ÚvodCo chcete dělat?PřírodaNaučná stezka Lyžování na Novoměstsku
Příroda

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku

Naučná stezka Lyžování na Novoměstsku provádí návštěvníky po místech historicky spojených s lyžařskou tradicí v Novém Městě na Moravě a okolí. Měří téměř 8 km a prohlédnete si deset zastavení.
Naučná stezka Lyžníci na Novoměstsku má celkem 10 zastavení. Vede z Vratislavova náměstí (kde již od roku 1910 obvykle začínaly závody) směrem k Harusáku přes Vysočina Arenu, Mercedesku na Bělisko. Zavede vás mimo jiné na místa, kde stávaly za první republiky skokanské můstky. Dále směřuje ke katolickému hřbitovu a odtud k vlakovému nádraží směrem k bývalé truhlářské dílně Slonek. Poslední zastavení je na Oboře.

Stezka připomíná spoustu zajímavých faktů, například také to, že první lyžařské závody, ale také Zlatá lyže byly až do 70. let závody sdruženými, takže každý lyžař musel závodit zároveň v běhu i ve skoku na lyžích.

Trasa končí opět na náměstí a je určena pro všechny generace. Mohou se na ní vydat například i maminky s kočárky nebo hůře pohybliví lidé.

Krajina Novoměstska poskytuje dokonalé podmínky pro běžecké lyžování. Prvním lyžařem byl fryšavský revírník Rudolf Gabessam v roce 1890, který inspiroval nejprve Adolfa Slonka z Rokytna a po něm další místní řemeslníky k výrobě lyží. Už roku 1910 vznikl lyžařský Sportovní klub, jeden z prvních v celé Monarchii.

Členové Sportovního klubu uspořádali 2. února 1910 první veřejné lyžařské závody. Zúčastnilo se jich 19 závodníků, mezi nimi jedna žena, Marie Gregorová. Následujícího roku byla vypsána i jízda žen (vyhrála Marie Gregorová), roku 1912 byly závody rozšířeny o kategorii dětí a mládeže a roku 1914 o závod štafet. Kromě běhu na lyžích se závodilo také v kategoriích jako krasojízda nebo jízda bez hůlek. Lyžařský klub zval do Nového Města instruktory, např. Bohumila Hanče, který byl v té době nejlepším českým lyžařem. Byly vybudovány skokanské můstky, nejprve sněhové, později dřevěné. Od roku 1922 sloužila nejen lyžařům výstavní turistická chata na Harusově kopci.

V roce 1934 byl založen sdružený závod o Zlatou lyži Českomoravské vysočiny. Každý účastník musel absolvovat běžecký závod, ale i závod ve skoku, a to až do roku 1970. Původní putovní trofej Zlatá lyže, kterou trvale získal její pětinásobný vítěz Bohumil Kosour, je nyní k vidění v lyžařské expozici Horáckého muzea.
Po záboru českého pohraničí a tím i horských oblastí v roce 1939 se Novoměstsko stalo největším lyžařským centrem v Protektorátu Čechy a Morava.

Roku 1949 byl u Jelínkova mlýna postavený další můstek nahrazený po vichřici v roce 1963 ocelovým. Skákali na něm i olympijští reprezentanti, například Jiří Raška.

V roce 1973 se závod Zlatá lyže dostal do kalendáře mezinárodních závodů FIS. V lese Ochoza byl postaven hotel Ski a začal zde vznikat nový lyžařský areál se stadionem (dnešní Vysočina Arena). Roku 1981 se zde poprvé běžel Světový pohár.

V novém tisíciletí se do popředí zájmu dostává biatlon. Zatím největší událostí bylo Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013. Desítky tisíc diváků přihlížely úspěchu bronzové štafety Moravec, Soukalová, Soukup, Vítková. Krajina Novoměstska v zimě poskytuje lyžařům nezapomenutelné zážitky ve stopě, Vysočina Arena se světovými parametry zajišťuje nejlepší podmínky pro konání světových pohárů v běhu na lyžích, biatlonu a horské cyklistice.

Naučná stezka vznikla v roce 2022 k příležitosti Roku lyžařů za podpory Nadačního fondu Nového Města na Moravě.
 

Zastavení naučné stezky

 
1. Ať to frčí!
Stezka začíná na Vratislavově náměstí, kde kdysi startovaly lyžařské závody. V Horáckém muzeu najdete expozici věnovanou historii lyžování.

2. Lyžařští závodníci Němečtí
Na Palackého náměstí se nachází rodný dům bratrů Německých. Z jedenácti sourozenců dosáhli největších úspěchů účastníci zimních olympijských her bratři Otakar a Josef.

3. Harusův kopec a Šibenice
Významná kapitola v lyžařské historii Novoměstska – na těchto kopcích vyrostl první dřevěný můstek a oblíbená turistická chata. Dnes je zde sjezdovka a můstky pro skoky na lyžích.

4. Vysočina Arena
Centrem lyžování je od 70. let areál, který postupně vznikal v okolí hotelu Ski navrženém architektem Janem Krumlem.

5. Lyžařská historie chaty Mercedes
Skautská chata z roku 1939, kterou ozdobil sgrafity novoměstský grafik a lyžař prof. Jiří Šebek, byla ve své historii svědkem mnoha lyžařských událostí – tréninků, závodů a setkávání.

6. Slavní lyžaři na katolickém hřbitově
Slavní lyžaři Novoměstska a jejich pozoruhodné životní příběhy.

7. Sportovní škola mládeže
Speciální sportovní třídy pro mladé talenty mají v Novém Městě tradici už od poválečných let.

8. Rozvoj lyžařské turistiky
Od roku 1910 jezdil na novoměstské nádraží speciální zimní lyžařský sportovní vlak. Byl vypravován v neděli a ve svátek o půl šesté ráno z Brna. Výletníci se mohli občerstvit a ubytovat naproti v hotelu Gregor (od roku 1989 Hotel Artis).

9. Rodina Slonkova a výroba lyží na Novoměstsku
Sgrafito lyžaře na domě č. p. 211 připomíná slavnou historii rodiny Slonkových – prvních a nejvýznamnějších výrobců lyží v Novém Městě a majitelů dnešního sportovního obchodu a lyžařského minimuzea.

10. Lyžařské můstky v Novém Městě
Dnes málokdo ví, že kromě skokanského můstku na Šibenici stávaly sněhové, dřevěné i ocelové můstky také zde v Oboře, ale také u škrobáren nebo na Bělisku.

Letáky ke stezce jsou k dostání v Horáckém muzeu na pokladně Informačního centra Nové Město na Moravě.

Provozovatel

Novoměstská kulturní zařízení - Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě
Tel.:
+420 566 598 750
Email:
ic@nmnm.cz
WWW:
https://ic.nmnm.cz/
GPS:
49,560846 16,072916
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

100 opic Dominika Tesaře

Ve středu 21. srpna se přijďte podívat do Horáckého muzea, kde zahraje Divadlo 100 opic Dominika Tesaře.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Komentovaná prohlídka Nového Města na Moravě

Další skvělá procházka po pamětihodnostech města s milým průvodcem.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Slavnosti medu aneb sladké ukončení léta

Poslední prázdninová sobota ve znamení tradiční akce Slavnosti medu aneb sladké ukončení léta.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vernisáž výstavy Vůně medu

Slavnostní zahájení 24. ročníku včelařské výstavy se uskuteční v pátek 8. listopadu v 15 hod.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vůně medu

Tradiční 24. ročník prodejní včelařské výstavy opět v Horáckém muzeu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Svatováclavské slavnosti v Novém Městě na Moravě

Přijďte oslavit sv. Václava na Vratislavovo náměstí do parku ke katolickému kostelu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Charitativní běh pro Domácí hospic Vysočina

Připravujeme pro vás další ročník charitativního běhu, jehož výtěžek podpoří přání umírajících – zůstat doma, zemřít důstojně a bez bolesti v kruhu rodiny. Akce se bude konat 7. září od 14:00 do 18:00 hodin na přírodním koupališti u Nového Města na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Farmářský trh s doprovodným programem – sobota 20. července

Hlavní sezóna čtrnáctého ročníku farmářských trhů s bohatou nabídkou kvalitních potravin a produktů s jasným původem.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Venkovní hra – S Pasáčkem Novým Městem na Moravě

Pasáček vás povede po stopách slavných umělců Novým Městem na Moravě, které je známé jako galerie pod širým nebem. Ponořte se do atmosféry umění a kreativity, kterou objevíte na každém rohu.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Strašidelné muzeum v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě

Pro malé i velké snílky připravilo Horácké muzeum strašidelné podzemí. Ve sklepení budovy potkáte skřítky, hejkala i bludičky. Přistihnete čerty, jak hrají kuželky, uvidíte ohnivý sud a další překvapení.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Historie lyžování v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě, to není jen běžecké lyžování a tradiční zimní závody. Centrum města bylo prohlášeno za městskou památkovou zónu a nabízí několik zajímavých památek a domů k nahlédnutí.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Beachvolleyballový a tenisový kurt pro relaxaci a zábavu

Přijeďte do Nového Města na Moravě, pokud chcete strávit klidnou nebo aktivní dovolenou v nádherné chráněné krajinné oblasti Vysočiny!
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Katolický kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě je zasvěcený svaté Kunhutě. Upoutává především hodnotnou sgrafitovou výzdobou fasády od novoměstského rodáka Karla Němce.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Horácká galerie na zámku v Novém Městě na Moravě

Zámek Nové Město na Moravě je sídlo Horácké galerie. Renesanční zámek vznikl ve 2. polovině 16. století. Později jej stavebně poznamenaly nové trendy – baroko v 18. století a novorenesance v 19. století.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Novoměstské hasičské muzeum

Novoměstské hasičské muzeum vzniklo příhodně hned vedle hasičské stanice poloprofesionální jednotky SDH v Novém Městě na Moravě.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Čtyřka

Bistro Čtyřka v samém srdci Vysočiny v Novém Městě na Moravě, na Vratislavově náměstí je řešení rychlé snídaně, svačiny, oběda či večeře formou bufetu s konzumací v místě nebo s sebou do ruky – do práce, domů, na chalupu, zkrátka kamkoli vás vítr zavane.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Bona café v Novém Městě na Moravě

Kavárna Bona café se nachází na náměstí v Novém Městě na Moravě. Připraví vám zde kvalitní výběrovou kávu z liberecké pražírny Nordbeans. Ochutnat můžete i dorty a zákusky vlastní výroby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Pivovar Hejkal v Novém Městě na Moravě

Pivovarská tradice v Novém Městě na Moravě byla na 111 let přerušena. Ale v roce 2017 byla zase obnovena a od té doby se zde vaří pivo podle vlastní receptur z kvalitních surovin a podle starých osvědčených technologických postupů vařené.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Vila NMNM v srdci Žďárských vrchů

Vila stojí na krásném velkém pozemku se zahradou, na kterém je ještě samostatný zahradní domek. Dvě podlaží vily, v nichž najdete dva prostorné a dřevem vonící apartmány, pohostí až 12 osob.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kafíno

Zastavte se na kafe nebo na víno. Ostatně tak už to i vyplývá z názvu našeho podniku. Dříve se tu prodávaly bytové doplňky, potom víno a my milujeme kávu a máme rádi retro věci, a to vše jsme nyní v našem Kafínu propojili.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Hotel Horní Dvůr – kvalitní ubytování na statku Pernštejnů

Původní objekt hotelu Horní Dvůr sloužil po řadu století jako statek, jehož historie spadá až do 16. století. Nabízí příjemné, nadstandardní ubytování na Vysočině v citlivě zrekonstruovaných prostorách, se zachovanými fragmenty původní výzdoby.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

Kästle Residence v Novém Městě na Moravě

Nově vybudovaná Kästle Residence se nachází v samém centru Nového Města na Moravě v srdci Vysočiny. Díky své atraktivní poloze je ideálním místem nejen pro nadšené sportovce a rodiny s dětmi, ale pro každého, kdo hledá aktivní odpočinek.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina

M&A Bu Cafe Nové Město na Moravě

Vychutnejte si osvěžující domácí limonády, kvalitní víno nebo exkluzivní alkoholické nápoje.
Nové Město na Moravě, Kraj Vysočina