ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Francii?
Kultura

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Poslechněte si audio verzi článku
Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Milujete Francii a vše francouzské? Portál Kudy z nudy má pár tipů právě pro vás: podívejte se do kalendáře akcí, kdy si v Praze můžete užít báječný Francouzský trh, zahrajte si pétanque, vypravte se do Národní galerie za díly slavných francouzských impresionistů jako byli Paul Cézanne, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Auguste Renoir či Henri Rousseau, anebo do slavných kaváren Café de Paris či Café Louvre, kousků Francie v Čechách. Představíme vám také zámky na české Loiře, pozveme vás na výlet do některé z francouzských zámeckých zahrad a představíme vám i umělce, pro které se Francie stala druhým domovem.
 

Česká Eiffelovka a české Versailles

Čím je pro Paříž Eiffelovka, je pro Prahu Petřínská rozhledna. Když v roce 1889 navštívili členové Klubu českých turistů Světovou výstavu v Paříži, rozhodli se, že si v Čechách postaví vlastní Eiffelovku. Petřínská rozhledna, pětkrát menší napodobenina slavné francouzské příbuzné, vyrostla v Praze na Petříně během několika měsíců.  Současně byla na vrchol Petřína postavena i lanovka z dílny firmy Ringhoffer, a celá stavba byla slavnostně předána veřejnosti dne 2. srpna 1891.



Dalším místům se díky jejich kráse a nevšední atmosféře přezdívá české Versailles. Impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO, připomíná zejména východočeský rokokový zámek Nové Hrady se zahradami a labyrintem a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles. Leží v odlehlé krajině Osoblažského výběžku a dopraví vás k němu úzkorozchodná železnice, která do Osoblahy jezdí z Třemešné.
 

Francouzské zahradní umění

Francouzským zahradám vládne symetrie a perspektiva: bývají rozvržené s geometrickou přesností a typické pro ně jsou cesty pečlivě sypané pískem, přesně sestříhané keře zimostrázu, letničkové záhony, fontány a sochy. Všechno má své vymezené místo a symetrií se řídí i vodní prvky, fontány a nádrže. Francouzské zahradní umění vyžaduje pravidelnou údržbu a celoroční péči zkušených zahradníků. Obdivovat můžete například francouzskou zahradu u zámku Dobříš, zámecký park v Jaroměřicích nad Rokytnou, nádherný park u zámku Lednice nebo park kolem zámku Buchlovice. Ve francouzském stylu je upravená i část zahrady u zámku Milotice anebo zámecká zahrada ve Vizovicích, oči milovníků Francie potěší návštěva Květné zahrady v Kroměříži nebo malé francouzské zahrady u zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou


 

Češi, kteří milovali Francii

Francii miloval už náš král a císař Karel IV. a oblíbily si ji i další osobnosti. Ve Francii dlouhodobě žily malířky Zdenka Braunerová a Toyen, malíři Alfons Mucha, František Kupka, Otakar Kubín a Jan Zrzavý, spisovatel Milan Kundera nebo hudební skladatel Bohuslav Martinů. Kromě toho francouzské kořeny měl například paleontolog Joachim Barrande.

Francouzské šlechtické rody v českých zemích

Francouzská šlechta neměla v českých zemích tak početné zastoupení jako šlechta rakouská, německá nebo italská, přesto se zde některé významné francouzské rody usadily a sehrály důležitou roli v historii. Nejčastěji se jednalo o vojevůdce, diplomaty či dvořany, kteří se díky habsburské politice dostali k vysokým úřadům a rozsáhlým majetkům. Jedním z nejvýznamnějších francouzských rodů, který zanechal stopu v českých zemích, byli Rohanové. Bretaňský šlechtický rod, pocházející z 10. století, se usadil v Čechách v 19. století. Jejich hlavním sídlem se stal zámek Sychrov, který přestavěli v romantickém novogotickém stylu. Rohanové byli známí svou loajalitou k francouzské koruně i k Habsburkům, sloužili jako diplomaté a vojáci a aktivně podporovali kulturu.


 
Francie pocházel i Karel Bonaventura Buquoy, významný vojevůdce habsburské armády během třicetileté války. Za své vojenské zásluhy obdržel rozsáhlá panství na jihu Čech včetně Nových Hradů. Rod Buquoyů sehrál důležitou roli v rozvoji sklářství, jejich sklárny v Jiříkově Údolí a v Nových Hradech vyráběly vzácné hyalitové sklo. Francouzský původ nezapře ani rod Desfours, který pocházel z Lotrinska a rovněž se do Čech dostal za třicetileté války. Hlavním sídlem této šlechtické rodiny se stalo panství Hrubý Rohozec. Lotrinský původ má i rod Mensdorf-Pouilly či Mansfeldové, sňatky později spojení s rodem Colloredo. Z pomezí Francie a Belgie pak pocházely rodiny Harbuval de Chamaré a Beaufort-Spontin.
 

Pár francouzských zastavení na české Loiře

Když se řekne zámky na Loiře, zřejmě se vám vybaví jména jako Chambord, Chenonceau, Blois nebo Amboise. Jenže podle UNESCO jde o území s největší hustotou zámků na světě a jen v regionu Centre-Val de Loire byste jich prý napočítali přes dva a půl tisíce.



Malou českou Loirou jsou zámky na řece Orlici. Které to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou a barokní zámek Potštejn, postavený podle vlastního návrhu hraběte Chamaré coby náhrada za starý zpustošený hrad Potštejn. Šestici doplňuje hrad Litice. Zámky na Orlici před časem získaly titul EDEN – Excelentní evropská destinace.
 

Vizitka: Francie v číslech

S rozlohou 551 tisíc kilometrů čtverečních a 68 miliony obyvatel je Francie největším státem Evropské unie. Pokud do ní ale zahrneme i zámořská teritoria Francouzskou Guyanu, Guadeloupe, Martinik, Mayotte a Réunion, považované za přímou součást Francie, dospějeme k celkové rozloze téměř 650 tisíc kilometrů čtverečních. Členem Evropské unie se Francie stala v roce 1958. Nejvyšším bodem je vůbec nejvyšší vrchol Evropy Mont Blanc, který leží na jihovýchodě země ve velehorském pásmu Západních Alp (Alpes occidentales) a Francie se o něj dělí s Itálií. Výška hory mírně kolísá, protože její vrchol pokrývá ledová a sněhová čepice. Jeho výška je 4809 metrů, skutečný skalní vrchol Mont Blancu ale měří „pouhých“ 4792 metrů.
 

České trofeje pro francouzský závod

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn Příroda

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové... Gurmánská turistika

Café Louvre – chodíval sem Albert Einstein, Franz Kafka, bratři Čapkové...

Kavárna Louvre byla založena v roce 1902 a pokračuje v tradici podniku, který byl od počátku špičkou pražského kavárenství i centrem kulturního dění. Nejnovějším počinem je otevření Galerie Louvre, kde na 400 m² můžete zhlédnout či zakoupit soudobé české umění.

Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

29. 11.30. 11.
Austerlitz 2025 – rekonstrukce bitvy u Slavkova – u obce Tvarožná

Připomeňte si spolu s účastníky vojensko-historických klubů z celého světa významnou epochu evropských dějin, Napoleonských válek.

Czech Tour 2025 – cyklistický etapový závod

14. 8.17. 8.
Czech Tour 2025 – cyklistický etapový závod

Cyklistická Czech Tour má pro rok 2025 nový termín, pojede se v polovině srpna.
Největší domácí etapový cyklistický závod Czech Tour mění pro příští rok termín, uskuteční se o tři týdny později, od 14. do 17. srpna 2025.

Prohlídkové trasy městem Ostrov Zážitky

Prohlídkové trasy městem Ostrov

Ostrov nabízí atraktivní prohlídky pro všechny milovníky zajímavé historie. S profesionálním průvodcem zažijte prohlídku staré i nové části města. Uvidíte to nejzajímavější z mozaiky architektury, kterou se Ostrov pyšní.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Zámecký park a zahrada Libochovice Příroda

Zámecký park a zahrada Libochovice

V malebné krajině lemované romantickými kopci Českého středohoří se nachází město Libochovice. Toto nenápadné místo nabízí návštěvníkům krásný barokní zámek, na kterém se podílel italský stavitel Antonio della Porta a nejen to. Součástí areálu je také zahrada á la Versailles.

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles Památky

Zámek Slezské Rudoltice – Slezské Versailles

Zámek Slezské Rudoltice leží v nádherné oblasti Jeseníků v tzv. Osoblažském výběžku. Čtyřkřídlý, jednopatrový, barokní zámek se vstupní věží býval jedním z významných kulturních center Slezska, kterému se přezdívalo Slezské Versailles. Budovu obklopuje nevelký zámecký park s rybníkem.

7 věcí, které nevíte… o Michelinu a restauracích, kde září michelinská hvězda

7 věcí, které nevíte… o Michelinu a restauracích, kde září michelinská hvězda

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích Památky

Zámecká francouzská zahrada v Miloticích

Zmínka o zahradě pochází již z roku 1611, kdy sloužila pro pěstování hlavně léčivých rostlin. Po roce 1722 procházel celý zámecký areál úpravami.

Piknik v zahradách na zámku Liblice Gurmánská turistika

Piknik v zahradách na zámku Liblice

Najděte malebná zákoutí francouzské zámecké zahrady, zažijte rozmary aristokracie a vychutnejte si naše lahodné pokrmy pod širým nebem.

Francouzská zahrada na zámku Dobříš Příroda

Francouzská zahrada na zámku Dobříš

Celý zámecký park v Dobříši má rozlohu 65 hektarů, vedle rozlehlé anglické zahrady můžete hned u zámku navštívit velmi krásnou francouzskou zahradu. Francouzský park prošel mezi lety 2018 – 2020 revitalizací.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Památník návrší Žuráň u Podolí Památky

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry Památky

Zámek Náměšť na Hané – honosné interiéry i vzácné kočáry

Zámek nechal vystavět hrabě Ferdinand Bonaventura Harrach v letech 1760-1763. Nejkrásnějšími interiéry zámku jsou Červený a Zlatý salonek a knihovna. Z vybavení přitahují největší pozornost návštěvníků honosné kočáry ze sbírek olomouckého arcibiskupství. Zámek je obklopen parkem s lipovou alejí.

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr Příroda

Přírodně krajinářský park u zámku Krásný Dvůr

V letech 1783 – 1793 založil Jan Rudolf Černín u zámku Krásný Dvůr rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Volné travnaté plochy parku oživuje množství romantických staveb, které leckde ukončují jako dominanty různé průhledy.

Zámek Náměšť nad Oslavou Památky

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Zámecká restaurace na zámku Liblice Gurmánská turistika

Zámecká restaurace na zámku Liblice

Přímo v historických prostorách zámku Liblice se nachází zámecká restaurace s kapacitou 80 míst. Každého z návštěvníků jistě zaujme její pozdně barokní výzdoba s freskami, která přispívá, společně s vynikající nabídkou zámecké kuchyně, k mimořádnému kulinářskému zážitku.

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech Příroda

Labyrint z jehličnanů na zámku v Nových Hradech

Oblíbenou kratochvílí šlechty bývaly labyrinty. Tuto lákavou středověkou atrakci nabízí široké veřejnosti zámek Nové Hrady ve východních Čechách, který řadu let chátral. Jeho majitelé vybudovali nový labyrint a ten je i na dnešní dobu tak složitý, že se v něm menší děti ztrácejí.

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy Památky

Zámek v Měšicích nedaleko Prahy

Severovýchodně od Prahy se nachází rokoková stavba – zámek Měšice. Zámek je trvale pro veřejnost uzavřen. Součástí areálu je rozlehlý anglický park se vzácnými dřevinami, vyzdobený volně umístěnými sochami.

Zámeček Belveder nedaleko Valtic Památky

Zámeček Belveder nedaleko Valtic

V jednoduchosti je krása – o tom svědčí zámeček Belveder, vystavěný na severním okraji Valtic Josefem Hardmuthem. Příkaz knížete zněl „postavit pěknou bažantici“ a architekt se tohoto úkolu zhostil víc než dobře. Letohrádek je čerstvě opravený a nově je zpřístupněn veřejnosti.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu Památky

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru Kultura

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor Příroda

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu Příroda

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí Příroda

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí

Kostelecký zámecký park je jediný svého druhu v regionu Orlických hor. Je chráněn jako přírodní rezervace (původně k ochraně ptáků), kde se nachází mnoho významných stromů a dendrologických rarit. Na jaře tu kvetou doslova miliony bledulí jarních.

Jezero Most Letní sporty

Jezero Most

Jezero se nachází pod hradem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě uhlí. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou Příroda

Francouzská zahrada a anglický park v Jaroměřicích nad Rokytnou

Barokní komplex Jaroměřic patří k nejmohutnějším zámeckým architekturám první poloviny 18. století u nás i v Evropě.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku Památky

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky Památky

Zámek Liblice – relaxace i gurmánské zážitky

Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla.

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Znáte lesní sklo a hyalit? Zelené, černé, červené a další historické barevné sklo

Nad českým tradičním i moderním sklem budete žasnout. Platí to pro současné výrobky českých sklářů i pro sklo z dávné minulosti: třeba tajemně nazelenalé lesní sklo anebo černočerný, mramorovaný nebo červený hyalit. Jejich čas je dávno pryč, přesto nás prastaré skleněné poháry a džbány dodnes fascinují svou hrou barevných skel.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles Památky

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Desfoursové – šlechtický rod, který přes 300 let vlastnil zámek Hrubý Rohozec

Desfoursové – šlechtický rod, který přes 300 let vlastnil zámek Hrubý Rohozec

Ctěnice, Malá Skála, Náchod, Průhonice, Hrubý Rohozec, Velhartice nebo Průhonice: to jsou panství, hrady a zámky, kde byli doma příslušníci šlechtického rodu Des Fours neboli Desfoursové.

Harbuval de Chamaré – šlechtický rod, který hledal poklad na hradě Potštejn

Harbuval de Chamaré – šlechtický rod, který hledal poklad na hradě Potštejn

Šlechtický rod Harbuval de Chamaré pocházel z francouzsko-belgického pomezí. V 18. století jeho členové přesídlili do Slezska a poté do Čech, kde také získali hraběcí titul. Nejvýznamnějším příslušníkem rodu byl hrabě Jan Antonín (1737–1808), proslavený hledáním pokladů ve zříceninách hradu Potštejn.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande – paleontolog a autor nejrozsáhlejší vědecké studie, sepsané jedním člověkem

Joachim Barrande (11. srpna 1799, Saugues, Francie – 5. října 1883, Frohsdorf, Rakousko-Uhersko) nebyl jen paleontolog, ale také inženýr, přírodovědec a geolog. Celosvětově se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin ve středních Čechách.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Největší továrna na vagony v rakouské monarchii, která kromě tramvají vyráběla salonní vlaky pro rakouského císaře, rumunského krále, tureckého pašu i pro císařovnu Alžbětu: to byl hlavní obor podnikání rodiny Ringhofferů. Ve vedení podniků se postupně vystřídalo šest generací.

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Skleněné trofeje z Lasvitu – světový výrobce křišťálu

Trofej pro vítěze Tour de France se vyrábí v Lasvitu (od roku 2011) navrhuje ji designér Peter Olah ze Škody Auto, která je dlouhodobým partnerem unikátního závodu. Křišťálová, ručně vyráběná trofej má už tradičně stejný tvar, liší se ale broušením.

Mensdorff-Pouilly – šlechtický rod, příbuzný s britskou královskou rodinou

Mensdorff-Pouilly – šlechtický rod, příbuzný s britskou královskou rodinou

Při prohlídce boskovického zámku se seznámíte s osudy šlechtické rodiny Mensdorff-Pouilly. Sice mají cizokrajné jméno, ale už dlouho se považují za Čechy. Další příslušníci rodu Mensdorff-Pouilly žijí nejenom v dalších zemích Evropy, ale také v Severní a Jižní Americe i v Asii.

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Oblast Provence je považována za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii. Okouzlila i Otakara Kubína (22. října 1883, Boskovice – 17. října 1969, Marseille), který ve Francii našel nový domov. Hlavním námětem jeho obrazů se stala okolní krajina s levandulí, kamennými městečky, vysokým modrým nebem a jižním sluncem. Tyto obrazy podepisoval francouzsky jako Othon Coubine.

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Mezinárodní den růžového vína

Mezinárodní den růžového vína

Okouzlující barva, jiskra, bohatá vůně, hebká chuť: to všechno patří k růžovému vínu. Obvykle se pije mladé, ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku, a navzdory očekávání vůbec nemusí být sladké. Hodí se k lehké letní kuchyni, grilování a posezení u bazénu, a svůj svátek slaví 11. června.

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Česká Loira: poznejte hrady a zámky na řece Orlici

Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský.

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

7 věcí, které nevíte o… olympijských hrách

Olympijské hry, nejznámější sportovní soutěž celého světa, jsou pokaždé největší sportovní událostí roku. Zná je skutečně každý a logo s olympijskými kruhy prý pozná až 90 % světové populace. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na nejznámější sportovní soutěž na světě trochu zblízka!

Galerie hlavního města Prahy Kultura

Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy se zaměřuje zejména na moderní a současné umění. Shromažďuje, ochraňuje a odborně zpracovává umělecké sbírky hlavního města Prahy. V současné době GHMP vystavuje v sedmi objektech.

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.

Cafe de Paris Gurmánská turistika

Cafe de Paris

Kousek Francie v srdci Prahy. Tradice, čerstvé suroviny, vybraná vína a champagne, prvotřídní servis, jedinečná atmosféra Paříže a především tajemstvím opředená rodinná receptura pokrmu Entrecôte, v jehož omáčce se snoubí úctyhodných 37 ingrediencí.

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Sedm kouzelných tipů na Svatojánské slavnosti

Blíží se Svatojánská noc a spolu s ní ideální čas nejenom na čarování s devaterem kvítí, sbírání léčivých bylinek a hledání zázračných skal a ukrytých pokladů, ale hlavně na oslavy. Letošní Svatojánská noc, tedy noc před dnem sv. Jana Křtitele, se odehraje z neděle 23. na pondělí 24. června 2024 a spousta akcí je tak vázána na víkend předcházející tomuto datu. Volné dny slibují nečekané zážitky – a my víme, kde se co děje a kam se můžete vypravit!

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce. Kupkovala olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci v roce 2024 prodala za 115 milionů korun (s aukční přirážkou 126,5 milionu korun), což udělalo z obrazu nejdražší v Česku vydražený obraz.

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

České značky: Lasvit aneb láska, světlo, sklo a design

Název složený z českých slov pro lásku a světlo. Dokonalé řemeslo, moderní technologie, inspirativní design a světelné instalace, dělané na míru pro dané místo a konkrétního zákazníka. Světlo, které vytváří jedinečnou atmosféru, často umí měnit barvu a reagovat na hudbu či pohyb. Sklářské klenoty, které obdivují lidé v desítkách zemí po celém světě: to všechno je Lasvit, český designér a výrobce zakázkových světelných instalací, sbírek ready-to-shine a skla pro architekturu. Seznamte se.

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera (1. dubna 1929 Brno – 11. července 2023 Paříž) český spisovatel světového významu, psal básně, dramata, prózu i eseje. Brněnský rodák žil dlouhodobě ve Francii. Svá díla psal jak česky, tak francouzsky a také byl překladatelem. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do Sametové revoluce zakázáno.

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Tradice: ať žije blaudruck, kékfestés, modrotlač aneb modrotisk!

Starodávná textilní tiskařská technika je na Reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsaná od roku 2018. Nominaci společně podali řemeslníci z Česka, Rakouska, Německa, Maďarska a Slovenska. Každý kousek modrotisku v sobě nese poselství o řemeslné dovednosti staré stovky let, o národních tradicích i hrdosti na dlouhotrvající rodinné tradice.

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

České značky: Bohemia Sekt a tajemství výroby nejoblíbenějších sektů

Česko je rájem šumivých vín! Sektem si tradičně připíjíme při rodinných i pracovních oslavách a samozřejmě nesmí chybět ani o Vánocích a na Silvestra. Domácí dlouhodobě nejoblíbenější značkou sektů je Bohemia Sekt sídlící ve Starém Plzenci. Sekty vyrábí už víc než 80 let a každý milovník šumivých bublinek by se sem měl vypravit na exkurzi. A věřte, že projít si výrobu sektů společně s věrnými dlouholetými pracovníky je opravdu zážitek!

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Jako cizokrajný exotický pták mezi ochočenými druhy se mezi rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré či Mensdorff-Pouilly vyjímá jméno Napoleona II. alias vévody Zákupského.

Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Po stopách šlechtických rodů: s Rohany za srdcem vévody d´Enghien na Sychrov

Slyšeli jste někdy o Ludvíku de Bourbon, vévodovi d´Enghien? Na zámku Sychrov vám ho představí v souvislosti s rodem Rohanů, který na sychrovském panství vládl 125 let. Dozvíte se zde také, co ukrývá kanopa v sakristii zámecké kaple a jaký je osud busty vévody, která je možná originálem sádrového odlitku ztraceného roku 1822 po výstavě v Paříži.

15 tipů, kde si zahrát pétanque

15 tipů, kde si zahrát pétanque

Léto patří zábavě s rodinou nebo s přáteli! Ve Francii můžete pétanque sledovat skoro v každém parku, poměrně rozšířený už je ale i u nás. Máme pro vás 15 tipů na místa, kde si tuto zábavnou hru v létě určitě zamilujete. Mnoho hřišť se nachází na letních koupalištích, takže příjemný den u vody můžete spojit s koupáním i hraním pétanque.

Beaufort-Spontin – šlechtický rod, který do českých zemí přivezl relikviář svatého Maura

Beaufort-Spontin – šlechtický rod, který do českých zemí přivezl relikviář svatého Maura

Lucemburský hrad Beaufort, belgický hrad Spontin a zámek a hrad v Bečově nad Teplou: to byla hlavní sídla šlechtického rodu Beaufort-Spontinů. Patřil jim také zámek ve valonském Florennes. Právě pro tamní benediktinské opatství byl ve 13. století vyroben relikviář svatého Maura, který Beaufort-Spontinové na konci 19. století převezli na své panství do Čech.

Colloredo-Mannsfeldové – šlechtický rod, který zvelebuje zámek Dobříš

Colloredo-Mannsfeldové – šlechtický rod, který zvelebuje zámek Dobříš

Rodové heslo „Nás zrodila ctnost“, složitý erb s orlem, orlicí a několika lvy, a rodové sídlo na zámku Dobříš: to je rod Colloredo-Mannsfeldů. Vznikl spojením dvou rodů, když si František de Paula Gundakar I. Colloredo (1731–1807), rakouský diplomat a poslední císařský vicekancléř Svaté říše římské, vzal Marii Izabelu, hraběnku Mansfeldovou (1750–1794).

Rohanové – šlechtický rod, který vybudoval pohádkový zámek Sychrov

Rohanové – šlechtický rod, který vybudoval pohádkový zámek Sychrov

Rohanové pocházeli z Bretaně, kde se o nich dá vystopovat nejstarší zmínka již v roce 951, a v průběhu staletí se zařadili mezi deset nejvlivnějších francouzských šlechtických rodů. Postupně se rozdělili na několik linií; jedna z nich opustila Francii po vypuknutí revoluce a usadila se v českých zemích.

Buquoyové – rod, který vyhlásil nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě

Buquoyové – rod, který vyhlásil nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě

Buquoyové jsou starý francouzský šlechtický rod. První Buquoy v českých zemích byl Karel Bonaventura Buquoy (1571–1621), který měl jako císařský generál a zkušený válečník potlačit stavovské povstání proti rakouskému císaři. Ferdinand II. Habsburský mu jako odškodnění za válečné výlohy daroval bývalá panství Švamberků.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

#světovéČesko a Tour de France: české trofeje a česká etapa slavného závodu

Nejslavnější cyklistický závod světa Tour de France startuje v sobotu 29. 8. 2020, kde jinde než ve Francii. Na vítěze čekají trofeje z české sklárny Lasvit, která působí v Novém Boru. Pokud byste si chtěli vyzkoušet atmosféru slavného závodu, buďte připraveni na červen 2021 – to se totiž ve Středočeském kraji pojede L’Etape Czech Republic by Tour de France.

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

#světovéČesko a nový život starých náplavek: jak ožívají místa podél řek

Farmářské a bleší trhy, festivaly plné dobrého jídla a pití, kavárny, cyklostezky, promenády, lavičky svádějící k odpočinku, krásné výhledy a skvělá atmosféra: náplavky si získaly takovou popularitu, že je zahraniční cestovatelské weby zařazují mezi nejlepší tipy pro návštěvu Prahy. O slovo se ale pomalu začínají hlásit i nábřeží v jiných městech.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha