ÚvodVýletyNa hrady a zámkyPo stopách šlechtických rodů: se Šternberky na hrad Český Šternberk

Po stopách šlechtických rodů: se Šternberky na hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk nikdy nepatřil jinému rodu než právě Šternberkům. Rodina tu dodnes žije a vy při prohlídce navštívíte nejenom útulně vybavené interiéry, ale také pracovnu hradního pána. Osudy a příběhy významného českého šlechtického rodu poznáte zblízka a na vlastní oči i uši.

Erb se zlatou hvězdou

Český ŠtenberkImpozantní, hrdý a majestátní: takový je Český Šternberk, mohutný hrad na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Středověké sídlo s válcovitou věží a masivními obrannými zdmi už zdálky budí respekt, ostatně patří mezi nejstarší a nejvýznamnější raně gotické opevněné hrady v Čechách. Přesto vás nečekají strohé interiéry, ale pohodlné a útulné zámecké komnaty s nádhernými výhledy do krajiny. Prohlídka vede autenticky zařízenými místnostmi, ve kterých rodina Sternbergových žila až do zestátnění hradu v roce 1949. Nyní majitelé bydlí v prvním patře.

Hrad založil v roce 1241 Zdeslav z Divišova a dal mu jméno podle rodového erbu, osmicípé zlaté hvězdy. Od té doby se v jeho zdech vystřídalo na dvacet generací Sternbergů, kteří hrad vlastnili téměř 800 let – s výjimkou několika desetiletí od komunistického převratu a vyvlastnění hradu až do jeho navrácení v roce 1992.

Prohlídka trvá necelou hodinu a vede patnácti Česká Šternberkmístnostmi. Největší z nich je Rytířský sál s bohatou barokní štukovou výzdobou, na které pracoval milánský štukatér Carlo Brentano. Prohlédnete si žlutý salon zařízený ve stylu Ludvíka XVI., několik menších pokojů, knihovnu a velkou jídelnu, která dnes slouží jako rodinná galerie. Zajímavá je pracovna Jiřího Sternberga, otce současného majitele, s obrazovým rodokmenem třiašedesáti předků, anebo pokoj věnovaný spoluzakladateli Národního muzea v Praze, Kašparu Maria Sternbergovi. Ojedinělá je sbírka 545 dobových grafických listů, zaměřených na období třicetileté války, jedna z největších monotematických kolekcí v Evropě.
 

Hrad kdysi a nyní

český šternberk hradKromě klasických prohlídek se s Českým Šternberkem můžete seznámit i jinak. Na hradě připravují speciální prohlídky pro děti i pro cyklisty, podívat se můžete i do okolí hradu. Tam se seznámíte s předsunutou obrannou věží s břitem, které se dnes říká Hladomorna. Ve skutečnosti jako věznice nikdy nesloužila, jde o součást opevnění z přelomu 15. a 16. století. Ostrý břit věže měl srážet nepřátelské střely do stran a otvor v podlaze neústil do vězení, ale do skladiště potravin, vody a munice pro posádku věže.

Ještě více se o osudech šternberského panství dozvíte při prohlídce, která se věnuje každodennímu životu na hradě ve 20. století. V místnostech současné prohlídkové trasy žila od dvacátých let až do roku 1949 mladá rodina s devíti dětmi. Dozvíte se, jak se Sternbergům žilo na středověkém hradě, kde se moderní doba mísila s tradicemi starobylého rodu.
 

Hradní kavárna a výlety do okolí

Český ŠternberkNa hradním nádvoří vítá hosty Café Český Šternberk, kde ochutnáte speciality domácí kuchyně, dezerty, ovocné i zmrzlinové poháry, voňavou kávu, čaj nebo horkou čokoládu. Další restauraci najdete v Parkhotelu na protějším břehu Sázavy, kde k posezení láká venkovní terasa s krásným výhledem na hrad. K procházkám a piknikům můžete využít francouzský park, založený v první polovině 18. století.

Posázaví a hlavně v okolí Českého Šternberku objevíte další zajímavá místa. Necelou půlhodinu jízdy je vzdálený barokní zámek Jemniště, další sídlo rodiny Sternbergů s francouzskou zahradou, anglickým parkem a rozáriem. Je to oblíbené místo pikniků, navíc se můžete ubytovat v luxusních zámeckých apartmánech. Koho zajímá příběh následníka trůnu, rakouského arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, ten by se měl vypravit na zámek Konopiště, obklopený rozlehlým parkem s růžovou zahradou. Obě místa nabízejí prohlídky na objednávku, přijet můžete i na nejrůznější slavnosti a akce.