ÚvodVýletyCesty poznáníVýlet za zábavou i historií do Olomouce

Výlet za zábavou i historií do Olomouce

Přátelská, romantická a jedinečná – právě taková je Olomouc, jedno z nejkrásnějších měst střední Evropy. Na své si tu přijde každý, vášniví cestovatelé a milovníci historie, co objíždějí muzea a památky, vyznavači sportu a dobrodružství i rodiny s dětmi.

Olomouc pro milovníky historie

Prohlídku začněte na Horním náměstí u barokního sloupu Nejsvětější Trojice, který je zapsán na seznamu památek UNESCO. Bezprostředním podnětem k jeho vztyčení byl dopis, kterým se dva významní měšťané František Ignác Wieber a kamenický mistr Václav Render obrátili na městskou radu s návrhem na jeho zhotovení. Návrh byl městskou radou akceptován a stavba morového Mariánského sloupu mohla začít.

OlomoucNeméně zajímavá je také radnice s orlojem a vyhlídkovou věží. Na počátku 15. století žil v Olomouci hodinářský mistr Antonín Pohl, který dostal od olomoucké městské rady zakázku na zhotovení velkých hodin. Dlouho se mu však nedařilo nic vymyslet, až měl jednou podivný sen, kde se mu zjevila podoba nového orloje a jeho budoucí osud. Mistr se podle snu zařídil a orloj zhotovil. Obdobně, jako v případě pražského, také olomouckému orloji se staly osudné poslední dny 2. světové války, kdy na něj některý z vojáků hodil granát. Olomoucký orloj poté prošel kompletní rekonstrukcí, ovšem v duchu poválečné doby. Práce započaly roku 1947 a o osm let později se dočkal slavnostního odhalení. Dnes tak v orloji uvidíte figurku řezníka, fotbalisty, mlékařky, volejbalistky, kopáče a mnohé další – dohromady jich je okolo dvacítky.

Olomouc kašnyJedinečný je v Olomouci soubor kašen.Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie. Prohlédnete si tak kašnu Caesarovu, Herkulovu, Ariánovu, Jupiterovu, Neptunovu, Merkurovu a kašnu Tritonů.

Opomenout byste neměli ani četné chrámy v čele s katedrálou sv. Václava. V Přemyslovském hradu v těsné blízkosti dómu sídlí Arcidiecézní muzeum, kde je k vidění přes 300 unikátních děl včetně slavné Šternberské madony či zlaceného kočáru biskupa Troyera. Přemyslovský hrad se stal také svědkem nikdy neobjasněné vraždy posledního Přemyslovce, krále Václava III.
 

Technika, veteráni i vodní atrakce

Pevnost poznáníMáte rádi vědu? Pak navštivte Pevnost poznání, první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů. V pevnosti můžete na vlastní kůži zažít experimenty a vidět zblízka věci, které jinde neuvidíte. Projdete se například modelem mozku, potkáte vodní hmyz v nadživotní velikosti, zatopíte město stoletou vodou, vyřešíte obří hlavolamy nebo díky digitálnímu planetáriu prozkoumáte hvězdnou oblohu.

Neméně zajímavé je muzeum historických automobilů Veteran Arena, kde se pro milovníky motorizmu a staré techniky nachází několik velmi zajímavých expozic – historické automobily a motocykly, historie techniky a historie rádiové techniky. Uvidíte zde na 100 automobilů, 30 motocyklů, 400 ks historických telefonů a přes 600 ks historických rádiových přijímačů a gramofonů z USA, Evropy a Československa.
 

Za zábavou do okolí Olomouce

Olomoucké tvarůžkyNedaleko centra Olomouce naleznete oblíbené výletní místo mnoha Olomoučanů – Svatý Kopeček. Tady se nachází jednak známé poutní místo, ale také krásná zoologická zahrada s 31 m vysokou rozhlednou a lanovým centrem. Milovníci olomouckých tvarůžků ocení nabídku místních restaurací, ale mohou zavítat i do Muzea olomouckých tvarůžků v nedalekých Lošticích.

A když už vyjedete za město, navštivte třeba pohádkový hrad Bouzov, bývalé sídlo řádu  německých rytířů. Díky několika prohlídkovým trasám můžete hradem projít doslova od skelpa až po půdu. Dalším tipem pro příjemně strávené odpoledne je arboretum v Bílé Lhotě s 400 druhy vzácných dřevin – listnatých, jehličnatých i stále zelených, které pocházejí ze všech koutů světa, např. severní Ameriky, Japonska, Číny nebo Malé Asie.