ÚvodVýletyVýpravy za kuriozitamiObjevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Objevte perly kraje pod Pálavou: Mikulov, Venuše a vynikající víno

Věstonickou Venuši není třeba představovat. Zato místo, kde byla pravěká keramická soška objevena, zná málokdo. Dolní Věstonice nedaleko Mikulova jsou obyčejná moravská ves, kam se turisti nehrnou. Přitom okolí nabízí mnoho: krásnou přírodu, hradní zříceniny a hlavně nekonečné vinice.

Ženy, víno, zpěv

město MikulovČlověk by těžko hledal příznačnější slova, kterými popsat jihomoravský Mikulov. Město je obklopené romantickou krajinou, pokrytou lesy a vinicemi, a jeho centrum je právem vyhlášeno památkovou rezervací. Půvabnému náměstí a udržovaným historickým domům vévodí majestátní barokní zámek, jehož expozice mimo jiné přibližuje to, díky čemu je Morava tak oblíbená: vynikající víno. O pověstném temperamentu Moraváků, kteří se umí bavit i bez vína, ale nejradši s ním, se můžete přesvědčit na některé z kulturních akcí, jež se v Mikulově každoročně konají. Dívčiny v tradičních krojích, zpěv a tance v ulicích, hospody s rušnou muzikou a lahodný mok tekoucí proudem... všechny veselky korunuje tradiční vinobraní.

obří sud mikulovZ vinařské tradice Mikulov náležitě těží a žádný turista není ušetřen – ochutnat víno a burčák, projet nebo projít se po některé ze zdejších vinařských naučných stezek, či zhlédnout vinařskou expozici je tu doslova povinnost. Chcete vidět jeden z největších sudů v Evropě, který pojme asi 1014 hektolitrů (135 tisíc lahví) vína? Zajděte se podívat do zámeckého sklepa. Nebo vás zajímá historie vinařství v oblasti a jak se lahodný nápoj vyrábí? Pak si nenechte ujít expozici „Tradiční vinařství na Moravě“ a „Galerii dřevěných lisů“.
 

Kde hledat poklad?

Mikulov Svatý kopečekJestli vás spíš než víno zajímají památky a historie, anebo se potřebujete zbavit ranní „kocoviny“, vydejte se po Mikulově na procházku. Malebné město je plné památek, je tu čistý vzduch a klidná atmosféra. Po nejvýznamnější židovské komunitě na Moravě, která zde sídlila od počátku 14. století, zbyla synagoga a židovský hřbitov. Za pozornost stojí také Dietrichsteinská hrobka a poutní místo Svatý kopeček s kostelem a zvonicí, kam si však budete muset trochu vyšlápnout. Do kopce je to i na Kozí vrch, kterému dominuje zřícenina Kozího hrádku, jejíž okolí je dnes využíváno místními i turisty k rekreaci. Na převýšení si nestěžujte – nebýt jeho, těžko by okolí Mikulova bylo tak půvabné a nabízelo tolik možností zajímavých výletů.

pálavské vrchyZvlněná krajina Pavlovských vrchů je navíc posetá tajemnými zříceninami středověkých hradů. Vydejte se na sever po červené turistické značce, kolem jeskyně Na Turoldu. Po několika kilometrech se před vámi objeví ruiny Sirotčího hrádku ze 13. století, potom narazíte na naučnou stezku Děvín provádějící návštěvníky stejnojmennou rezervací. Nejvýznamnější památkou na cestě je hrad Děvičky, který vznikl ve 13. století, ale od třicetileté války, kdy byl vydrancován Švédy, se změnil ve zříceninu. Jestli milujete lidové báchorky a tajně sníte o objevení pokladu, bude tahle „hromada kamení“ něco pro vás. Podle pověsti je na Děvičkách ukryt úžasný poklad – dostat se k němu ale není jednoduché, protože ho hlídá velký černý pes.

Jestli se vám na hradě nepovede, máme další tip: poklad (tentokrát v podobě sudu plného zlata a drahého kamení) má být ukrytý také v Kočičí skále při silnici z Mikulova do Pavlova. Ani tady však jeho získání není zadarmo: budete muset přemoct kouzelné skřítky.
 

Cesta do pravěku

věstonická VenušeDrahokamy nedrahokamy, zlato nezlato, opravdový poklad Pálavy byl už objeven. Stalo se tak v roce 1925, kdy zde archeolog Karel Absolon prováděl výzkumy. Narazil tenkrát na prastarou hliněnou sošku nahé ženy s velkým poprsím a tučným pozadím, která se později ukázala být opravdovým unikátem. Věstonická Venuše je datovaná do mladého paleolitu, tedy do období 29 000 až 25 000 před naším letopočtem. Její cena je podle odborníků nevyčíslitelná, nicméně když se o to v roce 2004 pokusili američtí starožitníci, došli ke čtyřiceti milionům dolarů!

Pravěký klenot byl objeven poblíž vesnice Dolní Věstonice, do které dojdete, když se budete držet už zmiňované turistické stezky. Bohužel, cennou Venuši vám tu neukáží, dokonce už ji ani nemají (v současnosti je v držení Moravského zemského muzea v Brně, ve sbírkách ústavu Anthropos). Obec je však na svou pradávnou minulost hrdá – a není divu. Vždyť právě zde byl učiněn nález nejstarší tkané textilie či keramiky z pálené hlíny a popela! Chcete vědět víc a „prohlédnout si pravěk“ na vlastní oči? Zavítejte do místní Archeologické expozice!