Mezinárodní hudební festival Kutná Hora patří mezi nejvýznamnější festivaly komorní hudby v České republice. Tvůrcem dramaturgie i výběru umělců je umělecký ředitel – violoncellista Jiří Bárta. Již 18. ročník festivalu se uskuteční 6. – 15. 6. 2025.
MFKH se stal již neoddělitelnou součástí kulturního dění ve městě s vysokou návštěvností z celé ČR i ze zahraničí. Festival komorní hudby v
Kutné Hoře již poosmnácté přináší napínavé střety skladatelů zřídka hraných proti skladatelům všeobecně řazených do ranku „geniální“. Bohatá posluchačská návštěva minulých festival naznačuje, že tato cesta je správná a není důvod ji opouštět. Navíc je i pro zúčastněné interprety často objevná a obohacující.
Repertoár letošního ročníku festivalu je sestaven na počest padesátého výročí smrti skladatele, jehož jméno se zásadním způsobem zapsalo do kulturních i politických dějin dvacátého století. Dílo
Dmitrije Šostakoviče fascinuje svou uměleckou intenzitou stejně tak jako fascinuje jeho příběh skladatele ve stalinistickém Sovětském svazu. Jeho boj o uměleckou svobodu, vnitřní konflikt i úzkost člověka, jehož každý umělecký čin či osobní projev je hodnocen aparátem komunistické ideologie stejně tak jako veřejností i uměleckými (ne)přáteli. Příběh nadčasový a nesmrtelný.
Výběr Šostakovičových děl z komorní oblasti stavíme do protikladu s díly světové literatury. Příkladem je večer
Šostakovičových preludií s preludii Chopinovými, Šostakovičovy písně proti písním Mahlerovým,
Mozartův klarinetový kvintet proti klavírnímu kvintetu Šostakoviče. Odlehčením jsou
jazzové suity Bollinga a Šostakoviče nebo
populárně laděný večer Epoque kvartetu v kontrastu s Šostakovičovým klavírním koncertem. Pokusem o usmíření dvou národů ať je
zařazení houslové sonáty ukrajinského skladatele Valentina Bibika vedle houslové sonáty Dmitrije Šostakoviče.
Zjistěte více o Mezinárodním hudebním festivalu Kutná Hora, slavícím hudbu Šostakoviče a dalších. Od 6. do 15. června 2025.
Festival se uskuteční od 6. do 15. června 2025.
Uměleckým ředitelem festivalu je violoncellista Jiří Bárta.
Na festivalu je prezentována komorní hudba.
Program festivalu zahrnuje střety skladatelů zřídka hraných proti skladatelům považovaným za geniální.
Tento ročník je zvláštní, protože repertoár je sestaven na počest padesátého výročí smrti Dmitrije Šostakoviče.
Šostakovič byl skladatelem ve stalinistickém Sovětském svazu, jehož dílo a osobní projevy byly kritizovány aparatem komunistické ideologie.
Například Šostakovičovy preludie jsou kontrastovány s preludiemi Chopinovými a dalšími díly světové literatury.
Ano, například jsou zahrnuty jazzové suity Bollinga a populárně laděný večer Epoque kvartetu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.