ÚvodAktualityKalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice
Kultura

Kalendář 2025: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Židé si o letnicích připomínají darování Desatera Mojžíšovi na hoře Sinaj, křesťané seslání Ducha svatého na apoštoly po Ježíšově nanebevstoupení. Právě svátky odcházejícího jara a začínajícího léta jsou pro letnice klíčové.

Čtyřicátý den po Velikonocích křesťané slaví Nanebevstoupení, které připomíná Ježíšův výstup ze země do nebe, padesátý den patří letnicím neboli Svatodušním svátkům; letošní neděle Svatodušní má datum 8. června 2025. Další neděli přichází na řadu svátek Nejsvětější Trojice (neděle 15. června 2025) a pak svátek Božího Těla (čtvrtek 19. června 2025), jímž letnice končí.
 

Letnice ve skanzenu v Kouřimi

Svatodušní svátky tvoří společně s Vánocemi a Velikonocemi tři hlavní církevní svátky, ale zvyky, které je provázejí, jsou méně známé a často úsměvné – na zahánění čarodějnic práskáním bičů a nošení darů ke kouzelným studánkám už dnes věří opravdu málokdo. Se zapomenutými svátky se podrobně můžete seznámit v neděli 8. června ve skanzenu – Muzeu lidových tradic v Kouřimi, kde slaví letnice se vším, co k nim patřilo. Třikrát během dne proběhne obchůzka královniček provázená otevíráním studánek, čeká vás také povídání o lidových oděvech, dětské dílničky a hry či vědomostní kvíz.

Dozvíte se také, že v sobotu před svátky se pečlivě vymetlo celé stavení a vyzdobilo se lipovými proutky, o svatodušní vigilii se v noci konalo první pasení dobytka pod širým nebem a prováděly se obchůzky či průvody po polích, které měly zajistit dobrou úrodu. Otevírání studánek spojovalo pohanské uctívání pramenů s prvky křesťanství. Konalo se obvykle před východem nebo po západu slunce a dívky s věnci při něm čistily studánky. Obřad provázela obchůzka, kdy královničky se zpěvy vodily po domech královnu a byly odměňovány především vejci a máslem.
 

Jízda králů ve Vlčnově

Letnice provázely také královské slavnosti včetně Jízdy králů, zapsané na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO. Slavnosti svobodných mužů spojené s voděním, honěním či stínáním krále se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen na Slovácku a na Hané. Minimálně dvousetletou tradici má ta nejznámější z nich, Jízda králů z Vlčnova, spojená s lidovým jarmarkem a s možností prohlídky muzea a starých domů.

Slavnost se dřív konala na letnice o svatodušním pondělí, ale roku 1953 se přesunula na svatodušní neděli a později se místo pohyblivého termínu zvolilo pevné datum: koná se každý rok poslední neděli v květnu. Je to překrásný a složitý obřad, který stojí za to vidět na vlastní oči, od královské družiny coby mládenců ve vlčnovských krojích na koních, zdobených pentlemi, květinami a červenými šátky, až po mladičkého krále, který mívá v ústech bílou růži. Letošní Jízdu králů si ve Vlčnově vychutnáte od 24. do 25. května.
 

Další oslavy letnic a Jízdy králů

  • neděli 8. června v 18 hodin začne tradiční Svatodušní bohoslužba v kapli Seslání Ducha svatého na zámku Lemberk.
  • V pátek a sobotu 20. a 21. června se můžete vypravit na Budišovské letnice, multižánrový festival pod širým nebem. Koná se v autokempu v Budišově nad Budišovkou a kromě hudby si užijete řezbářské soutěže, přehlídku veteránů a atrakce pro děti.
  • Na začátku července se můžete vydat do Hluku, kde se koná Dolňácké slavnosti písní a tanců, jejiž součástí je Jízda králů.
  • Tradičně se v létě koná Jízda králů v obci Doloplazy u Olomouce; kterou pořádá hanácký národopisný soubor Olešnica 
  • Další Jízda krále Ječmínka, tedy hanácká obdoba Jízdy králů, projede v neděli 17. srpna Masarykovým náměstím v Kojetíně. Jízda je součástí Kojetínských hodů, které potrvají celý prodloužený víkend.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Svatodušní bohoslužba na zámku Lemberk

8. 6.
Svatodušní bohoslužba na zámku Lemberk

Tradiční svatodušní bohoslužba v zámecké kapli Seslání Ducha svatého.

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.

Areál Jízdy králů v Kunovicích Letní sporty

Areál Jízdy králů v Kunovicích

V přírodním multifunkčním zařízení se snoubí tradice se současností. V jednom prostoru se zde setkává kultura, sport i relaxace.

Letnice v Kouřimi – obchůzka zeleného krále

8. 6.
Letnice v Kouřimi – obchůzka zeleného krále

Celodenní pořad Letnice v kouřimském skanzenu připomene dnes již zapomenuté lidové obyčeje – otvírání studánek a králenskou obchůzku. Nebude chybět hudba, tanec a lidové občerstvení.

Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2025

5. 7.6. 7.
Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2025

Tradiční lidová slavnost Jízda králů se uskuteční 5. – 6. července 2025. Jízda králů je v Doloplazích pořádána již přes třicet let.

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny Gurmánská turistika

Památková rezervace Vinné búdy Vlčnov-Kojiny

Památkovou rezervaci Vlčnov-Kojiny tvoří soubor tzv. vlčnovských búd, vinohradnických staveb, lisoven bez sklepa, které představují ucelený areál historicky velmi hodnotných staveb.

Kojetínské hody 2025

15. 8.17. 8.
Kojetínské hody 2025

Od roku 1999 se každoročně v polovině srpna (nejbližší víkend k 15. srpnu) v Kojetíně konají konají hody. Letos je termín 15. až 17. srpna 2025.

Krojované hody Mikulov

28. 6.29. 6.
Krojované hody Mikulov

Tradiční krojované hody s průvodem a večerní zábavou.

Vesnická památková rezervace Vlčnov Kultura

Vesnická památková rezervace Vlčnov

Nejstarší a nejznámější slovácká národopisná slavnost Jízda králů ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu. Jízdu králů provází překrásné slovácké kroje, vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovice a ochutnávky místních vín. Od roku 2011 je jízda králů zapsána na seznam UNESCO.

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2025

17. 7.20. 7.
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2025

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.

Víkend památkových domků na Slovácku 2025

7. 6.8. 6.
Víkend památkových domků na Slovácku 2025

Víkend památkových domků, objektů lidového stavitelství a malých muzeí proběhne tento rok již pojedenácté. Po sedmi desítkách objektů budou moci návštěvníci putovat od soboty 7. do neděle 8. června 2025.

Budišovské letnice 2025

20. 6.21. 6.
Budišovské letnice 2025

44. Open Air festival. Multižánrový festival. Bohatý doprovodný program, řezbářské soutěže, atrakce pro děti. Přehlídka motocyklových veteránů, atrakce pro děti a mnoho dalších zajímavých věcí. Budišovské letnice se letos konají 20. a 21. června.

Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

3. 7.7. 7.
Jízda králů Hluk 2025 a Dolňácké slavnosti písní a tanců

Velká sláva vypukne v Hluku – během prvního červencového víkendu se zde uskuteční Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů. Jejich součástí bude i další ročník slováckého festivalu dechových hudeb.

Muzeum lidových staveb Kouřim Památky

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Jízda králů Vlčnov 2025

24. 5.25. 5.
Jízda králů Vlčnov 2025

Národopisná slavnost s lidovým zvykem jízdy králů se uskuteční ve dnech 24. – 25. května 2025. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji.

Jízda králů Kunovice 2026

22. 5.24. 5.
Jízda králů Kunovice 2026

Každé dva roky pořádaná folklorní slavnost v Kunovicích – přijďte i vy pokochat se krásnými kroji a vozy taženými koňmi v nejrůznějším provedení. Příští ročník se bude konat ve dnech 22. – 24. 5. 2026.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec skočného charakteru pocházející ze Slovácka. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

Sokolnictví – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Sokolnictví – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

V roce 2010 bylo organizací UNESCO sokolnictví uznáno jako nehmotné kulturní dědictví lidstva. Sokolnictví je jedním z nejstarších vztahů mezi člověkem a dravcem, které trvá více než 4000 let. Je to tradiční aktivita lovu pomocí cvičených dravých ptáků v přirozeném prostředí.

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Snad žádný jiný malíř a grafik nezachytil život na Slovácku a jeho bohaté lidové tradice, slavnosti i běžný život na přelomu 19. a 20. století tak věrně jako malíř a grafik Joža Uprka (26. října 1861, Kněždub – 12. ledna 1940, Hroznová Lhota).

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Hodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka

Hodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka

Zaváďka nebo také zavádka je starý lidový zvyk, který se udržel jen ve dvou desítkách obcí na Slovácku. Pomalý důstojný tanec ve tříčtvrtečním taktu bývá jedním z vrcholů hodových slavností, a protože se ho účastní několik desítek párů, nabízí také nádhernou podívanou na bohatě zdobené lidové kroje.

Vlčnov

Vlčnov

Vlčnov je vesnicí starého typu. Svědčí o tom i původní položení domů, které určují původní tvar obce tzv. „dvouřadovku“. Vlčnov je v dochovaných dokumentech vzpomínán už v roce 1264, i když podle odborného odhadu jsou počátky vzniku poněkud staršího data, písemně nedochovaného. Obec proslavil folklorní zvyk udržovaný po generace řadu století, tzv. Jízda králů. Jedná se o vůbec nejstarší a nejznámější slováckou národopisnou slavnost. Ve Vlčnově se koná každoročně poslední víkend v květnu.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2025: Jaké zážitky nabídne?

Festival muzejních nocí slaví už 21. ročník! Od 16. května do 14. června 2025 se po celé republice otevřou muzea a galerie v netradičních časech a nabídnou návštěvníkům nejen prohlídky svých expozic, ale i pestrý doprovodný program. Muzejní noci, které mají tradici i ve velkých evropských městech, se u nás staly oblíbenou příležitostí zažít kulturu jinak – v atmosféře večera a noci, plné překvapení, zážitků a setkávání. Festival volně navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se každoročně slaví 18. května už od roku 1977.
16. květen 2025 15:00
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2024 zná své vítěze

Od 1. ledna do 28. února 2025 probíhal již XXIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 110 projektů od 72 institucí z celé České republiky. Nejvíce projektů bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2024 (51 projektů), následovaly kategorie Muzejní publikace roku 2024 (38 projektů) a Muzejní počin roku 2024 (21 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.
16. květen 2025 14:00
Kultura

Lesní scény ve skalách a pod korunami stromů: divadla, kde příroda tančí s múzami

Kulisy z mechu, strop z nebe a herci, kterým občas fouká do replik vítr – to jsou lesní divadla. Malá, schovaná a často opomíjená místa, kde se nehraje každý den, a přesto dokážou okouzlit víc než barokní zlaté lóže. Vydejte se s Kudy z nudy na divadelní procházku po lesních scénách, které připomínají pohádková kouzla a čekají, až si jich někdo všimne.
13. květen 2025 13:12
Kultura

Hurá za kulturou! Máme pro vás tipy na výstavy, které by vám neměly uniknout...

Kam se aktuálně vypravit na zajímavou výstavu? Vyberte si z nabídky tipů pro muzea, galerie, památky a další kulturní objekty. Máme pro vás přehled zajímavých kulturních tipů z celého Česka.
11. květen 2025 18:05
Kultura

Muzejní noc 2025: jaká muzea budou otevřena během května a června?

Kdo říká, že muzea jsou nudná? Festival muzejních nocí ve dnech 16. května až 14. června 2025 přinese řadu speciálních programů pro malé i velké návštěvníky. Letošní 21. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty, představí přes 700 institucí a 200 měst Česka! Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 16. května 2025 od 14.00 hodin v Luhačovicích. Vždy v pátek a sobotu večer budou otevřena jiná muzea. Muzea během Muzejní noci většinou otevírají své brány zdarma, nebo za symbolické vstupné. Známkou úspěšnosti Muzejní noci není vždy jen vysoký počet návštěvníků, ale zejména jejich spokojenost, jejich zájem o dění v kulturních institucích a přínos z osobního setkání s pracovníky muzeí a galerií. Velký přehled nejzajímavějších akcí vám přináší Kudy z nudy.
5. květen 2025 16:47
Kultura

Milujete klasiku? Užijte si ji během turistické sezony 2025 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.
30. duben 2025 18:47
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
24. duben 2025 7:59
Kultura

50 tipů na sváteční neděli a Boží hod velikonoční

Na Boží hod velikonoční v neděli 20. dubna 2025 se opět rozezní zvony a zvonky, které se vrací z Říma. Podle křesťanské tradice v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, a proto je pro věřící nejvýznamnějším dnem celých svátků právě neděle. V neděli se také začala jíst tradiční velikonoční jídla – vejce, mazanec, beránek, víno a chleba. Pojeďte s námi na výlet za tradicemi. Naučíte se plést pomlázky, malovat vajíčka nebo upéct tradiční mazanec. Tradiční Velikonoce v Česku slaví nejen ve skanzenech prohlídkami, trhy, jarmarky nebo ukázkami současných i zaniklých řemesel, která jsou typická pro období vítání jara.
20. duben 2025 8:20
Kultura