Závěr festivalu Jeden svět se bude věnovat nelehké situaci na Slovensku, kterou my, jako sousedé jedním dechem sledujeme.
Na závěr druhého ročníku novoměstského Jednoho světa proběhne po promítání bloku krátkých filmů o Slovensku (Zpověď, Nejkrásnější kout na širém světě, Ať žije smrt) beseda s Andrejem Bánem, slovenským sociologem a publicistou.
Blok krátkých filmů o Slovenku nabídne tyto tři snímky:
Rebeka se v kostele vždy cítila bezpečně, pak se ale cosi stalo a ke zpovědi už nikdy nepřišla. K události se vrací s odstupem několika let skrze osobní dokumentární film, ve kterém znovu otevírá svou ránu a veřejně promlouvá o případu sexuálního zneužití, o němž do té doby pověděla jen své nejbližší kamarádce.
Zatímco za zneužití své autority a narušení integrity a důstojnosti mladé dívky by měl pykat pachatel, je to Rebeka, která cítí hanbu, má potíže navázat jakýkoliv intimní vztah a tajemství v sobě skrývá i před vlastní rodinou.
S pomocí kamarádky Emílie ale nachází sílu situaci znovu oživit ve vzpomínkách. Absolventský film se pro ni stává způsobem, jak se konečně osvobodit z tíhy mlčení a pokusit se vyrovnat s traumatem, které je mimořádně obtížné překonat.
- Nejkrásnější kout na širém světě:
Ve studiu televizního štábu právě probíhá konkurz. Kandidáti a kandidátky sdílejí své dojmy o Slovensku a místo nakonec získává mladá žena původně z Ukrajiny. Po začátku velké invaze do Ukrajiny zavádějí reportáže fiktivní slovenské televize diváctvo do prostředí nacionalistických skupin, politických shromáždění a kulturních institucí, kde se setkávají různé pohledy na minulost i současnost země.
Od protestů opozičních stran přes příznivce první Slovenské republiky až po expozice v muzeu SNP, debaty plné obvinění z fašismu odhalují složitost chápání tohoto pojmu. Film nabízí reflexi dynamických změn a hlubokých rozporů ve slovenské společnosti, která hledá cestu k transformaci a sjednocení.
Bratislavská oslava třicátého prvního výročí sametové revoluce přinesla svébytný hold demokracii. V době narůstající pandemie zaplavila ulice krajní pravice a dezinformační scéna.
Mezi ně se vydává studentstvo bratislavské filmové školy, aby se protestujících zeptalo, co pro ně znamená svoboda a demokracie, které ve svých projevech tak často zmiňují, a zaznamenalo nálady i názory této stále hlasitější části slovenského obyvatelstva.
Režisér Róbert Mihály se ve výmluvné koláži pokouší interpretovat tyto události v širším kontextu prostřednictvím vybraných poznámek z přednášky italského filozofa Umberta Eca Věčný fašismus.
Přijďte spolu s námi uzavřít festival debatou a inspirativními příběhy, které reflektují sílu lidské odolnosti a touhu po svobodě!
Pro účast na diskusi je nutné mít předem zakoupenou vstupenku na samotné promítání filmu. Vstupenky je možné zakoupit v rámci sítě Smsticket nebo v informačním centru NMNM.