Kunovice

Kunovice by byly jedním z docela obyčejných měst na jihovýchodní Moravě, nebýt unikátního Leteckého muzea. Letadla se tu vyrábějí více než sedmdesát let a můžete si objednat i vyhlídkové lety či absolvovat speciální školu létání.

Kunovice starobylé i moderní

Kunovie panský dvůrKunovice, město v úrodné nížině Dolnomoravského úvalu, byly od roku 1971 součástí Uherského Hradiště, od roku 1991 si opět užívají samostatnosti. Zdejší památky reprezentuje zejména Panský dvůr, po rekonstrukci využívaný jako podnikatelský inkubátor, a barokní kostel sv. Petra a Pavla. Architektonicky zajímavá je i budova Staré školy, jejíž rekonstrukce byla dokončena v roce 2020 a která rovněž slouží jako podnikatelský inkubátor. Bohaté lidové tradice dokumentuje například památkový domek, ukázka tradičního bydlení na Slovácku koncem 19. století, nebo lidový oděv, hodnocený jako jeden z nejzajímavější slováckých krojů.  
 

Město letadel

Kunovice letadloKunovice proslavila letadla, která se zde začala vyrábět po roce 1937, mezi nejznámější modely patří L 13 Blaník, L 29 Delfín a Z 37 Čmelák. Tradice připomíná Letecké muzeum, kde jsou vystaveny hned dva vládní speciály – Tupolev Tu-154M, který přepravil vítězné hokejisty z Olympijských her v Naganu, a JAK-40, na jehož palubě stanuli například prezident Miloš Zeman či papež Jan Pavel II.
 

Historické poklady

Kunovice jízda králůKunovice jsou hrdé na bohatou lidovou kulturu; vedle dalších oslav se tu pravidelně koná Jízda králů, zapsaná na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Na konci září se také konají tradiční hody s právem, jimž předchází škola lidových tanců a škola verbuňkumužského tance, který je rovněž zapsán na seznamu UNESCO.

Kdo se nebojí a objedná si vyhlídkový let, podívá se na Kunovice a jejich okolí z výšky. Z ptačí perspektivy skvěle uvidíte hladiny ostrožských jezer, blízké pohoří Chřiby a trochu vzdálenější pásmo Bílých Karpat, hrad Buchlov, zámek Buchlovice i široké údolí řeky Moravy.

Akce ve městě Kunovice

Cestou necestou po Balkánu – cestovatelská beseda

Přijďte si s námi "zacestovat" po Balkánu.
Kunovice, Zlínský kraj

Aktivity ve městě Kunovice

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.
Kunovice, Zlínský kraj

Areál Jízdy králů v Kunovicích

V přírodním multifunkčním zařízení se snoubí tradice se současností. V jednom prostoru se zde setkává kultura, sport i relaxace.
Kunovice, Zlínský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Kunovicích

Historie kostela sahá až do 16. století. K další přestavbě došlo v 18.století za faráře Jana Nepomuka Merttena v letech 1759 – 1761, kdy byl kostel zvětšen a prodloužen přibližně o třetinu. Vystavěna byla věž a skladištěm v prvním patře.
Kunovice, Zlínský kraj

Památkový domek v Kunovicích

Památkový objekt v ulici Záhumní čp. 679 se podařilo v roce 2002 zrekonstruovat. Jde o jedno z posledních tradičních stavení, která byla svědkem minulosti a jsou ukázkou tradičního lidového bydlení.
Kunovice, Zlínský kraj

Alpinning Kunovice

Alpinning je skupinové cvičení na speciální strojích (alpitrek), lekce jsou vedené vyškolenými lektory.
Kunovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Kunovice

Restaurace Panský dvůr Kunovice

Restaurace s moderním a pohodlným interiérem nabízí příjemnou atmosféru. Nabídka staromoravských jídel uspokojí i náročného hosta. Dále ochutnáte šťavnaté steaky na grilu, pokrmy z ryb a speciality ze zvěřiny.
Kunovice, Zlínský kraj

Ekofarma Sádky

EkoFarma Sádky se zabývá pěstováním různých druhů ovoce. Nejčastěji pěstovaným ovocem v našich sadech jsou jablka. Pěstujeme také švestky, hrušky, třešně a další, vše v kvalitě bio. Na podzim – v období od září do listopadu – nabízíme možnost samosběru našich jablek a švestek.
Kunovice, Zlínský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Slovácko


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Althannů na zámek ve Vranově nad Dyjí a další barokní zámky Moravy

Hrady a zámky se řadí k nejčastějším cílům mnoha turistů a výletníků. Region jižní Moravy nabízí těchto kulturních památek velké množství. Pokud patříte k milovníkům zámeckých interiérů, pak jistě oceníte právě ty barokní, které patřívají k nejhonosnějším. Na jižní Moravě je takových skvostných zámků celá řada – navštívit můžete zámek ve Vranově nad Dyjí, Mikulově, Valticích, Miloticích, ve Slavkově nebo v Lysicích.
Barokní zámky Moravy, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: v Miloticích se projdete v historickém kostýmu kolem zámku jako členové rodiny Seilernů

Místo, kde si vy i děti splníte své sny o princích a princeznách z dávných časů, se jmenuje Milotice. Kromě prohlídky historických interiérů tu totiž nabízejí prohlídky v kostýmech – a ty si oblečete vy, nikoliv průvodci!

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.
Starý Hrozenkov, Cesty krajinou

Výlet za příběhem misionářů ze Soluně

Velkomoravská říše je pevně spojená se jmény věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Ač nás od doby, kdy žili, dělí jedenáct století, jejich příběh je dodnes živý. Svědčí o tom i fakt, že Cyril a Metoděj jsou hlavními patrony Moravy a v roce 1980 je papež Jan Pavel II. prohlásil za spolupatrony Evropy.