Každé dva roky pořádaná folklorní slavnost v Kunovicích – přijďte i vy pokochat se krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení. Příští ročník se bude konat ve dnech 22. – 24. 5. 2026.
Jízda králů je výjimečný lidový zvyk, zapsaný do seznamu UNESCO. V Kunovicích se koná
každé dva roky. Ústřední postavou je mladý chlapec, který představuje krále a jede na bílém koni přestrojen v ženském šatu, s tváří zakrytou pentlemi a růží v ústech. Kunovská jízda králů je jedinečná též Formanskou jízdou, ve které je možné vidět až 80 koňských zápřahů.
Jízda králů má v Kunovicích dlouholetou tradici. Jde o obyčej patrně
předkřesťanského původu. V křesťanské chronologii jde o svátek svatodušní, tradičně pořádaný na svatodušní pondělí.
První písemná zmínka o konání této slavnosti v
Kunovicích je z roku
1897. Jízda králů se zřejmě jezdívala každým rokem až do roku 1914, kdy byla tato tradice přerušena I.světovou válkou. Po jejím skončení byly jízdy králů opět obnoveny a jezdily se pravděpodobně až do roku 1944. První poválečná jízda králů se konala v roce 1954. V průběhu let byla tradice několikrát přerušena. K poslední obnově došlo v roce 1996. Jízda králů tehdy dobře zapadla do průběhu oslav 800. výročí první písemné zmínky o Kunovicích.
Ústřední postavou jízdy králů je
král, což má být podle tradice panic. Proto bývají za krále voleni chlapci ještě nedospělí. Král jede na bílém koni přestrojen v ženském šatu, s tváří zakrytou pentlemi a růží v ústech na důkaz mlčenlivosti. Po straně má
pobočníky s tasenými šavlemi, jejichž úkolem je krále chránit. V čele průvodu jede
praporečník, další jezdci jsou buď vyvolávači – ministři, kteří žádají rodiče o krále, anebo
vyvolávači – výběrčí. Ti vyvolávají vtipné vyvolávky a inkasují za ně od přihlížejících drobné finanční příspěvky „na chudobného krála“. Jízdu králů veřejně povoluje starosta. Na závěr
družina vrací krále jeho rodičům, děkuje jim za něho a účastní se večeře – hostiny v domě králových rodičů.