ÚvodVýletyVýlety za vánoční atmosférouVánoční výlet za Karlem IV.

Vánoční výlet za Karlem IV.

Vánoce s Karlem IV.? A proč ne. Projděte se centrem Prahy a až budete mít dost Staroměstských vánočních trhů, vydejte se Karlovou ulicí směrem na Karlův most. Tam, v muzeum Karlova mostu, na vás čeká unikátní výstava originálních betlémů. Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn, kde se provádí i v zimě. Otevřeno mají také v Muzeum betlémů, kde se mmo jiné nalézá také figurka Karla IV.

Karlův most v ziměMuzeum Karlova mostu pořádá každoročně od začátku prosince až do začátku února tradiční vánoční výstavu. K zde bývají unikátní betlémy. Mezi nimi je například slaměný betlém s figurami v životní velikosti polského umělce Andrzeje Wrzecionka, Vltavský rybí betlém zapsaný v České knize rekordů, Africký z ebenového dřeva, Námořnický, či betlém z kukuřičného šustí. Mimo to se zde dozvíte zajímavosti ze stavby Karlova mostu, dlouhé historie i života lidí kolem něj!

Z města si pak udělejte výlet k hradu Karlštejn – a vzít to můžete třeba po plzeňské dálnici anebo do Radotína, Černošic a přes Hlásnou Třebáň.
 

Zimní prohlídky hradu a karlštejnské betlémy v podhradí

hrad KarlštejnZimní prohlídky hradu Karlštejna probíhají během pátků a víkendů od 10:00 do 15:00 hodin. V průběhu Vánoc (23. a 24. prosince) je hrad uzavřen. Otevírá se pravidelně opět 26. 12. a je přístupný do 31. 12., denně mimo pondělí 10:00 až 15:00 hodin. Od Tří králů pak klasicky od pátku do neděle. Přístupná je první prohlídková trasa "Císařská rezidence Karla IV." Vánoční atmosféru a tradice navíc v rámci běžných prohlídek, od konce listopadu až do Tří králů, připomíná adventní výzdoba Císařského paláce. V Klenotnici uvidíte repliku české svatováclavské císařské koruny a k vidění je také Hradní pokladnice, představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k církevním obřadům.

karlštejnský betlémA nezapomeňte si v podhradí prohlédnout Muzeum betlémů! Uvidíte zde kolekci starých českých betlémů vyřezávaných ze dřeva, ale je možné spatřit i betlémy z raritních materiálů jako je např. cukr nebo chleba. Největší překvapení v muzeu skrývá půdní prostor, kde je trvale umístěný loutkový Královský betlém. Zahlédnete vinaře, jak přímo z karlštejnských vinic veze Ježíškovi obří hrozen, Buška z Velhartic ochutnávajícího karlštejnské víno, Mistra Theodorika malujícího Madonu, nebo rytířský souboj na počest dámy kynoucí rekům z hradního okna. Spolu s tímto dějem přichází deset nejznámějších českých panovníků, kteří přinášejí Ježíškovi dary typické pro jejich osobnost a dobu – Karel IV. přináší hrad Karlštejn, Rudolf II. astronomický přístroj, Marie Terezie šperky.