Plaňany

Podobně jako Domažlice nebo Ústí nad Labem mají svou nakloněnou věž i středočeské Plaňany. Jak napovídá jméno městečka, leží na pláních, a tak věže dvou zdejších kostelů uvidíte už zdaleka. Uhodnete, který z nich má šikmou věž? Starší románský anebo novější, novogotický?

Plaňany: česká Pisa

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou. Vedle románského kostela Zvěstování Panny Marie vyrostl na začátku 20. století nový a hlavně větší novogotický chrám Narození sv. Jana Křtitele. Kvůli nekvalitním stavebním materiálům a šetrnému staviteli se ale už během stavby začala naklánět kostelní věž. Při rekonstrukci ve 30. letech byla zpevněna a přibližně metrová odchylka od svislé osy se od té doby nezvětšuje.
 

Zvonice, synagoga a středověká tvrz

Oba kostely stojí na hřbitově, společně s barokním děkanstvímrenesanční zvonicí. Její spodní patro je zděné a horní dřevěné, věž je krytá šindelem a v interiéru si prohlédnete malé muzeum věnované zvonům. V centru Plaňan stojí rovněž bývalá synagoga, dnes využívaná jako modlitebna Církve československé husitské. Vzácnou památkou je tvrz v Hradeníně, ukázka honosného venkovského sídla drobné šlechty z období vrcholného a pozdního středověku. Pečuje o ni Regionální muzeum v Kolíně.
 

Renesanční zámek, bludiště a park

Značená turistická trasa vás z Plaňan dovede půvabným údolím potoka Výrovky do nedaleké Radimi. Tam můžete navštívit renesanční zámek, který se dochoval v původní podobě a nabízí několik prohlídkových tras včetně zimních prohlídek. Zajímavou zábavu si užijete také v blízkých Cerhenicích: naučnou stezku doplňuje dřevěné bludiště a také dvě vyhlídkové věže, z nichž se otvírají výhledy na park a do rovinaté krajiny Polabí kolem Peček a Sadské.

Aktivity v městysi Plaňany

Kostel svatého Jana Křtitele v Plaňanech s nakloněnou věží

Když v roce 1903 stavěli v Plaňanech kostel sv. Jana Křtitele, stavitel škudlil na materiálu, do základů navezl zvětralý kámen a za posledních 112 let se věž naklonila o 1 metr.
Plaňany, Středočeský kraj

Tvrz Hradenín u Plaňan na Kolínsku

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku.
Plaňany, Středočeský kraj

Plaňany – kostel Zvěstování Panny Marie

Areál románského hřbitovního kostela z poloviny 12. století k němuž byl ve 14. století přistavěn gotický závěr. Součástí areálu je volně stojící zvonice a hřbitov s historickými náhrobky, navazující na mladší hřbitov u blízkého neogotického kostela.
Plaňany, Středočeský kraj

Malé muzeum věnované zvonům v Plaňanech

Středočeské městečko mezi Kolínem a Českým Brodem ve středověku leželo na Trstenické stezce, spojující Prahu s východní Evropou.
Plaňany, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kutnohorsko a Kolínsko


Prožijte kouzelný čas vánoční v Kutné Hoře a na zámku Kačina

Vánoční čas v Kutné Hoře nabízí spoustu možností, jak příjemně strávit volný čas. Projděte se krásným historickým centrem města a nechte se unést kouzelnou vánoční atmosférou. Zastavit se v adventním shonu můžete na Hrádku anebo na blízkém zámku Kačina, kde každoročně vánoční čas oživují veselé výstavy a prohlídky.

Putování za adventním kouzlem v Polabí

Objevte adventní kouzlo Polabí, kdy se v Kolíně a Lysé nad Labem konají vánoční trhy, v Pečkách vystaví klub modelářů stovky mašinek a krásným zážitkem je také návštěva vyzdobených chaloupek ve skanzenu v Přerově nad Labem. Právě tam se totiž konají originální Lidové Vánoce v Polabí.

Zábavný výlet pro děti: za medvědy, co se potkali u Kolína

Znáte dva medvídky z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát? Podle filmového příběhu se potkali u Kolína, vy je najdete v lesoparku Borky na Zálabí: dřevění medvědi hlídají vstup do parku u Křičkovy ulice, o kousek dál najdete reliéf s oběma hrdiny. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy!
za medvědy, co se potkali u Kolína, Výlety pro děti

Výlet do katedrály dvou světů v Kutné Hoře

Husitské hordy odtáhly a z rozvalin sedleckého chrámu stoupal dým. Obraz zkázy a beznaděje. Nejstarší katedrála ve střední Evropě byla vypleněna, vypálena, zneuctěna. Celých 279 let neměl nikdo odvahu pustit se do její opravy, a přece bylo tohle „zbořeniště“ v roce 1681 oficiálně označeno za nejskvostnější basiliku, tedy Splendissima basilica. Úžasný monument budil respekt i ve zmrzačeném stavu.