O mistru Hanušovi aneb jak to bylo doopravdy
Bylo nebylo. Staroměstský orloj prý zhotovil mistr Hanuš a pražští radní z něj byli tak nadšení, že se hodináři za velkolepé dílo originálně "odměnili": nechali ho oslepit, aby už nikde podobný skvost nevytvořil. Hanuš se pomstil a orloj na dlouhou dobu zastavil. Tolik Alois Jirásek. Obdobná historka se vypráví o každých druhých astronomických hodinách, takže lze předpokládat, že jde jenom o pověst. Ve skutečnosti vyrobil pražský orloj už roku 1410 Mikuláš z Kadaně a mistr Hanuš jej koncem 15. století "pouze" zdokonalil.
Že se úžasné hodiny jednou zastavily a nikdo je dlouho nedokázal opravit, je však pravda. Stalo se tak v roce 1865 a chvíli se dokonce uvažovalo o tom, že je z věže Staroměstské radnice sundají! Mechanismus neuvidíte, figurky ano. Ve druhé polovině 19. století všechno dopadlo dobře, když se našel schopný hodinář, který orloj opravil. On a pak i jeho potomci se o tento technický skvost ještě dlouho starali.
Středoevropský i babylonský čas
Po požáru v roce 1945 byla zničena část původních figurek, některé byly také uloženy do Muzea hlavního města Prahy. Rovněž originál kalendáře se zvěrokruhem, vytvořený slavným Josefem Mánesem, odpočívá ve sbírkách a na Staroměstské radnici jej nahrazuje kopie. Naštěstí žádný z těchto faktů neovlivní úžasné charisma, jež si orloj už více než půl tisíciletí zachovává. Kromě známého "představení", které se na věži odehrává každou celou hodinu, "umí" orloj spoustu věcí: mimo středoevropský a hvězdný čas ukazuje jako jediný na světě také čas babylonský!
V kalendářním ciferníku ve spodní části fasády vidíte den a jeho postavení v týdnu, měsíci a roce. Je neuvěřitelné, že ještě do konce války byl celý orloj natahován obyčejnou klikou! Dneska zde funguje elektromotor – stejný jako ten, díky kterému ukazuje čas londýnský Big Ben. Chcete vidět, jak to funguje? Mechanismus orloje se schovává v kamenné věžičce, ke které jsou jen dva klíče – jeden má orlojník a druhý je uschován na magistrátu.
Obejvte tajemství uvnitř Staroměstské radnice
Jestli se však nesmíříte s pozorováním hodin jenom zvenčí, nezoufejte. Staroměstská radnice nabízí prohlídku interiérů, v rámci které zavítáte i do kaple, odkud jsou zpoza okénka vidět vyřezávané sošky apoštolů. Slavné figurky budete mít tak blízko, že jim jasně uvidíte do obličeje. Kam ještě ve Staroměstské radnici? Staroměstská radnice ze 14. století, jejíž historie je plná slavných událostí i tajuplných pověstí, patří bezesporu k nejvýznamnějším památkám Prahy. Přesto málokdo ví, jaké bohatství se ukrývá v jejích interiérech. A ještě méně turistů tuší, že se dovnitř můžou zajít podívat.
Kromě zmíněné gotické kaple s modelem Mariánského sloupu, ze které si můžete zblízka prohlédnou apoštoly, stojí za to vyšplhat se na věž s vyhlídkou a pokochat se panoramatem staré Prahy. Slavnostní atmosféru nasajete při procházce historickými sály, naopak špetka dobrodružství čeká v románsko-gotickém podzemí, kde se díky historické expozici můžete vydat na "cestu časem". Netradiční a o to zajímavější je prohlídka Kanalizační stoky pod Staroměstskou radnicí. Celé putování po Staroměstské radnici samozřejmě provází hodinu co hodinu vyhrávající orloj...