Luže

Luže se rozkládá ve východních Čechách v údolí říčky Novohradky na rozhraní Labské nížiny a Českomoravské vrchoviny. Už zdálky uvidíte zříceniny hradu Košumberk a mohutný areál bývalé jezuitské rezidence s kostelem Panny Marie na Chlumku.

Co musíte vidět v Luži

Luže má štěstí: lesnatá krajina bez větších průmyslových podniků se pyšní mimořádně kvalitním a čistým ovzduším. Lázeňské klima vedlo už v roce 1901 k založení Hamzovy dětské léčebny, původně určené k léčbě tuberkulózy. Na volně přístupné arboretum s několika pavilony navazuje areál hradu Košumberk s pěknou vyhlídkou do okolí, v centru městečka si prohlédněte renesanční radnici, gotický kostel sv. Bartoloměje a synagogu, v lese východně od Luže objevíte židovský hřbitov.
 

Slavný architekt jako stavební polír?

Barokní poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku dala na sklonku 17. století postavit majitelka panství Marie Maxmiliána Eva Terezie hraběnka ze Žďáru, provdaná za Jindřicha Viléma Slavatu z Košumberku. Získala totiž milostný obraz Panny Marie Pasovské a chtěla pro něj vybudovat důstojné místo. Vedoucím stavby při stavbě chrámu byl Giovanni Battista Alliprandi (asi 1665–1720), později velmi známý architekt. V období baroka takhle začínala kariéra nejednoho budoucího významného stavitele.

Výlety k rozhlednám a do Maštalí

Nedaleké Toulovcovy Maštale zná kdekdo, a tak v jejich stínu často zůstávají další zajímavá místa. Zkuste se například vypravit do Střemošic k dobře viditelnému geologickému zlomu, který přechází ve skalnatý svah; místo s vynikajícím rozhledem se nazývá přírodní rezervace Poklona. Z opačné strany nabízí výhled na Luže rozhledna Jahůdka, příjemným výletním cílem je i zámek v Chrastuněkolika expozicemi, sportovní vyžití nabízí ferrata Šilinkův důl, cesta podél řeky zajištěná řetězy a můstky.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Luže

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Poutní areál, chrám Panny Marie Pomocné a jezuitská rezidence jsou významnou uměleckou památkou z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jako komplexní umělecké dílo patří k nejvýznamnějším projevům doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.
Luže, Pardubický kraj

Zřícenina hradu Košumberk

Nechte se přenést do 14. století, kdy české království spravoval Karel IV. Můžete zde porovnat životní podmínky a potřeby obyvatel ve středověku s dnešní přetechnizovanou dobou. Pohled na zřícené zdi vybízí k otázkám. Jak se jim tu bydlelo? Byli zde šťastní? Nebyla jim zima?
Luže, Pardubický kraj

Vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky u Luže

Město Luže připravilo 7,5 km dlouhý vycházkový okruh Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky. Okruh začíná pod hradem Košumberk a pokračuje dále po červené směr Bílý Kůň kolem Paletínské kaple.
Luže, Pardubický kraj

Centrum historie Hamzovy léčebny

Nové minimuzeum otevřené v areálu Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé v Luži – Košumberku na Chrudimsku je věnováno historii léčebny a především pak období, kdy se i v našem kraji vyskytovala tuberkulóza.
Luže, Pardubický kraj

Muzeum zdravotnictví v Hamzově léčebně v Košumberku

Expozice v Hamzově léčebně v Lužích-Košumberku dokumentují jednotlivá období vývoje zdravotnictví, zejména dokumentují vývoj péče v této léčebně. Návštěvníci mohou nahlédnout do originálů písemností jejího zakladatele Františka Hamzy, část expozice se věnuje i patronovi parku Václavu Větvičkovi.
Luže, Pardubický kraj

Židovský hřbitov Luže

Židovský hřbitov v Luži byl založen údajně v polovině 17. století asi 1300 m severovýchodně od náměstí, daleko od nejbližších domů.
Luže, Pardubický kraj

Rozhledna Jahůdka Luže

Dřevěná rozhledna je 12 m vysoká a je složena ze tří nad sebou umístěných vyhlídkových plošin. Za příznivého počasí nabízí krásný výhled na Orlické hory a město Luže.
Luže, Pardubický kraj

Synagoga Luže

Synagoga byla postavena v roce 1780 uprostřed židovského ghetta. Byla dvakrát přestavěna.
Luže, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace ve městě Luže

Hostinec pod Linduší

V městečku Luže naleznete hostinec pod Linduší, který se nachází v prostoru pivovaru Košumberk. Pivovar byl znárodněn po druhé světové válce, následně byl v 90. letech vrácen a postupně rekonstruován.
Luže, Pardubický kraj

Inspirace na výlety z oblasti Chrudimsko – Hlinecko


S osobností na procházku: krajinou kolem Ronova nad Doubravou s malířem Antonínem Chitussim

Vydejte se s Kudy z nudy do Ronova nad Doubravou! V roce 1847 se tu narodil Antonín Chittussi (1847–1891), jeden z nejslavnějších krajinářů 19. století. K jeho oblíbeným místům patřilo malebné okolí řeky Doubravy, které zvěčnil na řadě obrazů. Pojďte se s námi projít městečkem i okolím v Chitussiho stopách.
Pardubický kraj, Pěšky po Česku

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Poutní trasy: Pardubickem ze Skály k bývalým Svatoanenským lázním

Kostely, kaple a kláštery, k nimž od nepaměti kráčely nohy poutníků, a také zapomenuté lázně v tichém údolí stranou rušného světa: tak vypadá jedna z poutních tras portálu Kudy z nudy, která láká k výletu na Chrudimsko. Pokud hledáte klidná místa k rozjímání, kde si v létě oddechnete od veder a jindy alespoň od davů turistů, Skála ve Chrasti a nedaleké Svatoanenské lázně jsou dobrý tip.
pěšky ze Skály ke Svatoanenským lázním, Cesty poznání

Železnými horami okolo Seče a Křižanovické přehrady

Středně náročný 45 km dlouhý výlet začíná v Nasavrkách, kam se také nakonec vrací. Trasa vás povede podél řeky Chrudimky k Sečské i Křižanovické přehradě, cestou uvidíte přírodní rezervaci Oheb i památnou tisíciletou Klokočovskou lípu. Cesta vede převážně po asfaltovém povrchu, je však nutné počítat s horských charakterem trasy – sjezdy i stoupáky.