Poběžovice

V malebném městě na úpatí Českého lesa dlouhá staletí žili pospolu Němci, Češi a Židé; pestrá minulost se dnes zrcadlí v přehlídce historických památek. Najdete tu raně barokní zámek, pozdně gotický kostel a židovský hřbitov, v okolí pak láká zřícenina středověkého hradu a areál kláštera v Pivoni.

Oblíbené ve městě

Poběžovický zámek se probouzí do původní krásy

Poběžovický zámek dobře znal například Bedřich Smetana, který tu tři roky působil jako učitel hudby tří dcer Leopolda Thun-Hohensteina. Po druhé světové válce zámek krátce využívala pohraniční stráž, později však zpustnul a v osmdesátých letech bylo dokonce rozhodnuto o jeho demolici. Zachránil se doslova na poslední chvíli a nyní znovu získává důstojnou podobu šlechtického sídla. Můžete si prohlédnout několik opravených interiérů s freskami, hradní a zámeckou kapli, věž či renesanční sál.
 

Japonská hraběnka Mitsuko

Do Poběžovic často míří japonští turisté, aby si připomněli pobyt hraběnky Mitsuko (1874–1941), japonské manželky majitele panství Jindřicha Coudenhove-Kalergi. Mitsuko Aoyama, dcera tokijského obchodníka se starožitnostmi, prý byla první Japonkou, která opustila rodnou zemi a usadila se v Evropě. Zatímco ona musela přestoupit na křesťanství, její muž se kvůli sňatku musel vzdát diplomatické kariéry. Této dámě je věnována jedna z expozic na nedalekém zámku v Horšovském Týně.
 

Toulky za tajemstvím Českého lesa

Opuštěná a tajemná krajina Českého lesa slibuje nečekaná překvapení; na návrší za Poběžovicemi se nachází židovský hřbitov a zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše, o pár kilometrů dál objevíte torzo bývalého augustiánského kláštera v Pivoni. Ještě dál, v rozlehlých lesích, se nachází zřícenina hradu Starý Herštejn. Jeho historie byla bouřlivá, ale krátká: coby sídlo loupeživého pána Zdeňka Dobrohosta z Ronšperka (ale zároveň zakladatele hradu v Poběžovicích) byl již roku 1510 dobyt a rozbořen.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Poběžovice

Japonská zahrada v zámeckém parku v Poběžovicích

Dominantou zámeckého parku v Poběžovicích na Domažlicku se stala japonská kamenná zahrada. Připomíná tak slavnou japonskou hraběnku Mitsuko, která žila na zdejším zámku začátkem 20. století.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Ve středu Poběžovic, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Po opravách, které zámku navrátí důstojnou podobu významného šlechtického sídla, bude objekt využíván městem. Svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Bývalý augustiniánský klášter v Pivoni

Bývalý augustiniánský klášter se nachází v obci Pivoň přibližně 5 km jihozápadním směrem od Poběžovic. Nejzajímavější částí kláštera je presbytář jednolodního kostela Zvěstování Panny Marie, jenž je datován do období vzniku kláštera tedy poloviny 13. století.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Zřícenina gotického kostela sv. Mikuláše v Šitboři

Kostel v Šitboři u Poběžovic je zdaleka viditelnou dominantou celého kraje, přestože je z něj dnes již zřícenina. Ta je však chráněna jako kulturní památka České republiky a mezi lety 2016-2020 prošla obnovou. Založení kostela je v současné době odborníky přisuzováno klášteru v blízké Pivoni.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Židovský hřbitov v Poběžovicích

Asi 0,5 km severozápadně od města Poběžovice se nachází židovský hřbitov. Hřbitov se souhlasem zástupců Židovské obce v Plzni čistí od náletů několik poběžovických nadšenců, kteří se snaží jej uvést do přijatelného stavu.
Poběžovice, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem