. Zajímavý je pohled do zeměpisné mapy, která jeho majestát potvrzuje. Vrstevnice protínající sídla pod Čerchovem ukazují nadmořskou výšku přibližně 450 až 550 m n. m., přičemž samotný vrchol Čerchova vzdálený od nich jen pár km, dosahuje úctyhodných 1042 m n. m. A taková nadmořská výška už je příslibem kvalitního svezení. Přidáte-li profesionálně upravenou stopu, dobře vyznačené okruhy pro běžecké lyžování a krásnou krajinu, není třeba přidávat více argumentů.
Plzeňský kraj, Cesty krajinou

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví