ÚvodVýletyPěšky po ČeskuS osobností na procházku: krajinou kolem Ronova nad Doubravou s malířem Antonínem Chitussim

S osobností na procházku: krajinou kolem Ronova nad Doubravou s malířem Antonínem Chitussim

Vydejte se s Kudy z nudy do Ronova nad Doubravou! V roce 1847 se tu narodil Antonín Chittussi (1847–1891), jeden z nejslavnějších krajinářů 19. století. K jeho oblíbeným místům patřilo malebné okolí řeky Doubravy, které zvěčnil na řadě obrazů. Pojďte se s námi projít městečkem i okolím v Chitussiho stopách.
Odkud se v Ronově nad Doubravou, městečku v podhůří Železných hor mezi Čáslaví a Třemošnicí, vzalo zvláštní příjmení Chitussi? Odpověď najdeme v Itálii: Johann Chitussy, který pocházel ze severoitalské Ferrary, přišel do východních Čech kolem roku 1810, v dobách napoleonských válek. Na náměstí v Ronově si postavil dům a dál se věnoval kupectví. Na jeho příchod do Čech se v rodině dochovaly dvě památky: slovník italsko-německé konverzace a drobný lístek s rodovým erbem. Nešlo ale o erb šlechtický, jen o rodinnou kuriozitu ze severní Itálie, kde patřilo k dobrému tónu mít svůj rodový znak.



Někdy v polovině 19. století si Jan Chitussi příjmení upravil tak, aby se z tvrdého y na konci stalo měkké i. V té době se mu také narodil syn, budoucí malíř-krajinář Antonín Chitussi, nástupce Adolfa Kosárka a předchůdce Antonína Slavíčka či Josefa Mathiase Minaříka, dalšího ronovského rodáka.
 

Filmové městečko na dlani

Dnes se Ronovu nad Doubravou říká Městečko na dlani. Autor stejnojmenného románu Jan Drda sice pocházel odjinud a popisoval úplně jiné město (pokud jste zvědaví, šlo o Příbram), ale v Ronově se natáčel stejnojmenný film a městu už přezdívka zůstala.



Městečko nevzniklo na dlani, ale doslova na zelené louce, a je údajně jedinou obcí na Chrudimsku, která své založení může prokázat originální listinou z roku 1307. A zajímavost? Písemnosti a další památky byly uložené v radniční budově a několikrát je ohrozil požár. Traduje se, že v roce 1862 je údajně zachránil obchodník a tehdejší starosta Jan Chittussi, otec malíře Antonína Chittusiho.

Než vyrazíte do Chitussiho údolí, trochu se po Ronově porozhlédněte. Na náměstí stojí hodně změněný Chitussiho kupecký důmpamětní deskou připomínající místo narození Antonína Chitussiho. Je tu rovněž kostel svatého Vavřince a radnice, postavená v roce 1865 v pseudogotickém slohu. Starou tureckou lísku, legendární ochránkyni města, tu už sice nenajdete, ale zajděte se podívat do Svatokřížské a Čáslavské ulice. Stojí tu barokní domy s bohatě zdobenými štíty, nepřehlédnutelná pak je Bílkova vila, kde sídlí Galerie Antonína Chittussiho. Dodejme, že vilu navrhl architekt, malíř a sochař František Bílek v roce 1932 pro svého švagra doktora Jaromíra Nečase, který ji používal jako letní sídlo.
 

Chitussi a francouzské inspirace

Výtvarné nadání se u malého Antonína projevilo už v době, kdy chodil do ronovské obecní školy. Když v roce 1861 jeho tatínek a tehdejší starosta založil ronovskou kroniku, titulní list do ní nakreslil právě třináctiletý Antonín. Po studiích gymnázia v Čáslavi a Kutné Hoře, kde ho kreslení učil František Bohumír Zvěřina, absolvent krajinářské školy na pražské Akademii, Chitussi rok či dva studoval na pražské technice. Potom přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde dokonale zapadl mezi své spolužáky: ve stejné době tu studovali Mikoláš Aleš, Jakub Schikaneder, Josef Tulka, Josef Václav Myslbek či František Ženíšek. Své umění rozvíjel na uměleckých školách v Mnichově a ve Vídni.



Po ukončení studií pracoval jako ilustrátor pro různé časopisy, hlavně pro časopis Česká včela, kam přispívali například spisovatelé a básníci Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, Eliška Krásnohorská nebo Julius Zeyer. V té době se také seznámil s rodinou advokáta a poslance JUDr. Františka Augusta Braunera; stal se učitelem jeho dcery Zdenky, pozdější malířky, a jejich přátelství postupně přerostlo v lásku. Více se o jejich vztahu dozvíte při návštěvě Ateliéru Zdenky BraunerovéRoztokách.

Další roky Chitussi strávil převážně v Paříži. Ve Francii se setkal s díly mistrů takzvané Barbizonské školy, malířů, kteří přenesli svou tvorbu z ateliérů přímo do krajiny a malovali venku, pod širým nebem. Chittussi převzal jejich způsob a dovedně jej přenesl do českého prostředí. Krajinou kolem Ronova nad Doubravou se tak můžete toulat podle jeho obrazů.
 

Po březích Doubravy do Chitussiho údolí

Když se kolem roku 1887 Chitussi vrátil z Francie, hodně pracoval v krajině kolem rodného města a v údolí řek Doubravy a Chrudimky ve zvlněné krajině Železných hor. Zřejmě nejznámějším dílem je rozměrná olejomalba z roku 1886 Údolí Doubravky, obraz, který byl vystaven v květnu 1886 na pařížském Salonu a dnes je ve sbírkách Národní galeriePraze.

Skalnatému údolí s balvanitým řečištěm řeky Doubravy a zejména jeho překrásnému tříkilometrovému úseku mezi Ronovem nad Doubravou a Mladoticemi se proto nyní říká Chittussiho údolí. Z Ronova sem vede turistická značka a také naučná stezka Krajem Železných hor. Po silnici dojdete ke hřbitovnímu kostelu sv. Kříže, odkud sejdete po značce do údolí Doubravy. Ve svahu pod kostelem objevíte náhon Korečnického mlýna, jehož část vede v umělém, asi padesát metrů dlouhém tunelu. Podle pověsti ho vykopali dva odsouzenci k smrti, aby se vykoupili ze svého trestu.

V Mladoticích se připojíte zpět k naučné stezce, po které se buď můžete vrátit do městečka anebo pokračovat dál údolím řeky Doubravy do Třemošnice. Tam můžete navštívit Berlovu vápenku s expozicí vápenictví a vyšplhat na zříceninu hradu Lichnice.