ÚvodAktualityKalendář 2024: Folklorní festivaly, setkání lidových muzik, zvyky a hody
Kultura

Kalendář 2024: Folklorní festivaly, setkání lidových muzik, zvyky a hody

Patříte k milovníkům lidových tradic a nikdy se nemůžete dost vynadívat na krojované taneční soubory? Pak se v průběhu roku nechte zlákat na některý z folklorních festivalů, které pro vás vybral portál Kudy z nudy napříč celou Českou republikou.

Květen: Pojizerský folklorní festival a vlčnovská Jízda králů


Jízda králůSváteční pondělí 1. 5. slibuje v rožnovském skanzenu Stavění máje. Tradiční lidová májová slavnost se bude konat v areálu Dřevěného městečka muzea. O víkendu 4. – 5. 5. se koná v Šumperku 3. ročník festivalu Cimbálove. Objevte kouzlo cimbálové i další lidové muziky. Hosty jsou letos  Pekovci, hudební uskupení stavějící základy svého repertoáru na tradiční romské hudbě, a world-music kapela Hrdza.

V sobotu 18. května se uskuteční 11. ročník Pojizerského folklorního festivalu, tentokrát na novém místě, na Masarykově náměstí v Mnichově Hradišti. Připraven bude zajímavý program na pódiu, i krásný staročeský jarmark a další aktivity nejen pro děti.

Legendární akcí je květnová Jízda králů ve Vlčnově. Obřadní objížďka na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji letos proběhne 25. a 26. 5. Slavnost byla pro svou jedinečnost zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.
 

Červen: přehlídkám folkloru vévodí Strážnice

strážnicePrvní letní měsíc bude na národopisné akce velmi bohatý. Folklorní dění zahájí 5. – 9. 6. Mezinárodní folklórní festival Plzeň. Těšte se na české i světové folklorní skupiny, krojovaný průvod městem, staročeský jarmark, ukázky lidové řemeslné výroby a lidové gastronomie. O víkendu 7. – 9. 6. vypukne inspirativní folklorní festival Pardubice – Hradec Králové. Ten samý víkend ožije Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm festivalem Ondrášova valaška. A 7. – 9. 6. ještě jednou, tentokrát do historického centra Mělníka na Mělnický vrkoč. Pestrý program a soubory z České republiky i zahraničí přinese 18. – 23. 6. již 27. Mezinárodní festival Frýdek-Místek
 
Zlatým hřebem červnového kalendáře je proslavený Mezinárodní folklorní festival Strážnice! Během něj se můžete od 27. do 30. 6. potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu i v mnoha různých pořadech, zkusit si i tance z cizokrajných koutů světa a společně si zazpívat a zatancovat u lidových muzik. Festival probíhá nejen na amfiteátrech v zámeckém parku, ale také ve vinohradnickém areálu a před usedlostmi v nedalekém Strážnickém Skanzenu. Tradicí se staly i hudební pořady v zámecké expozici Hudební nástroje v lidové kultuře.
 

Červenec: Portáši, Kopaničáři a selské Holašovice

portášiČervenec přináší velmi rozmanitý program po celé republice. Začne o víkendu 6. – 7. 7. Jízdou králů v Doloplazích na Olomoucku. Veselo bude ale i v Plzeňském kraji, kde se 11. až 14. 7. uskuteční Mezinárodní folklorní festival Klatovy. Ve Starém Hrozenkově na Valašsku se od 12. do 14. 7.  uskuteční Kopaničářské slavnosti, lidové slavnosti moravsko-slovenského pomezí, kterých se pravidelně účastní na třicet souborů. Ve Valašské Bystřici budou 12. – 14. 7. řádit v rámci Portášských slavností byvší ochránci průsmyků a hranic na Valašsku. Na jižní Moravě, ve Velké nad Veličkou, chystají na víkend 18. až 21. 7. Horňácké slavnosti.
 
holašoviceAni Čechy nebudou zahálet. Od 18. do 21. 7. čekají hlavní město Prague Folklore Days neboli Pražské folklorní dny. Největší lidová taneční akce ve střední Evropě slibuje pestrou podívanou na nádherně zdobené kroje, bohatství a krásu lidového umění a samozřejmě lidové tance a zpěvy. Živo bude také v jižních Čechách, konkrétně v Holašovicích, kde se od 19. do 21. 7. konají tradiční Selské slavnosti. Základem třídenní slavnosti je lidový jarmark s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky i ze zahraničí.
 

Srpen: Folklor bez hranic a dudácký festival ve Strakonicích

slovácký rokDruhá polovina léta zve milovníky cimbálové muziky, tradiční gastronomie a lidové kultury na vyhlášené horalské slavnosti Gorolski Święto od 2. 8. do 4. 8. do Jablunkova. Do Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm se můžete podívat 9. – 11. 8. na Jánošíkov dukát, který rozezní temperamentní slovenské melodie. 
 
Folklor se nevyhne ani Ostravě, kde zpříjemní letní dny mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic. Ve dnech 12. – 16. 8. zde rozezní vystoupení českých i zahraničních souborů různé městské obvody. O víkendu 16. – 18. 8. to roztočí hustopečská chasa na třídenním hodovém veselí Krojové hody Hustopeče. A srpen na Moravě uzavřou 25. 8. ozvěny frenštátského festivalu – Z druhé strany Radhoště. Cestou do jižních Čech se zastavíme v Červeném Kostelci, kde ve dnech 14. – 18. 8. ožije Mezinárodním folklorním festivalem Červený Kostelec přírodní areál u Divadla J. K. Tyla. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout kromě českých i exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.

Chodské slavnostiNa Domažlicku jsou vyhlášené Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Obě slavnosti se letos konají od 9. do 11. 8. a představují největší a nejstarší národopisnou slavnost v západočeském regionu a druhou nejstarší v Čechách. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí. Také zde budou hrát hlavní úlohu kroje, lidová muzika, tance a regionální dobroty. Ve dnech 22. – 25. 8. se koná Mezinárodní folklórní festival v Písku. Součástí je vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program. Tradičně zde účinkují také soubory z Indie, Slovenska, Mexika, Tchaj-wanu, Polska nebo Německa. Akce vyvrcholí sobotním galaprogramem s názvem Písek, roztančené město na Otavě.

Nadšenci nejen do dudácké hudby si letos opět po dvou letech užijí v termínu 22. – 25. 8. Mezinárodní dudácký festival Strakonice. Město ožije na mnoha scénách a rozmanitosti dudácké muziky se zde meze nekladou. Své umění zde předvedou dudáci z více než desítky států. Mimo Čechů například Skoti, Slováci, Španělé, Francouzi či Turci. Těšte se i na vojenské a historické písně, skvělé folklorní tanečníky, pořady pro děti i průvod dudáků městem.
 

Září: Krojované hody, vinobraní a Hanácké slavnosti

bezencké krojované hodyNa přelomu srpna a září, 28. 8. – 1. 9., se uskuteční každoroční krojovaná přehlídka tuzemských i zahraničních souborů Karlovarský folklorní festival.  Přelom měsíců oživí 30. 8. – 1. 9. také Folklórní festival v Chrudimi, který nabídne nejen přehlídku špičkových folklórních souborů, ale také oslavu nadcházejících dožínek. K hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše na Vysočině patří tradiční Bítešské hody, letos pořádané 4. až 11. 9. Celou slavnost vede Bítešská chasa, která staví májku a o hodové neděli prochází město průvodem, který hýří vínem, hudbou a tancem a všeobecným veselím. Veselo bude 6. – 8. 9. i ve Velké Bystřici na mezinárodním folklorním festivalu Lidový rok.

Jižní Morava bude žít vínem – na 20. a 21. 9. se chystá Bzenecké krojované vinobraní. Nabídne ochutnávky vín, burčáků, jarmark, koncerty i taneční veselici. Hrát a tančit se bude 19. – 22. 9. v krásném prostředí Mariánských lázní na Mariánském podzimu. V těchto dnech je město plné tanečníků v krojích, hudby, tance, ale i ochutnávek krajových specialit, vína a stylového jarmarku. Září uzavřou 27.  – 29. 9. veselé Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově, kde se poslední zářijový víkend nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Příjemnou atmosféru slavností dotváří svatováclavský jarmark a přehlídka folklórních souborů, které se v rámci Mezinárodního folklórního festivalu představí hned na několika místech po celém historickém centru a svými vystoupeními roztančí nejednoho diváka.
 

Říjen: Zámecký ryneček a stínání kohouta v Kouřimi

Svatohavelské posvícení v KouřimiMladým festivalem je Zámecký ryneček, letos ho čeká teprve druhý ročník. Před zámkem Zlín se o víkendu 5. – 10. 10. rozprostřou stánky s těmi nejlepšími moravskými víny a vystoupí skvělé lokální soubory. 
 
Jednou z vůbec posledních národopisných akcí bude 20. 10. Svatohavelské posvícení v Kouřimi. Kromě bohaté gastronomické nabídky proběhne i beseda o jídle a hodování, rekonstrukce lidového zvyku “stínání kohouta” z Podještědí v podání folklorního souboru Horačky (neobávejte se, nedojde k trýznění ani zabíjení živých tvorů) a v chalupách kouřimského skanzenu návštěvníky přivítá vůně pečených řepánků i šlapání a nakládání zelí.
Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival

5. 10.6. 10.
Zámecký ryneček – slavnosti vína a folklorní festival

Vystoupení skvělých lokálních folklorních souborů a k tomu ochutnávky těch nejlepších moravských vín! Takový bude druhý ročník slavností vína a folklorního festivalu Zámecký ryneček, 5. – 6. října před zámkem Zlín.

Folklorní festival u Zlaté stoky

23. 8.25. 8.
Folklorní festival u Zlaté stoky

Další ročník setkání folklorních souborů z Čech, Moravy a Rakouska je připraveno na poslední srpnový víkend v Lomnici nad Lužnicí na Farské louce. Nebude chybět dechovka, dudácké a cimbálové muziky, řemeslný jarmark a další atraktivity.

Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2024

14. 8.18. 8.
Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec 2024

Během mezinárodního folklórního festivalu v Červeném Kostelci se můžete 14. – 18. srpna potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. Na festivalu je možné každoročně zhlédnout exotické soubory z daleké Asie, Jižní Ameriky, Afriky či Austrálie.

Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

12. 8.16. 8.
Mezinárodní folklorní festival Folklor bez hranic Ostrava

Cílem festivalu je obohatit a zpříjemnit letní dny obyvatelům a návštěvníkům města Ostravy vystoupeními rozličných českých i zahraničních folklorních souborů. Najdete nás v různých městských obvodech a to jak v sídlištní zástavbě, tak i v blízkosti nákupních center.

55. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti 2024

21. 8.26. 8.
55. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti 2024

Letos už pořádáme 55. ročník Liptálských slavností. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění.

Z druhé strany Radhoště – ozvěny frenštátského folklorního festivalu

25. 8.
Z druhé strany Radhoště – ozvěny frenštátského folklorního festivalu

Ozvěny frenštátského folklorního festivalu. Akce se koná na Komorním amfiteátru v areálu Dřevěného městečka muzea.

Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

30. 8.1. 9.
Folklórní festival v Chrudimi – Chrudimské dožínky 2024

Třídenní folklórní festival, který se koná pravidelně od roku 1993 vždy začátkem září. Zahrnuje nejen přehlídku špičkových folklórních souborů z České republiky a zahraničí, ale i bohatý doprovodný program: jarmark s tradičními lidovými výrobky, tvořivé dílny pro děti i dospělé.

Karlovarský folklorní festival 2024

28. 8.1. 9.
Karlovarský folklorní festival 2024

Každoroční několikadenní krojovaná přehlídka tuzemských i zahraničních folklorních souborů na různých scénách v Karlových Varech.

Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova

17. 8.
Zarážání hory ve Vlkoši u Kyjova

Folklorní akce k ukončení prací ve vinicích oživuje starou vinařskou tradici. Ve sklepní uličce Vlkošské búdy je na programu obřad a zpěv lidových písní v krojích.

Lidový rok – Mezinárodní folklorní festival ve Velké Bystřici

6. 9.8. 9.
Lidový rok – Mezinárodní folklorní festival ve Velké Bystřici

Další ročník mezinárodního folklorního festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici se uskuteční 6. – 8. září 2024.

Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2024

6. 7.7. 7.
Jízda králů v Doloplazích u Olomouce 2024

Tradiční lidová slavnost Jízda králů. Jízda králů je v Doloplazích pořádána již přes třicet let.

Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

2. 8.4. 8.
Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto v Jablunkově

Mezinárodní folklorní setkání "Gorolski Święto" (Horalské slavnosti) proběhne první srpnový víkend v Městském lese v Jablunkově. Festival přiláká každoročně tisíce milovníků folklóru. 77. ročník.

Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

13. 7.14. 7.
Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici

Nenechte si ujít Portášské slavnosti ve Valašské Bystřici. Čeká vás představení historie portášů, četnických a policejních sborů a jejich vybavení. 14. ročník bude ve znamení Valašských povstání z let 1620 – 1644.

Kopaničářské slavnosti Starý Hrozenkov 2024

12. 7.14. 7.
Kopaničářské slavnosti Starý Hrozenkov 2024

Tradiční, převážně na folklor zaměřené lidové slavnosti moravsko-slovenského pomezí, které v padesátých letech navázaly na spontánní střetávání se lidu obou zemí ve dvacátých letech minulého století, kdy byla na hranici zasazena Lípa bratrství.

Jánošíkov dukát 2024

9. 8.11. 8.
Jánošíkov dukát 2024

Mezinárodní festival slovenského folkloru v ČR – Valašském muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm opět rozezní temperamentní slovenské melodie.

Letní Hudbobraní ve Valtickém Podzemí

4. 7.
Letní Hudbobraní ve Valtickém Podzemí

Nenechte si ujít oblíbenou akci v letním termínu!

Zarážení hory v Kobylí 2024

23. 8.24. 8.
Zarážení hory v Kobylí 2024

Obec Kobylí zve na slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín s názvem Zarážení hory, které je jednou z největších akcí v Modrých Horách.

Krojované hody Vrbice

25. 8.27. 8.
Krojované hody Vrbice

Stárci, stárky a chasa z Vrbice Vás srdečně zvou na jeden z největších svátků obce.

Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky

30. 8.
Zarážení hory s otevřenými sklepy Němčičky

Srdečně Vás zveme do Němčiček na zarážení hory a bohatý folklorní program.

Krojované hody v Bořeticích

4. 8.6. 8.
Krojované hody v Bořeticích

Krojované hody pořádají stárci, stárky a krojovaná chasa ve spolupráci s obcí Bořetice. Prožijte neopakovatelný zážitek při hudbě, tanci a místním folklóru.

Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

16. 11.
Svatomartinské otevřené sklepy 2024 Velké Pavlovice

Přijeďte ochutnat nejen svatomartinská vína nového ročníku do srdce moravského vinařství.

Krojové hody Hustopeče 2024

16. 8.18. 8.
Krojové hody Hustopeče 2024

Hustopečská chasa a město Hustopeče srdečně zvou na třídenní hodové veselí!

Den otevřených sklepů v Hovoranech 2024

20. 7.21. 7.
Den otevřených sklepů v Hovoranech 2024

Spolek hovoranských vinařů Vás zve na již 17. ročník tradiční vinné akce Den otevřených sklepů v Hovoranech.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

27. 6.30. 6.
Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2024

Srdečně zveme na nejstarší a největší folklorní festival v Evropě. 79. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2023. 42. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2024

Svatohavelské posvícení v Kouřimi

20. 10.
Svatohavelské posvícení v Kouřimi

Když se řekne posvícení, všichni si představí dobré jídlo a pití, hromadu koláčů a voňavou pečínku. O nic z toho návštěvníky skanzenu neochudíme, navíc jim však přidáme zážitek z toho, jak v minulých dobách prožívali posvícenské veselí naši předkové.

Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní folklórní festival v Písku 2024

Písek bude opět hostitelem setkání domácího i zahraničního folklóru, letos již devětadvacáté. Součástí Mezinárodního folklórního festivalu v Písku je i vystoupení dětských souborů a bohatý hudební doprovodný program.

Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2024

11. 7.14. 7.
Mezinárodní folklorní festival Klatovy 2024

Mezinárodní folklorní festival v Klatovech patří mezi nejvýznamnější akce tohoto typu v regionu.

Strážnické vinobraní 2024

14. 9.
Strážnické vinobraní 2024

Strážnické vinobraní je nejvýznamnější slavností města Strážnice. Aktivně se ho účastní všichni obyvatelé města i okolních obcí. Jedná se o slavnost folkloru a vína.

Velkopavlovické vinobraní 2024

13. 9.14. 9.
Velkopavlovické vinobraní 2024

Slavnost vinobraní se starým tradičním obřadem „zaražením hory“ je významným folklórním svátkem a vrcholnou společenskou událostí vinařského roku ve Velkých Pavlovicích. Čekají vás dva dny bohaté na zážitky, plné hudby, zpěvu a tance v duchu lidových tradic, setkávání se s dobrým burčákem a vínem.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Selské slavnosti Holašovice 2024

19. 7.21. 7.
Selské slavnosti Holašovice 2024

Selské slavnosti Holašovice se v roce 2024 uskuteční v termínu 19. – 21. července.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

9. 8.11. 8.
Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť 2024

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

27. 9.29. 9.
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 2024

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově nese v duchu oslav přicházejícího podzimu. Město se stává dějištěm Svatováclavských slavností a Mezinárodního folklórního festivalu – slavností plných hudby, tance, piva, vína a dobrého jídla.

Letní vinné Mutěnice 2024

16. 8.18. 8.
Letní vinné Mutěnice 2024

Vítejte na třetím ročníku akce Letní vinné Mutěnice! Spolek vinařů Búdy Mutěnice vás srdečně zve na jedinečný víkend plný vín, zábavy a kultury.

Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

18. 7.21. 7.
Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou 2024

Každoročně v červenci se do Velké nad Veličkou sjíždějí tisíce návštěvníků, kteří si během desítek uměleckých vystoupení připomínají atmosféru dob dávno minulých a zároveň si pochutnávají na regionálních pochutinách či zkoušejí vlastní zručnost během tradičního Horňáckého jarmarku.

Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

18. 7.21. 7.
Pražské folklorní dny – Prague Folklore Days

Další ročník tradičního folklorního festivalu, který je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě. Festival slibuje pestrou podívanou. Na venkovních pódiích budou moci lidé sledovat vystoupení folklorních souborů a poslechnout si jejich tradiční hudbu.

Pálavské vinobraní 2024

6. 9.8. 9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2024

7. 9.8. 9.
Slovácké slavnosti vína a otevřených památek 2024

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek jsou jednou z nejvýznamnějších akcí svého druhu, která prezentuje bohatost a rozmanitost tradiční lidové kultury na Slovácku. Jejím dějištěm jsou otevřené historické památky královského města Uherského Hradiště, právem nazývaného slováckou metropolí.

Bzenecké krojované vinobraní 2024

20. 9.21. 9.
Bzenecké krojované vinobraní 2024

Vinařské slavnosti ve městě Bzenecké lipky, těšit se můžete na ochutnávky slováckých vín a burčáků na nádvoří zámku, ve sklepích i pod víchou.

Letní pití vína & gastro festival na nádvoří zámku Valtice aneb Valtice po italsku – zrušeno

5. 7.7. 7.
Letní pití vína & gastro festival na nádvoří zámku Valtice aneb Valtice po italsku – zrušeno

Osmý ročník letní akce Valtice po italsku / Valtice all 'Italiana na vnitřním nádvoří zámku Valtice se opět ponese v duchu Itálie a italských specialit.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: hrady a zámky jako inspirace hudebníků a skladatelů

Pusťte si do sluchátek oblíbenou skladbu a vydejte se s Kudy z nudy na výlet na hrady a zámky, kde hledali inspiraci známí i méně známí hudební skladatelé! Představíme vám jména slavná i téměř zapomenutá a fantastické příběhy o tom, jak složitě se někdy hledá inspirace.
25. červen 2024 15:16
Kultura

20 tipů, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2024 12:58
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
22. červen 2024 8:47
Kultura

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.
21. červen 2024 12:08
Kultura

Na festivalu KoresponDance vystoupí hvězdy, které vás roztančí – ve Žďáru, Praze a Novém Městě

Mezinárodní festival současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance se uskuteční již podvanácté. Hlavní festivalový program se uskuteční tradičně ve městě a na zámku Žďár nad Sázavou, a to od 11. do 14. července 2024. Doplněný bude o jeden festivalový den v pražském PRAKABu a poprvé festival zavítá i do Nového Města na Moravě do prostor Horácké galerie. Největší site-specific festival současného pohybového umění představí umělce a umělkyně z Česka, Francie, Portugalska, Rakouska, Španělska, Slovenska, ale třeba i z Kanady. Tvůrčí gejzír novocirkusové, taneční a pohybové energie zažijí návštěvníci na všech festivalových scénách.
19. červen 2024 14:00
Kultura

Vydejte se po stopách českých malířů

Máte rádi výtvarné umění a zároveň i historii, ale představa dne prožitého v galerii vás neláká? Využijte některý z našich tipů a spojte výlet za krásami přírody nebo historií měst s návštěvou muzeí a památníků některého z významných i méně známých českých malířů.
16. červen 2024 15:00
Kultura

Muzejní noc 2024: kam se vypravit do muzea s dětmi

Muzejní noc 2024 spěje do svého závěru, víkend 14. a 15. června bude vrcholem této akce! Otevřená muzea naleznete v Praze, Ostravě, Berouně a večerním prohlídkám se také otevřou luhačovické Sluneční lázně. Z velké nabídky nejrůznějších akcí a otevřených institucí vám tentokrát přinášíme výběr takových míst, kde se bude líbit nejen dospělým, ale také dětem. Užijte si Muzejní noc společně!
14. červen 2024 10:00
Kultura

Na letní festivaly za skvělou muzikou a pohodovou atmosférou!

Mnozí milovníci kulturního dění pod širým nebem by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Letní sezóna bývá doslova protkána festivaly nejrůznějších žánrů. Ať už patříte k fanouškům hudby, filmu, divadla, cirkusu, historie anebo třeba folkloru, stačí si jen vybrat z našich tipů ten "váš" festival, sbalit dobrou náladu a vyrazit.
5. červen 2024 16:00
Kultura