V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.
Prohlédnete si tak kašnu
Caesarovu, Herkulovu, Ariánovu, Jupiterovu, Neptunovu, Merkurovu a kašnu Tritonů.Soubor šesti dochovaných barokních kašen s antickou tématikou představuje skutečný unikát evropského významu. Spolu s
Čestným sloupem Nejsvětější Trojice (1716-1753) a
Morovým sloupem Panny Marie (1716-1727) vznikly v období sedmdesáti let a dodnes představují jeden ze základních prvků určujících tvář dnešního města. Jsou dokladem stavebního a uměleckého rozvoje města, které bylo v období třicetileté války téměř zničeno. Lze je považovat za jeden ze symbolů jeho znovuzrození.
Caesarova kašna (1725)
Caesarova kašna je nejznámější a umělecky nejnáročnější olomouckou kašnou. Její sochařská výzdoba představuje bájného zakladatele města – císaře Gaia Julia Caesara.
Herkulova kašna (1687-1688)
Autorem této kašny, druhé nejstarší z olomouckých fontán, je Václav Render, plastiku vytvořil Michael Mandík.
Jupiterova kašna (1707)
Jupiterova kašna byla dokončena jako poslední ze souboru šesti kašen v roce 1735, kdy původní socha svatého Floriána byla nahrazena sousoším Jupitera s orlem. Autorem nového sousoší je Filip Sattler.
Kašna Tritonů (1709)
Kašna se sousoším, vytvořeným podle italských vzorů, je jednou z prvních realizací olomouckého kameníka Václava Tendery.
Merkurova kašna (1727)
Kašna se sochou patrona obchodníků Merkura vznikla spoluprací Václava Rendera a Filipa Sattlera a je považována za nejkvalitnější ze souboru olomouckých barokních kašen.
Neptunova kašna (1683)
Neptunova kašna na Dolním náměstí je první a nejstarší ze souboru šesti olomouckých barokních kašen. Na jejím vytvoření spolupracovali sochař Michael Mandík a olomoucký kameník Václav Schüler.
Soubor olomouckých kašen na území městské památkové rezervace Olomouc byl v roce 2002 doplněn o moderní
Arionovu kašnu Ivana Theimera a v roce 2005 došlo k znovu osazení autentické barokní kašny (1725), která byla ze středu města odstraněna přibližně před sto lety.
Poznejte soubor sedmi historických kašen v Olomouci s antickou tematikou, který představuje unikát evropského významu v centru města.
V historickém centru Olomouce se nachází soubor sedmi kašen.
Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.
Caesarova kašna je považována za umělecky nejnáročnější.
Autorem sousoší Jupiterovy kašny je Filip Sattler.
Neptunova kašna je nejstarší z olomouckých barokních kašen.
Soubor olomouckých kašen byl doplněn o moderní Arionovu kašnu v roce 2002.
U Neptunovy kašny mohou návštěvníci obdivovat sochu Neptuna, která je dílem Michaela Mandíka a Václava Schülerra.
Merkurova kašna vznikla spoluprací sochaře Filipa Sattlera a Václava Rendera a je bohatě zdobená.
Olomoucké kašny symbolizují znovuzrození města po třicetileté válce a jsou důkazem jeho stavebního a uměleckého rozvoje.
Kromě kašen jsou v historickém centru Olomouce také Čestný sloup Nejsvětější Trojice a Morový sloup Panny Marie.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.