Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.
Hlavní budova Muzea Prahy byla postavena mezi lety 1896-1898 podle návrhu Antonína Balšánka. V prostoru hlavního schodiště je umístěn panoramatický obraz Prahy od Antonia Sacchettiho, který doplňují lunety s motivy památných míst Prahy od Václava Jansy a Karla Liebschera. V depozitářích Muzea hlavního města Prahy je uloženo velké bohatství sbírkových předmětů, dokumentujících dějiny hlavního města. Počet jednotlivých kusů z oborů historie, historie umění a archeologie dnes přesahuje číslo jeden milion. Budova a expozice prochází od roku 2020 generální rekonstrukcí, muzeum by mělo být otevřeno na počátku roku 2025.
Langweilův model Prahy a nové expozice
Více než 2000 budov je na barevném modelu zachyceno v měřítku 1:480, se všemi detaily výzdoby fasád i podrobnostmi dvorů, zahrad a hospodářské zástavby nitra domovních parcel a přilehlých pozemků. Pro mnoho zbořených historických budov je
Langweilův model Prahy jediným svědkem jejich podoby.
Budova bude
po rekonstrukci otevřena rozsáhlou výstavou rozloženého Langweilova modelu Prahy. Následovat bude realizace stálé expozice
Pravěká Praha a nová instalace Langweilova modelu Prahy s expozicí
Mezi čtyřměstím a Velkou Prahou.
Archeologické sbírky muzea
Archeologické sbírky, získané převážně z vlastních archeologických výzkumů muzea, tvoří početně nejrozsáhlejší celek muzea. Cenné jsou zejména sbírky z oblasti užitého umění. Rozsáhlá a kvalitní je sbírka grafiky, v níž nejhodnotnější část tvoří veduty, tj. pohledy na Prahu, její části, náměstí, jednotlivé ulice, významné stavby nebo na vznikající předměstské obce a přírodní okolí za městskou barokní fortifikací. Sbírka tak dokumentuje proměny města a jeho okolí od konce 15. až do 20. století, přičemž největší část těchto vedut pochází z 19. století. Součástí muzejních fondů jsou i další sbírky. Patří k nim sbírky obrazů, plastiky a medailí a kolekce terčů pražských ostrostřelců. Z historických sbírek je počtem položek nejbohatší sbírka tisků, shromažďující převážně letáky, vyhlášky, plakáty, reklamní prospekty, svaté obrázky a další tiskoviny nejrůznějšího druhu. Proměny města a života v jeho ulicích od druhé poloviny 19. století sledují nejpřesvědčivěji sbírky fotografií a negativů.
Hlavní budova muzea je architektonickým objektem zapsaným v seznamu kulturních památek České republiky. Byla postavena přímo pro Museum královského hlavního města Prahy v letech 1896 až 1898 v novorenesančním slohu podle návrhů architekta Antonína Balšánka.
Muzeum a doprovodné programy pro veřejnost a školy
Programy pro veřejnost:
- Interaktivní programy a tvořivé dílny vždy zaměřené tematicky na roční období nebo svátky
- Komentované prohlídky expozic Praha v pravěku a Středověká Praha
- Vycházky s poznáváním staré Prahy
- Haptická výstava věnovaná architektonickým památkám
Programy pro školy:
- Interaktivní programy a tvořivé dílny zaměřené na historii Prahy a rozvíjení schopností dětí
- Multikulturní programy, které seznamují děti s cizími zeměmi, národy a jejich zvyky
- Haptický výstava věnovaná architektonickým památkám
- Komentované prohlídky
- Archeologické programy
- Muzeum pro děti s hernou
- Procházky Prahou
- Materiály pro učitele a lektory
Muzeum také nabízí přednáškové cykly a pro členy Klubu přátel muzea je připraven program komentovaných prohlídek muzea a dalších akcí v rámci Muzea hlavního města Prahy.
Další muzea a objekty ve správě Muzea města Prahy
Kromě hlavní budovy na Florenci muzeum spravuje klenoty meziválečné architektury v podobě Müllerovy a Rothmayerovy vily, Dům u Zlatého prstenu na Staroměstském náměstí, Podskalskou celnici na Výtoni, Zámecký areál Ctěnice, Studijní a dokumentační centrum Norbertov, Palác Desfours a Clam-Gallasův palác, v nichž se nacházejí jak stálé expozice, tak krátkodobé výstavy.
Muzeum hlavního města Prahy
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2020 – III. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2020 – za publikaci Praha průmyslová: Rozvoj pražské průmyslové aglomerace do zániku Rakouska-Uherska
2019 – II. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2019 – za výstavu „Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“
2017 – Zvláštní cena v kategorii Muzejní výstava roku 2017 – za stálou expozici „Praha Karla IV.: Středověké město“
2015 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2015 – za publikaci „Hroby barbarů v Praze-Zličíně. Svět živých a mrtvých doby stěhování národů.“
2010 – Cena Českého výboru ICOM – za výstavu „Královský sňatek, Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310“2005 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2005 – za publikaci „Zaniklé Podskalí – Vory a lodě na Vltavě“
2009 – III. místo v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za projekt „Výstavba a zprovoznění depozitáře E Muzea hl. m. Prahy“
2008 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2008 – za projekt „Digitalizace Langweilova modelu Prahy“
2007 – II. místo v kategorii Muzejní publikace roku 2007 – za publikaci „Smíchov – město za Újezdskou branou“